پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

کوهستان تته! در سوگ فرزندانت خون گریه کن!

کوهستان تته! در سوگ فرزندانت خون گریه کن!
کولبری به این شکل فعلی که مصداق بارز نقض حقوق انسانی و قوانین کار است، پدیده‌ای است که در طول چند دهه اخیر و به دلیل بیکاری و فقر گسترده در شهر‌های کردنشین به وجود آمده، آن هم در شرایطی که کارخانه و کارگاه فعال و فرصت شغلی وجود ندارد و شاخص توسعه نیافتگی در شهر‌های کردنشین همواره نسبت به کل کشور بالاست. مردم و جوانان چاره دیگری جز اقدام به کولبری برای یافتن لقمه نانی ندارند، نانی که به قیمت جانشان تمام می‌شود، نانی که آغشته به خون است، خون کولبری که با برچسپ قاچاقچی هدف گلوله قرار می‌گیرد و یا به درون دره‌ای پرتاب می‌شود. فریدون پروازه یکی از دوستان و همسایگان آزاد و فرهاد در توصیف شرح حال دو برادر به دیدارنیوز گفت: پدر و مادرشان معلول هستند. پدرشان از سر فقر و نداری، کاری را انجام می‌دهد که هیچ کس حاضر به انجامش نیست، او زباله گرد و زباله فروش است. آن روز نیز فرهاد و آزاد برای آوردن کول رفته بودند که ناگهان باد و بوران شده و برف سنگینی می‌بارد، آن‌ها راه بازگشت را گم می‌کنند. برادر بزرگتر آزاد، برادر ۱۴ ساله اش را در کلبه‌ای متروک گذاشته و خود به دنبال کمک می‌رود، حتی کت خود را به فرهاد می‌دهد که کمتر سردش شود، آزاد می‌رود، اما بازنمی گردد.

سد قشلاق سرریز کرد

سد قشلاق سرریز کرد
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان از سرریز سد قشلاق سنندج به دنبال بارندگی‌های بهاره اخیر خبر داد.

دلیل فرار زندانیان از زندان سقز اعلام شد

دلیل فرار زندانیان از زندان سقز اعلام شد
شیوع ویروس کرونا در ایران باعث شده تا سایت‌های معاند از فرصت استفاده کرده و اخبار کذبی منتشر کنند. در همین ارتباط این سایت‌ها به صورت هماهنگ اخباری انتشار داده‌اند که فرار زندانیان از زندان مرکزی سقز به دلیل انتشار ویروس کرونا بوده‌است.  

تحقق "جهش تولید" باید با جدیت پیگیری شود

استاندار کردستان، با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان "جهش تولید" از سوی مقام معظم رهبری، از فرمانداران خواست شعار گونه با این موضوع برخورد نکنند بلکه تحقق آن را با جدیت پیگیری کنند. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان:

دلیلی برای پنهان کردن آمار دقیق مبتلایان به کرونا نداریم/ هدف بهبود حال بیماران است

دلیلی برای پنهان کردن آمار دقیق مبتلایان به کرونا نداریم/ هدف بهبود حال بیماران است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: دلیلی برای پنهان کردن آمار دقیق مبتلایان به ویروس کرونا نداریم چراکه هدف ما صداقت و بهبود حال بیماران ابتلا به این ویروس است.
روایت کودکان کولبر در کوهستان برفی

زنگ کولبری بعد از تعطیلی مدرسه

زنگ کولبری بعد از تعطیلی مدرسه
«اول بارش بود که می‌خواست بار ببرد. ۱۳ سال داشت. نمی‌توانست بار را بلند کند. کمکش کردم. تمام راه حواسم بهش بود. سه ساعت بیشتر در راه ماندم که به آن بچه کمک کنم تا بار را برساند. جثه‌اش کوچک بود، گناه داشت. الان هم که هوا می‌دانید طرف‌های ما چطور است؛ برف و بوران است. برای کولبر، اما فرق نمی‌کند، باید برود.»
بازخوانی یک حادثه در کمپ ترک اعتیاد بیجار

کسی فریاد سوختن آن‌ها را نشنید

کسی فریاد سوختن آن‌ها را نشنید
«یک روز بعد از شب چله بود؛ اول دی. عصر بود، توی محوطه بودم، داشتم سیگار می‌کشیدم. برگشتم آمدم توی سالن بنشینم که دیدم آن پسر، دارد بخاری روشن می‌کند. دیدم که سیم را برد زیر نفت. یک دفعه بخاری ترکید. دیگر متوجه نشدم دنیا دست کیست.»
انجمنی که تلاش می‌کند شادی به کردستان بازگردد

حال همه ما خوب است اما...

حال همه ما خوب است اما...
با وجود شرایط بد اقتصادی، بیکاری، بیماری و برخی مشکلات دیگر، شاد بودن کار راحتی نیست. می‌شود هزار و یک دلیل برای افسردگی آورد، اما برای شاد بودن معمولاً بهانه‌ای جور نمی‌شود. گرچه نمی‌شود گفت شرایط اقتصادی، لزوماً دلیل افسردگی افراد است، اما تأثیر زیادی در آن دارد، به‌طوری که در استان‌هایی که آمار بیکاری بالاتر است، نشانه‌های افسردگی هم در میان مردم آن بیشتر دیده می‌شود و متأسفانه در پی آن آسیب‌های دیگری همچون اعتیاد و همین‌طور خودکشی نمود پیدا می‌کند.
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس