پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

محمود صادقی درباره پرونده دلالان تایید صلاحیت‌ها به رییس قوه قضاییه نامه نوشت

محمود صادقی درباره پرونده دلالان تایید صلاحیت‌ها به رییس قوه قضاییه نامه نوشت

محمود صادقی به ریییس محترم قوه قضاییه نوشت: غلامحسین اسماعیلی سخنگوی محترم قوه قضائیه، طی تماس تلفنی مورخ ۹۹/۳/۵ اینجانب با ایشان، اعلام کرد گزارش پرونده شناسایی آعده‌ای از کلاهبرداران و واسطه‌های تأیید صلاحیت‌ها و بازداشت و آماده رسیدگی است. حسب اعلام مورخ ۹۸/۱۱/۲۹ سخنگوی قوه قضاییه شمار بازداشت‌شدگان بالغ بر ۲۰ نفر بود، و نظر به حساسیت موضوع و اهمیت آن برای افکار عمومی، مستدعی است دستور فرمایید گزارشی از نتایج تحقیقات مقدماتی و اقدامات قضایی متعاقب آن در این خصوص به اطلاع عموم برسد.
استیضاح برای بالا بردن تنش
گزارش روزان از طرح مجدد استیضاح روحانی:

استیضاح برای بالا بردن تنش

حمله به روحانی مدتی است که شدت بیشتر گرفته و بعد از چند ماه مسکوت ماندن، بار دیگر موضوع استیضاح روحانی مطرح شده است. استیضاحی که بعید است محقق شود، اما طرفدارانش با قوت بسیار آن را به موضوع روز تبدیل کرده‌اند.
پرونده ویژه دیدار در مورد کولبری

کول چندم: کولبر ۱۴ ساله در جستجوی شاد از کوه سقوط کرد

به صورت مشخص سیاستگذاری در زمینه ایجاد اشتغال و مقابله با رانت سیاسی اقتصادی که پشت پدیده کولبری وجود دارد می‌تواند بخش زیادی از مسائل این مناطق را ساماندهی کند. تا زمانی که این موارد به صورت عملی انجام نشود باز هم اخباری درباره کولبری و اتفاقات و فجایعی که در این حوزه رخ می‌دهد به گوش ما خواهد رسید. کول‌های زیادی وجود دارند که دولت، رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد باید به دوش بکشند تا دیگر کولبر‌ها مجبور به دوش کشیدن آن‌ها نباشند.
پیشنهاد‌هایی به خانواده‌ها برای یادگیریِ مجازی یا آموزش در خانه
ترجمه اختصاصی دیدار

پیشنهاد‌هایی به خانواده‌ها برای یادگیریِ مجازی یا آموزش در خانه

در ادامه مطالبی که نگاهی به تجربه کشور‌های دیگر در آموزش و پرورش در دیدار منتشر شده است این بار به سراغ آموزش مجازی و آموزش در خانه در این دوره رفتیم. محمدرضا نیک‌نژاد این مطلب را از پایگاه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا که زیر نظر وزارت بهداشت این کشور فعالیت می‌کند ترجمه کرده که بخشی از متن ترجمه شده و لینک متن کامل آن در ادامه آمده است.
استیضاح وزیر آموزش و پرورش در راه است؟
مصاحبه دیدار با دو عضو مجلس

استیضاح وزیر آموزش و پرورش در راه است؟

برخی نمایندگان مجلس به دنبال استیضاح وزیر آموزش و پرورش هستند. محسن حاجی میرزایی به کمیسیون آموزش و تحقیقات رفته و توضیحاتی ارائه کرده است. توضیحاتی که گویا اعضای کمیسیون را قانع کرده و سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت و گو با دیدار اعلام کرد که کمیسیون برنامه ای برای استیضاح ندارد. از طرفی دیگر اردشیر مطهری نماینده مردم گرمسار در گفت و گو با دیدار اعلام کرد باز هم نظارت و پیگیری بر عملکرد مدارس در دوره کرونا ادامه خواهد داشت. اما این مسیر به کجا ختم خواهد شد؟
رتبه‌بندی جدید دانشگاه‌های جهان توسط موسسه تایمز؛ آکسفورد اول و علوم پزشکی کردستان ۳۵۰

رتبه‌بندی جدید دانشگاه‌های جهان توسط موسسه تایمز؛ آکسفورد اول و علوم پزشکی کردستان ۳۵۰

با اینکه نهاد‌های مختلفی رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا را انجام می‌دهند، اما موسسه تایمز در چند سال اخیر معتبرترین نهاد در این زمینه لقب گرفته است. در ویرایش ۲۰۲۰ رتبه بندی دانشگاه‌ها از سوی موسسه تایمز نکته‌های جالبی وجود دارد، از یک تا ده دنیا که دست نیافتنی به نظر می‌رسند تا دانشگاه‌های برتر ایران که احتمالا متعجبتان می‌کنند.
ابهام در بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش در منگنه اصرار رئیس‌جمهور؟

ابهام در بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش در منگنه اصرار رئیس‌جمهور؟

برخی شنیده‌ها از بیرون و درون آموزش و پرورش بر این نکته تاکید دارد که ستاد ملی کرونا و شخص رئیس جمهور به دنبال بازگشایی مدارس هستند و با فشاری که به وزارت آموزش و پرورش وارد آورده‌اند؛ وزیر را مجبور به اظهار نظر درباره بازگشایی مدارس کردند. وزیر آموزش و پرورش نیز گویا هیچ مقاومتی در مقابل رئیس جمهور نداشته و یک دفعه همه چیز تغییر کرد. بررسی صحت و سقم این شنیده‌ها تا این لحظه برای دیدار ممکن نشده است.  
بلاتکلیفی و سردرگمی در آستانه سال تحصیلی جدید

بلاتکلیفی و سردرگمی در آستانه سال تحصیلی جدید

مشکل اصلی که شیوه نامه بازگشایی مدارس و رویکرد کلان آموزش و پرورش دارد نگاه کارمندی به معلمان است و اصرار به حضور معلمان و مدیران و معاونان در مدرسه وجود دارد. مسئله‌ای که با اعتراضات گسترده فرهنگیان روبرو شده است. اگر فقط ۵ درصد معلمان در سال آینده تحصیلی دچار این بیماری شوند بخش عمده‌ای از فرآیند تعلیم و تربیت از کار می‌افتد. بار اصلی بر دوش معلمان است و اگر بخواهیم با حضور فیزیکی آن‌ها در مدارس نشان بدهیم که به هر صورت سال تحصیلی را برگزار کردیم امکان این وجود دارد که جان بخش زیادی از جامعه در خطر بیافتد و آن زمان دیگر برای هر کاری دیر است.
به دانش‌آموزان مناطق محروم گوشی و تبلت اهدا نکنید!
سال تحصیلی جدید دو هفته دیگر در فضای مجازی آغاز می‌شود

به دانش‌آموزان مناطق محروم گوشی و تبلت اهدا نکنید!

سال تحصیلی جدید دو هفته دیگر شروع می‌شود. همچنان در کنار کرونا زندگی می‌کنیم و بخش زیادی از مسائل زندگی هنوز وابسته به این پدیده است. آموزش و پرورش نیز یکی از اصلی‌ترین حوزه‌هایی است که در این دوره خاص باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. فارغ از رعایت مسائل بهداشتی و توجه به آموزش مجازی باید به مقوله عدالت آموزشی در این دوره توجه کرد. بر اساس آمار اعلام شده توسط مسئولین آموزش و پرورش حدود ۳.۵ میلیون دانش آموز به آموزش مجازی دسترسی ندارند و احتمال محرومیت از تحصیل در بین این دانش آموزان بسیار بالا است. بعضا خبری مبنی بر اهدای تبلت و گوشی هوشمند به دانش آموزان مناطق محروم شنیده می‌شود، ولی باید بررسی کرد که این اقدام چه کمکی به عدالت آموزشی و حل مسائل این بخش از جامعه خواهد کرد؟
گزارش دیدار از وضعیت گروهی از معلمان

معلمان خرید خدمت؛ فرزندان سر راهی آموزش و پرورش

«یک بار در مناطق مرزی ماموران راهنمایی رانندگی از من پرسیدند که اینجا چکار می‌کنی و گفتم که معلم هستم و وقتی از من کارت شناسایی خواست چیزی نداشتم که به او ارائه کنم. کارت شناسائی برای من صادر نشده است. به من گفت چطور معلمی هستی که کارت شناسایی نداری و من ماندم که چه پاسخی بدهم». این‌ها بخشی از گفت و گوی من با عبید ملک رئیسی معلم خرید خدمت در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان است. معلمانی که نه حقوق کافی و به موقعی می‌گیرند. نه قرارداد و بیمه مشخصی دارند و نه حتی از طرف آموزش و پرورش به صورت کامل شناسائی می‌شوند.
۱
آخرین اخبار بیشتر