پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پناه به "هوتک‌ها" در نبود آب لوله‌کشی؛ ۱۵۰ خانوار بدون آب شرب/ مدیرکل آبفای استان: مشکل آبرسانی نداریم

پناه به
کمبود و نبود آب شرب مشکل تازه‌ای در شهر‌ها و روستا‌های سیستان و بلوچستان نیست. کم آبی در بسیاری از مناطق جنوبی این استان بویژه چابهار، کنارک و قصرقند، باعث شده اهالی بومی به استفاده از "هوتک‌ها"و برکه‌های آب طبیعی رو بیاورند؛ این در حالی است که مسئولان آب استان منکر استفاده اهالی از آب غیربهداشتی هوتک‌ها هستند و می‌گویند شاید شبکه آبرسانی فرسوده باشد، ولی قابلیت تامین آب شرب‌مردم منطقه را دارد و مشکل آبرسانی نداریم.

کارگرانی که شکایت کردن هم یادشان رفته است/ یک کارگر: نه بیمه بیکاری نصیب‌مان می‌شود نه وام یک میلیونی دولت/ نماینده کارگران:تضاد میان شعار و عمل مسئولان تمامی ندارد

کارگرانی که شکایت کردن هم یادشان رفته است/ یک کارگر: نه بیمه بیکاری نصیب‌مان می‌شود نه وام یک میلیونی دولت/ نماینده کارگران:تضاد میان شعار و عمل مسئولان تمامی ندارد
هرساله در اواخر اسفند ماه روزشمار کارگران برای افزایش دستمزدشان آغاز می‌شود و امیدشان برای تامین مخارج زندگی به اعلام نتیجه نشست شورای عالی کار است، جلسه‌ای که امسال با تاخیر برگزار شد و حاصل آن افزایش ۲۱ درصدی دستمزد کارگران بدون تایید و امضای نمایندگان کارگری بود؛ اتفاقی که نارضایتی کارگران را به همراه داشت.
کرونا در سیستان و بلوچستان چگونه قربانی هایش را انتخاب می‌کند؟

کرونایی که جدی نمی‌گیرند

کرونایی که جدی نمی‌گیرند
گفتند کرونا آنطرف‌ها نمی‌رود؛ هم راهش دور است، هم هوایش گرم. این شد که مسافر‌ها راه چابهار را در پیش گرفتند. فیلم‌های ترافیک ورودی شهر در روز‌های قبل از نوروز، گواه خوبی است برای این بلبشو. همان وقت بود که کارشناسان بهداشت و درمان و همچنین فعالان اجتماعی نسبت به شیوع بیماری نگران شدند و هشدار دادند. البته تنها ورود مسافران نبود که بیم شیوع ویروس را در سیستان و بلوچستان ایجاد می‌کرد، مسائل فرهنگی و نبود زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی دراین استان، عاملی قوی‌تر به شمار می‌رفت. در روز‌های گذشته اعلام شد که سیستان و بلوچستان از لحاظ شیوع کووید ۱۹ در وضعیت سفید است. همین مسأله نگرانی‌ها را بیشتر کرده است.

اسکان ۳۶۵ سیلزده سیستان و بلوچستان

اسکان ۳۶۵ سیلزده سیستان و بلوچستان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: ۳۶۵ آسیب‌دیده سیلاب جنوب این استان در قالب ۷۱ خانوار از چهارم فروردین تاکنون توسط نیروهای هلال احمر اسکان اضطراری داده شدند.

سیل سیستان و بلوچستان مردم را خانه خراب کرد

سیل سیستان و بلوچستان مردم را خانه خراب کرد
در دو روز گذشته بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌های فصلی در شهر‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان، ادامه زندگی برای مردم را غیرممکن کرده است. جاری شدن سیل و آب گرفتگی شدید در روستا‌ها و شهر‌ها به ویژه شهرهایی، چون سرباز، دلگان، نیک شهر و خاش که میزان بالاتری از بارش را داشته اند، خسارات زیادی وارد کرده است. محمد ابراهیم رودینی کارشناس محیط زیست در سیستان و بلوچستان در گفتگو با دیدارنیوز به وخامت اوضاع و آب گرفتگی شدید شهر‌ها و روستا‌های سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت:نزدیک به ۱۳ شهرستان در حال حاضر درگیر سیل اند، مدارس در بسیاری از شهرستان‌ها به دلیل قطع راه‌های ارتباطی و آب گرفتگی مدارس، تعطیل شده، صد‌ها نفر گرفتار و تعدادی مفقود شده اند و جنازه یک جوان که هویتش معلوم نیست در سرباز پیدا شده است. بیش از هزار راس دام و طیور و ماکیان تلف شده اند، خسارات زیادی به کشاورزی وارد آمده و باغات مردم نیز در کنار مزارع و صیفی جات نابود شده است. هاشم ملکشاهی معلم مدرسه‌ای در شهر سرباز و محمد نبی شهلی بُر یکی از اهالی شهر بزمان نیز در گفتگو با دیدارنیوز به مهم‌ترین مشکلات و کمبود‌های استان سیستان و بلوچستان و به ویژه بخش مرکزی و جنوبی این استان اشاره کردند.

شنیده شدن ۸ صدای مکرر و مهیب در مناطقی از زاهدان

شنیده شدن ۸ صدای مکرر و مهیب در مناطقی از زاهدان
صداهای مهیب شنیده شده در منطقه سرجنگل و چاه احمد زاهدان برخی از مردم منطقه را دچار نگرانی کرده است که به گفته معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان این صدا احتمالا ناشی از سقوط برخی قطعات جدا شده از ماهواره ظفر است و جای هیچگونه نگرانی نیست.
روایت معلم روستا از راه اندازی کلبه کتاب در دشتیاری سیستان و بلوچستان

شب‌های روشن کودکان پیرسهراب

شب‌های روشن کودکان پیرسهراب
عصر‌های پنجشنبه بعد از نماز مغرب، همان وقتی است که بچه‌های «پیرسهراب» سر از پا نمی‌شناسند برای اینکه خودشان را به اتاقکی برسانند که حالا دیگر اسمش «کلبه کتاب ماهکان» است و وعده‌گاه کودکان روستا برای دورهمی‌های هفتگی. ماهکان یعنی ماه کوچک؛ به معنای شب روشن و نورانی هم هست و نامی رایج در منطقه بلوچستان؛ البته یافتن راه درست و گمراه نشدن را هم از معنی آن برداشت می‌کنند. حالا کلبه کتاب ماهکان، در حکم غروب‌های روشن بچه‌های پیرسهراب است که شوق خواندن در چشم‌های درخشانشان موج می‌زند و میل دانستن در دلشان.
گفتگو
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
فیلم