اخبار سیستان و بلوچستان | دیدار نیوز

تمامی مراکز گردشگری چابهار تعطیل و هیچ‌گونه خدمتی به گردشگران ارائه نخواهد شد
فرماندار چابهار:

تمامی مراکز گردشگری چابهار تعطیل و هیچ‌گونه خدمتی به گردشگران ارائه نخواهد شد

فرماندار چابهار اظهار کرد: تمامی مراکز خدمات گردشگری از جمله هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، بوم‌گردی‌های روستایی و رستوران‌های بزرگ شهر تعطیل شده و هیچ‌گونه خدمتی به گردشگران ارائه نخواهد شد.
ما از هیچ، همه چیز می‌سازیم/ آغاز تاسیس تعاونی‌های کار و اشتغال در سیستان و بلوچستان
«افخم صباغ» مدیر موسسه مهروماه در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

ما از هیچ، همه چیز می‌سازیم/ آغاز تاسیس تعاونی‌های کار و اشتغال در سیستان و بلوچستان

افخم صباغ مدیر موسسه مهروماه در گفتگو با دیدارنیوز در خصوص برگزاری تعاونی‌های کار و اشتغال در سیستان و بلوچستان و به ویژه بلوچستان گفت: تلاش برای کاستن از پیامد‌های بحران‌های طبیعی مانند سیل در مناطق مختلف یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد است. مهروماه هم به نوبه خود کوشیده با ورود به سیل سیستان و بلوچستان نقشی ماندگار در این زمینه ایفا کند. مهروماه پس از انجام کمک‌های اولیه که به قصد نجات انجام می‌شد مانند ارسال پتو، موادغذایی، لباس و... پس از فروکش کردن موج اولیه احساسات مردمی، تصمیم گرفت رسالت خود را ادامه داده و کاری موثر در مناطق سیل زده انجام دهد. مهروماه تصمیم گرفت با همکاری تیم‌های موفقی که تجربیات درخشانی در زلزله بم داشتند و از ۲۰ صندوق و تعاونی کارآفرینی که در بم تاسیس کردند، ۱۶ تعاونی هنوز سرپا و مشغول به کار است، کمک گرفته تا بتوانند صندوق‌های کارآفرینی مشابهی در سیستان و بلوچستان به ویژه برای زنان روستایی با هدف اشتغال زایی پایدار برای ساکنین بومی با استفاده از توانایی خود مردم تاسیس کنند.
آقای لاریجانی! نمک بر زخم سیستان و بلوچستان نپاشید/ گزارشی از یک افتتاح قلابی!
شه بخش گرگیج عضو شورای شهر چابهار و نماینده شورای استان در شورای عالی کشور در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

آقای لاریجانی! نمک بر زخم سیستان و بلوچستان نپاشید/ گزارشی از یک افتتاح قلابی!

شه بخش گرگیج عضو شورای شهر چابهار و نماینده شورای استان در شورای عالی کشور در گفتگو با دیدارنیوز ضمن اشاره به بحران آب آشامیدنی در سیستان بلوچستان به ابعاد مختلف افتتاح طرح «خط انتقال سد زیردان» پرداخت و گفت: سد زیردان در سال ۹۰ افتتاح شد و مقرر شد طرح لوله کشی آب آشامیدنی سالم از طریق این سد انجام و طرح افتتاح شود؛ این اقدام، اما از سال ۹۴ تا الان که دی ۹۸ است به تعویق افتاد. افتتاح این پروژه در نهایت دو روز قبل یعنی ۲۴ دی ماه توسط آقای لاریجانی انجام شد، اما به صورتی که مردم سیستان ترجیح می‌دهند از تشنگی بمیرند، اما اینچنین تحقیر نشوند. دلیل این تحقیر این است که مردم را فریب داده اند و چیزی را افتتاح کردند که اصلا وجود ندارد، حتی یک روستا از ۲۶۱ روستا از آب آشامیدنی که قرار بود این طرح تامین کند برخوردار نیست، روستا‌ها اصلا به خطوط لوله کشی وصل نیستند، تنها خطی که وجود دارد همان خط لوله قدیمی دهه ۶۰ است که جهاد برای ۱۲۰۰۰ نفر جمعیت آن سال تعبیه کرده بود که این خط نیز فرسوده و تخریب شده و قادر به آبرسانی به مردم نیست
پناه به

پناه به "هوتک‌ها" در نبود آب لوله‌کشی؛ ۱۵۰ خانوار بدون آب شرب/ مدیرکل آبفای استان: مشکل آبرسانی نداریم

کمبود و نبود آب شرب مشکل تازه‌ای در شهر‌ها و روستا‌های سیستان و بلوچستان نیست. کم آبی در بسیاری از مناطق جنوبی این استان بویژه چابهار، کنارک و قصرقند، باعث شده اهالی بومی به استفاده از "هوتک‌ها"و برکه‌های آب طبیعی رو بیاورند؛ این در حالی است که مسئولان آب استان منکر استفاده اهالی از آب غیربهداشتی هوتک‌ها هستند و می‌گویند شاید شبکه آبرسانی فرسوده باشد، ولی قابلیت تامین آب شرب‌مردم منطقه را دارد و مشکل آبرسانی نداریم.
کارگرانی که شکایت کردن هم یادشان رفته است/ یک کارگر: نه بیمه بیکاری نصیب‌مان می‌شود نه وام یک میلیونی دولت/ نماینده کارگران:تضاد میان شعار و عمل مسئولان تمامی ندارد

کارگرانی که شکایت کردن هم یادشان رفته است/ یک کارگر: نه بیمه بیکاری نصیب‌مان می‌شود نه وام یک میلیونی دولت/ نماینده کارگران:تضاد میان شعار و عمل مسئولان تمامی ندارد

هرساله در اواخر اسفند ماه روزشمار کارگران برای افزایش دستمزدشان آغاز می‌شود و امیدشان برای تامین مخارج زندگی به اعلام نتیجه نشست شورای عالی کار است، جلسه‌ای که امسال با تاخیر برگزار شد و حاصل آن افزایش ۲۱ درصدی دستمزد کارگران بدون تایید و امضای نمایندگان کارگری بود؛ اتفاقی که نارضایتی کارگران را به همراه داشت.
کرونایی که جدی نمی‌گیرند
کرونا در سیستان و بلوچستان چگونه قربانی هایش را انتخاب می‌کند؟

کرونایی که جدی نمی‌گیرند

گفتند کرونا آنطرف‌ها نمی‌رود؛ هم راهش دور است، هم هوایش گرم. این شد که مسافر‌ها راه چابهار را در پیش گرفتند. فیلم‌های ترافیک ورودی شهر در روز‌های قبل از نوروز، گواه خوبی است برای این بلبشو. همان وقت بود که کارشناسان بهداشت و درمان و همچنین فعالان اجتماعی نسبت به شیوع بیماری نگران شدند و هشدار دادند. البته تنها ورود مسافران نبود که بیم شیوع ویروس را در سیستان و بلوچستان ایجاد می‌کرد، مسائل فرهنگی و نبود زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی دراین استان، عاملی قوی‌تر به شمار می‌رفت. در روز‌های گذشته اعلام شد که سیستان و بلوچستان از لحاظ شیوع کووید ۱۹ در وضعیت سفید است. همین مسأله نگرانی‌ها را بیشتر کرده است.
اسکان ۳۶۵ سیلزده سیستان و بلوچستان

اسکان ۳۶۵ سیلزده سیستان و بلوچستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: ۳۶۵ آسیب‌دیده سیلاب جنوب این استان در قالب ۷۱ خانوار از چهارم فروردین تاکنون توسط نیروهای هلال احمر اسکان اضطراری داده شدند.
۱
آخرین اخبار بیشتر