تیتر امروز

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

با اینکه آمار فوتی‌های کرونا سیر نزولی دارد و اسم برخی استان‌ها در لیست سیاه کرونا نیست، اما افزایش آمار مبتلایان به امیکرون نشان می‌دهد که وارد یک جنگ دیگر شده ایم؛ یک جنگ تمام عیار با کووید...
افاضات اضافه

هواداران پرسپولیس تابلوی بورس را هک کرده‌اند!

خاطرات این هفته عوام الملک از جدال علی با شورای نگهبان تا نظرات شیرین محسن در مورد یارانه و دروهمی یلدایی مردم در ماشین‌ها را در بر گرفته و به ثمرات عصر ابراهیم پرداخته است.

کد خبر: ۱۱۷۰۰۷
۱۱:۵۸ - ۰۳ دی ۱۴۰۰

افاضات اضافه

دیدارنیوز ـ عوام الملک: 

جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰

دیشب قبل از خواب اخبار را مرور کردم. خواص‌الدوله لایحه ممنوعیت ستاره‌دار کردن دانشجویان را از خواص‌المله، وانکرده پس گرفته‌اند. کار درست و اصولی‌ست. معلوم نیست چرا در دوره حسن می‌خواسته‌اند مانع دادن ستاره به دانشجویان شوند. چه عیب دارد که از طرف خواص یک چیزی به دانشجویان برسد. تازه ستاره علاوه بر ارزش معنوی، گران هم هست. صبح خاطرات هفته پیش را کامل کردم. قیمت انواع برنج در بازار تهران به دستم رسید. معلوم است خوشبختانه هیچ کمبودی وجود ندارد. قیمت‌ها هم خوب است. با هشتاد هزار تومان می‌شود یک کیلو برنج خرید. یعنی با یارانه‌ای که ابراهیم می‌دهد به راحتی می‌شود نیم کیلو برنج خرید. واقعا عالی‌ست. نشان می‌دهد وعده‌های اقتصادی ابراهیم و محسن و بقیه کاندیدا‌هایی که الان همه با هم خواص‌الدوله را تشکیل داده‌اند در حال تحقق است. بالاخره حدود ظهر متن صحبت‌های احمد، بزرگوار مشهدی، به دستم رسید. اطلاعات جدیدی را در اختیار عوام گذاشته که قبلا نمی‌دانستند. مثل اینکه در دنیا کسانی را که در ورق پاره روزنامه‌شان هر چیزی را که می‌خواهند می‌نویسند و اسمش را آزادی بیان می‌گذارند، محاکمه صحرایی می‌کنند. بهتر است اینجور افراد را به صحرا ببرند و ببندند. بیخود وقت و هزینه هم برای محاکمه تلف نکنند. البته خوشبختانه از وقتی عصر ابراهیم شروع شده هیچ مشکلی وجود ندارد که کسی بخواهد در ورق پاره روزنامه‌اش چیزی بنویسد. آمار آلوده‌ترین شهر‌های جهان را دیدم. تهران به صورت مشترک با کراچی در رده دهم بود. یک زور دیگر بزنیم روی سکو خواهیم بود. علیرضا و خواص‌البلد هم باید کمک کنند. چون امسال، تهران آلوده‌ترین پاییز هفت سال گذشته را داشته و باید با همین قوت ادامه بدهند. بعد از ظهر یکی از عوام خبر داد که در خبری خوانده اگر هر راهدارخانه را فقط یک نفر اداره کند پانصد راهدارخانه کشور، کسی را برای اداره کردن نخواهند داشت. جای نگرانی نیست. باید راهدارخانه‌ها هم مثل خیلی از جا‌های دیگر باشند که وقتی کسی در آن‌ها نباشد بهتر اداره می‌شوند. ابراهیم این جمعه به یزد رفت. نمی‌دانستم بلد است یزدی هم حرف بزند. لذت بردم. گفت به زودی فقر مطلق ریشه‌کن می‌شود. خبر خوبی‌ست. بهتر است فقر نسبی باشد. هیچ چیزی به صورت مطلق خوب نیست.

 شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰

امروز بعد از مدت‌ها در تهران برف و باران بارید. آلودگی هوا کم شد. معلوم است کم‌کاری از ابر و باد و مه و خورشید و فلک است که تهران دهمین شهر آلوده جهان است. تصاویر نامه‌نگاری‌های متقابل علی و احمد آقا به دستم رسید. علی مرتب پیگیر دانستن دلایل رد صلاحیتش در انتخابات ریاست خواص‌الدوله بود. نامه احمد آقا همه چیز را برملا کرد. علی سعی کرده بود در جواب نامه همه چیز را توضیح دهد. اما حرف‌هایش فایده‌ای نداشت. دلایل آنقدر واضح بود که جای شک و شبهه‌ای نمی‌گذاشت. برای خود من هم آموزنده بود. فهمیدم اگر روزی خواستم یکی از خواص باشم نباید از وضع موجود حمایت کنم. ضمنا نباید برای تحصیل یا اقامت به خارج از کشور بروم. البته اگر برای درمان یا زایمان بروم اشکالی ندارد. محمدتقی، خواص‌المله خمینی‌شهر، حرف‌های درستی درباره محاکمه حسن زد. کلا باید حسن را محاکمه و بلافاصله محکوم کرد. کاظم، از بزرگواران تهرانی، گفت که عوام سطح رفاه بالایی دارند و به همین خاطر با هر تعطیلی برای سفر رفتن به شمال صف می‌کشند. ترجیح می‌دهم چیزی نگویم. چون اگر از وضع موجود دفاع کنم ممکن است صلاحیتم برای ورود به جمع خواص رد شود. تصاویر آگهی‌های مربوط به اجاره اتاق‌های ۶ متری، ۱۰ متری یا ۱۵ متری در تهران را دیدم. اجاره‌اش از ماهی یک میلیون تومان به بالاست. به خانواده هم اجاره می‌دهند. نشان می‌دهد سطح رفاه عوام بالا رفته است وگرنه ممکن بود خانواده‌ها هیچ سقفی بالای سرشان نباشد. امروز دیگر برای اکثر عوام خانه اجاره‌ای هست اگر چه کمی کوچک است.

یکشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰

پیشنهاد علیرضا برای برگزاری تور‌های بهشت‌گردی برای دانش‌آموزان به دستم رسید. از علیرضا توقع نداشتم وقتی که همه عوام تمام طول شبانه‌روز در بهشت هستند چنین پیشنهادی بدهد. کسی نداند فکر می‌کند عوام ما بهشت را ندیده‌اند که لازم است برای دانش آموزان تور بهشت‌گردی برگزار شود. بعد متوجه شدم که منظور علیرضا از تور بهشت‌گردی، بازدید از قبرستان‌هاست. فهمیدم که مثل همه پیشنهاد‌های دیگر علیرضا کلی فکر پشت این ایده بوده است. بالاخره لازم است دانش آموزان بفهمند که بهشت فقط به شکل شرایط زندگی روزمره نیست و قبرستان‌ها هم می‌توانند صورت دیگری از بهشت باشند. قبرستان اگر خود بهشت هم نباشد دروازه‌اش که هست. متن شکایت عده‌ای از بزرگواران آتی که در قم ساکن هستند را خواندم. گویا پانزده نفر از بازیگران زن آن‌ها را تحریک کرده‌اند. وضع ناجوری بوده است. ظاهرا قسمت‌هایی از سر و سینه و گوش آن‌ها در جا‌هایی معلوم بوده است. واقعا باید جلوی فساد را در همین سر و سینه و گوش گرفت وگرنه ممکن است مجبور شویم در چشم و لب و گردن پیشگیری کنیم. ظهر متوجه مخالفت شجاعانه سخنگوی خواص‌البلد تهران با نامگذاری یک خیابان به نام انوشیروان شدم. حرف‌های درستی زده است. انقلاب نشده که اسم انوشیروان ظالم را روی خیابان‌ها بگذارند. مخصوصا که انوشیروان از اول هم پادشاه مورد علاقه غربی‌ها بوده است. وگرنه چه دلیلی دارد در مورد یک شخصیت ظالم از اول لقب عادل و دادگر را به کار ببرند. اصلا همین نامگذاری‌های غلط باعث شده که در خیابان‌ها ترافیک ایجاد شود و جای پارک پیدا نشود. قطعا این خواص‌البلد و آن بلدیه با همین قاطعیت‌هایشان مشکلات را حل می‌کنند. مصاحبه جدیدی از محمود دیدم. خیلی حرف‌های خوبی زد. فهمیدم فقط تا وقتی که خودش در انتخابات بوده همه عوام می‌توانستند کاندیدای مناسب داشته باشند. گفت در سال ۸۸ همه جریان‌ها، حتی کاخ سفید هم در انتخابات کاندیدا داشته است. با توجه به حرف‌های محمود اگر کاخ سفید نماینده داشته حتما کاخ کرملین هم داشته است. بالاخره همه جریان‌ها بوده‌اند. در اینترنت کمی راجع به ویژگی‌ها و شکل‌های مختلف دم خروس جستجو کردم. وضعیت بورس اوراق بهادار را بررسی کردم. به نظر می‌رسد هواداران تیم فوتبال پرسپولیس تابلوی بورس را هک کرده‌اند وگرنه از زمانی که ابراهیم آمده است وضع بورس خیلی خوب شده و عوام احساس آرامش می‌کنند. در دوره حسن آنقدر وضع بد بود که اگر وسط تابلو لکه قرمز هم می‌افتاد عده‌ای از عوام، خودجوش می‌شدند. خوشبختانه الان آرامش به همه چیز برگشته است. شب خبر دستگیری عامل تخریب ده خودرو در شهر ری را خواندم. در خواستگاری جواب منفی گرفته و خودرو‌ها را تخریب کرده است. معلوم است اسید کمیاب شده، ولی دوربین‌های کوچه‌ها خیلی خوب کار می‌کنند. مدتی‌ست دوربین‌های مداربسته کوچه و خیابان‌های فرعی خیلی خوب شده‌اند. باید ببینم این جوان در کدام کلانتری بازداشت است. آدمی که در این روزگار خواستگاری می‌رود و وقتی جواب منفی می‌شوند از این کار‌ها می‌کند از گونه‌های نادر است و باید حتما از نزدیک دید.

 دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰

همراه با چای شیرین صبحگاهی یادداشت روزنامه بودجه‌بگیر درباره بورس را خواندم. آموزنده و منطقی بود. ظاهرا اخیرا بورس هم مانند بازار‌های دیگر نوسان دارد و نمی‌تواند فقط سودآور باشد. این‌ها اتفاقات خوبی‌ست که در عصر ابراهیم رخ می‌دهد. وگرنه در دوره حسن بازار‌ها فقط باید سودآور می‌بودند و همین چیز‌ها عوام را اذیت می‌کرد. اخباری درباره افزایش قیمت بنزین در برخی جزایر جنوبی منتشر شد. عیبی ندارد. همه باید کمک کنند که خواص‌الدوله بتواند با خیال راحت کارش را بکند. اصلا اگر خواص صلاح می‌دانند باید در همه کشور گرانش کنند. قبلا کرده‌اند و شده است. همه باید حمایت کنند. محسن گفت که قرار است یارانه‌ها از ابتدای دی دو برابر شود. چقدر خوب است. تا هفته پیش با یارانه‌ها می‌شد نیم‌کیلو برنج خرید. حالا می‌شود یک کیلو خرید. از وقتی محسن جزو خواص‌الدوله شده است آن اسکناس هزار تومانی که سال‌هاست در جیبش است هنوز هم در جیبش است، ولی نشاط دل‌ها بیشتر شده است.

سه‌شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰

امشب یلدا بود. صبح در خبرگزاری بودجه‌بگیر خواندم که قیمت میوه‌های یلدایی در میادین میوه و تره‌بار چهل درصد ارزان‌تر است. خیلی خوشحال شدم. فهمیدم باید حتما از میدان خرید کنم. ارزان‌فروش‌ها در میدان هستند. نمی‌دانستم. مصاحبه رییس اتحادیه آجیل و خشکبار را خواندم. گفته فروش آجیل شب یلدا یک چهارم پارسال است. تقصیر خودشان است. گران می‌فروشند و عوام نمی‌خرند. بهتر است داخل میادین بفروشند که چهل درصد ارزان‌تر باشد و عوام بخرند. سخنگوی عوام‌الرعایا درباره انتشار نامه احمد آقا به علی گفت که اگر بفهمند کار علی بوده می‌توانند تعقیبش کنند. بعید است کار علی باشد. احمد آقا خصوصی و درگوشی توضیح داده که چرا بی‌صلاحیت است و علی اینقدر عاقل هست که این مسائل را برای ما که عوامیم برملا نکند. به هر حال درست نیست که اصلا این چیز‌ها را ما عوام بدانیم. بهتر است اگر چنین نامه‌های به دستمان رسید باز نکرده پس بفرستیم. احسان اعلام کرد که در مورد زمان تغییر مقدار یارانه‌ها هنوز تصمیمی گرفته نشده است. احتمالا قبل از این حرف‌ها نتوانسته با محسن صحبت کند، چون محسن دیروز قولش را داده که پول ماهی یک کیلو برنج را بدهند. باید پیشنهاد بدهم ابراهیم و خواص‌الدوله‌اش یک گروه مجازی در یکی از اپلیکیشن‌های مجاز ایرانی تشکیل بدهند که وقتی همدیگر را نمی‌بینند از طریق آن بتوانند از همدیگر خبر بگیرند تا خبر‌های خوبی که به عوام می‌دهند را بدانند. اتفاقا عصر یادداشت روزنامه بودجه‌بگیر را درباره شبکه‌های اجتماعی ایرانی خواندم. ظاهرا خدمات خیلی خوبی دارند و خیلی از مشابه‌های خارجی مثل تلگرام بهترند، اما چون تکلیف کاربران فضای مجازی معلوم نیست و مجبورشان نکرده‌اند فقط از شبکه‌های اجتماعی ایرانی استفاده کنند تعداد کاربرانشان کم است. باید زودتر و با ملاطفت همه شبکه‌های اجتماعی خارجی را کامل بست تا کاربران داخلی با میل و رغبت چاره‌ای جز استفاده از شبکه‌های ایرانی نداشته باشند. جا‌هایی که عوام نمی‌توانند درست انتخاب کنند و بفهمند خواص باید هدایتشان کنند. غروب ترافیک در تهران زیاد بود. دیروز هم همینطور بود. طول ترافیک در کوچه‌ها و خیابان‌ها و بزرگراه‌ها به درازی شب یلدا بود و عوام در ماشین‌هایشان دور هم بودند. به نظرم علیرضا می‌تواند رکورد بزرگترین مراسم یلدای تاریخ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به اسم خودش ثبت کند. خیلی خوب بود که بعد از دو سال کرونا برای عوام این فرصت ایجاد شد که یلدا را در مکان‌های عمومی و در خودروهای‌شان دور هم بگذرانند. قطعا غربی‌ها می‌توانند چند روز دیگر از این الگو برای جشن‌های شب سال نوی میلادی استفاده کنند. شب شنیدم که امارات تصمیم گرفته از این به بعد فیلم‌های خارجی را در سینماهایش سانسور نکند و افراد بالای بیست و یک سال با ارائه کارت شناسایی می‌توانند فیلم‌ها را تماشا کنند. تاسف‌بار است. فیلمی که سانسور نداشته باشد فیلم نیست. اصلا مزه تماشای فیلم به حدس زدن صحنه‌های سانسورشده است.

چهارشنبه ۱ دی ۱۴۰۰

زمستان آمد. اعلام شد سریلانکا می‌خواهد به جای ۲۵۰ میلیون دلار پول نفت ما که از نه سال پیش بلوکه شده است به ما چای بدهد. هفته پیش هم مغولستان اعلام کرد می‌خواهد پشم بدهد. باید بررسی کنم و ببینم که از کشور‌های دیگر از جمله تایلند پول طلب داریم یا نه. روزنامه بودجه‌بگیر خواص‌الدوله از تلویزیون بودجه‌بگیر بابت برنامه‌هایش انتقاد کرد. گویا فکر کرده‌اند تلویزیون بودجه‌بگیر مخاطب زیادی ندارد. اشتباه می‌کنند. تلویزیون بودجه‌بگیر هم مثل شبکه‌های اجتماعی ایرانی مظلوم واقع شده، چون هنوز عوام به نمونه‌های دیگر دسترسی دارند و باعث می‌شود چاره‌ای جز تماشای تلویزیون بودجه‌بگیر داشته باشند. باید مساله را به دست خواص ذیصلاح سپرد. درستش می‌کنند. اتفاقا تصاویری هم از برنامه‌های دیشب تلویزیون بودجه بگیر به دستم رسید. یک نفر به طور همزمان در دو برنامه مختلف در دو شبکه جدا، به صورت زنده در حال صحبت بود. این امکانات و کرامات تلویزیون بودحه‌بگیر حیف است که خوب دیده نشود. خبرگزاری بودجه‌بگیر خواص‌الدوله نتایج نظرسنجی از عوام درباره عملکرد ابراهیم را منتشر کرد. در زمینه‌های مختلف، بیش از هفتاد درصد رضایت از عملکرد ابراهیم وجود دارد. تقریبا درست است. اگر چه فکر می‌کنم تواضع به خرج داده‌اند. چون اگر ما عوام‌الملکیم چیزی جز تعریف و تمجید و به‌به و چه‌چه درباره عملکرد ابراهیم و خواص‌الدوله‌اش از زبان عوام نشنیده‌ایم. اصلا مشکلی باقی نمانده که بخواهد باعث نارضایتی شود. در خبر‌ها خواندم که عراق کلیه بدهی خود به کویت بابت غرامت حمله به این کشور را تسویه کرده است. تاسف‌بار است. روزگار بدی شده. همسایه به همسایه رحم نمی‌کند. باید نامه سرگشاده‌ای درباره نحوه برخورد خودمان با غرامت جنگی که از عراق طلب داریم برای عوام کویت بنویسم و بخواهم که خواصشان را نصیحت کنند. یکی از خواص عالی فرهنگی گفته که باید مدیران مدارس به جای اخراج دانش‌آموزان متاهل، با کسانی که درباره مسائل خاک تو سری صحبت می‌کنند برخورد کنند. واقعا که؟ مگر در مدارس از این چیز‌ها هم داریم. احتمالا تقصیر معلم‌های علوم و زیست‌شناسی‌ست. اگر اینطور است باید با همه برخورد کرد. وقتی می‌شود در مورد قلمه‌زدن گیاه و پرواز لک‌لک‌ها و تشریح بدن قورباغه و خرگوش صحبت کرد باز کردن باب بعضی مسائل برای دانش‌آموزان واقعا تاسف‌آور است. شاید هم توطئه‌ای در کار باشد. باید دقیق بررسی کرد. آخر شب صحبت‌های ابراهیم درباره گرانی‌ها را خواندم. اعلام کرده قیمت‌ها قابل قبول نیست. موافقم. قیمت‌ها باید قابل قبول شوند. البته بهتر است قیمت‌ها را همه جا از میادین بپرسیم. قابل قبول‌تر هستند.

 پنجشنبه ۲ دی ۱۴۰۰

اطلاعات کمپین یک خبرگزاری بودجه‌بگیر درباره ممنوعیت حضور پزشک مرد در اتاق زایمان را دیدم. خیلی کار خوبی‌ست. باید کمک کرد زودتر به نتیجه برسد. چه معنایی دارد که پزشکان مرد در زمینه مسائل زنان چیز‌هایی بدانند یا کار‌هایی بکنند. فیلم مصاحبه یکی از خواص جدید با تلویزیون بودجه‌بگیر را دیدم. درباره کتاب صحبت می‌کرد. مسوول کتابخانه‌های عمومی کشور شده است. خیلی به مقوله کتاب مسلط بود. چقدر خوب است که در همه امور از خواص صاحبنظر و متخصص استفاده می‌شود. فیلم گفت و گوی دوستانه حسن، خواص‌المله رباط‌کریم با محسن، رییس خواص‌الدوله استان تهران را دیدم. گویا حسن، یک فرد شایسته‌ای را برای ریاست خواص‌الدوله رباط‌کریم معرفی کرده بوده، اما راهش دور بوده و محسن نتوانسته از خدماتش استفاده کند. صحنه ناراحت‌کننده‌ای بود. حیف است که ما عوام از خدمات این نوع خواص به دلیل این نوع مشکلات نمی‌توانیم استفاده کنیم. گزارشی خواندم که نوشته بود سالانه حدود ۵۰هزار نفر از عوام از ایران مهاجرت می‌کنند. اگر عوارض خروج را به میزان مناسب در نظر بگیرند محل درآمد خوبی‌ست. اصلا بهتر است تلاش شود تعداد مهاجران دو برابر شود. هم درآمدمان بالا می‌رود و هم نفوذمان در همه جا بیشتر می‌شود.
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر