تیتر امروز

منصور یاواش بهترین شهردار جهان؛ رقیب اردوغان از شهرداری آنکارا می آید؟
از سعدآباد تا توپکاپی (۱۹) + فایل صوتی

منصور یاواش بهترین شهردار جهان؛ رقیب اردوغان از شهرداری آنکارا می آید؟

این هفته در ستون از «سعدآباد تا توپکاپی» به معرفی یک سیاستمدار با سابقه ترک پرداخته شده است. مردی که اکنون شهردار آنکارا است و احتمالا مهم‌ترین رقیب اردوغان در سال‌های آینده: منصور یاواش!
سرقت ماشین در ایران؛ از صفر تا صد!

سرقت ماشین در ایران؛ از صفر تا صد!

همین چند وقت پیش دوربین تلویزیون با سارقی مصاحبه کرد که مدعی بود هر ماشینی که دلش بخواهد را می‌دزدد و برای صاحبش دست تکان بدهد! آیا سرقت ماشین در ایران به همین سادگی است؟ این گزارش را از دست...
افاضات اضافه

خدا کمک کند در سال جدید عوام خوبی برای خواص باشیم!

افاضات اضافه ستون هفتگی بیانات عوام الملک است که در آن به بیان نظرات منور خود در مورد مسائل جهان می‌پردازد. خاطرات نوروزی این نابغه خاص دوران را در ادامه می‌خوانید.

کد خبر: ۸۴۴۵۳
۱۵:۳۰ - ۰۶ فروردين ۱۴۰۰

افاضات اضافه

دیدارنیوز _ عوام الملک:

شنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۹

صبح سعی کردم متن دعای آغاز سال را بنویسم. چند بار نوشتم و پاک کردم. طولانی می‌شد و منظور را نمی‌رساند. در نهایت مختصر و مفید به این شرح نوشتم که خدایا! خواص، همگی گویا از شرایط موجود ناراضی هستند و این قطعا تقصیر ماست. کمک کن در سال و قرن جدید، ما، عوام خوبی برای خواص باشیم. به وظایف عوامی‌گری خودمان خوب عمل کنیم. باعث ناراحتی و به زحمت افتادن خواص نشویم؛ و در نهایت اینکه خدایا! هر چقدر صلاح می‌دانی از عمر ما، عوام، کم کن و به عمر خواص اضافه کن. سال جدید با شلیک توپ در میدان آزادی آغاز شد. صحنه‌های جالبی بود. گویا خطای انسانی هم نداشت، چون تا این لحظه خبری از آمار تلفات و زخمی‌های احتمالی منتشر نشده است. بعد از تحویل سال، شورت‌گیت همچنان در صدر توجه‌ها بود. عزت خبر داد که خوشبختانه خبرگزاری مربوطه از او عذرخواهی کرده و خبرنگاری هم که عزت برایش درد دل کرده بود اخراج شده است. ظاهرا دعا‌های آغاز سال من، خیلی زود در حال مستجاب شدن است. ولی باید این جمله را هم اضافه کنم: خدایا! به ما عوام، ظرفیت و شعور پذیرش مسولیت پندار و گفتار و کردار خواص را عطا بفرما. مصطفی که تازه دیروز از بیمارستان مرخص شده امروز گفت عوام باید به کار زشتی که در انتخابات قبلی کردند فکر کنند و در انتخابات بعدی بیایند و جبران کنند. راست می‌گوید. واقعا چرا ما به خود مصطفی رای ندادیم. یا اگر به باقر و ابراهیم رای داده بودیم دوباره به زحمت نمی‌افتادند که بخواهند همه کار‌هایی که دوره قبل کردند را از اول انجام بدهند. اصلا چرا محسن نه؟ باید از گذشته عبرت بگیریم. این جمله هم برای دعای آغاز سال خوب بود: خدایا! به ما عوام، قدرت عبرت گرفتن بده. پیام نوروزی محمود را شنیدم. مثل همیشه هوشمندانه بود. به زبانی پیام را گفت که کسانی که نوروز را جشن نمی‌گیرند بفهمند. امیدوارم در سال جدید، معلم خوب زبان روسی و چینی هم پیدا کند. شب قائم‌مقام با نمک‌ترین عضو خواص‌الدوله اعلام کرد که وضعیت کرونای بعضی از شهر‌ها نارنجی و قرمز شده است و مسافرانی که در شهر‌های مذکور هستند هفتاد و دو ساعت وقت دارند برگردند. خیلی تدبیر مناسبی‌ست. چون مسافران قطعا تا هفتاد و دو ساعت آلوده نمی‌شوند و می‌توانند تفریح و استراحتشان را انجام بدهند و برگردند. طوری هم تنظیم کرده‌اند که در روز پایانی تعطیلات نوروزی برگردند. باید از خواص باتدبیر به خاطر این تصمیمات تقدیر شود. چون احتمالا در هر جای دیگر دنیا بود می‌گفتند همه کسانی که در شهر‌های با وضعیت قرمز و نارنجی هستند تا اطلاع ثانوی حق خروج ندارند.


بیشتر بخوانید: سختی‌های زندگی خواص


یکشنبه ۱ فروردین ۱۴۰۰
وقتی شروع به نوشتن خاطرات کردم و تاریخ را بالای صفحه نوشتم باور کردم که عمر می‌گذرد. اظهار نظر محسن را خواندم. گفته بود سال ۱۳۶۰ آغاز پیروزی‌های بزرگ در جنگ بوده و سال ۱۴۰۰ هم پایان دولت‌های ناکارآمد در کشور است. معلوم است محسن هم خیلی شجاع است و هم شوخ است. شاید هم این حرفش بخشی از یک عملیات فریب باشد. علی، سخنگوی خواص‌البلد گفت که اگر زودتر از ماجرای شلیک توپ در میدان آزادی در هنگام تحویل سال مطلع شده بود  سعی می‌کرد درباره آسیب ندیدن برج آزادی در اثر این شلیک‌ها مطمئن شود. خیلی خوب است که در کشور ما هر بخشی کار خودش را می‌کند و نیازی به هماهنگی با سایر بخش‌ها ندارد. یکی از دلایل پیشرفت روزمره ما هم همین است. احتمالا همین میزان از هماهنگی باعث شده که علی لازم ببیند دوباره کاندیدای خواص‌البلد بشود. یکی از خواص‌المله که حتی در ایام تعطیلات هم در حال زحمت کشیدن برای عوام است اعلام کرد که می‌خواهند قبل از ماه رمضان طرح تغییر رسمی ساعت کشور را تصویب کنند تا عوام دچار تبعات روحی و روانی نشوند. خیلی مهم است که اینقدر نگران روح و روان عوام هستند. ظاهرا اینطور که گفته دو سال است در اروپا طرح تغییر ساعت اجرا نمی‌شود. معلوم است که غرب و اروپا همه چیزشان بد نیست و خواص ما چیز‌های خوبشان را می‌گیرند. یکی از عوام از طریق کانال تلگرامی دیدارنیوز برایم پیام فرستاد و گفت اینکه من نمی‌دانم شورت در کجا‌ها ارزانتر است نشانه پایین بودن فهمم از اقتصاد سیاسی‌ست و باید کمی در حضور عزت یا حتی محمود درس بخوانم تا این چیز‌ها را درک کنم. شاید راست می‌گوید. به هر حال من و بقیه عوام، به اندازه این گونه از خواص، در میان عوام نیستیم و از حال و روز خودمان خبر نداریم. آخر شب وقتی عوام‌النسا خوابیده بود خبر مربوط به یکی از هنرپیشه‌های سابق رسانه بودجه‌بگیر را که چند وقتی‌ست به ترکیه رفته خواندم. یک عکس نسبتا آنجوری از خودش منتشر کرده و گفته می‌خواهد در فیلم‌های کاملا آنجوری بازی کند. بالاخره همه چیزمان باید به همه چیزمان بیاید. شاید اینطوری خواننده طاغوتی هم به جای اینکه برای کلیپ‌های خودش به دنبال هنرپیشه‌های غربی برود از تولیدات داخلی استفاده کند. در همه چیز باید خودکفا باشیم.


بیشتر بخوانید: واکسن کرونا باید به دقت تزریق شود؛ سرعت که مهم نیست دوشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۰

یکی از عوام از طریق کانال تلگرام دیدارنیوز پیغام داده بود و گفته بود سبک نوشتن من شبیه دکتر میم فه هست. منظورش این بود که آیا من دکتر میم فه هستم یا نه؟ سوال عجیبی بود. بعید است آدم به این سادگی عوام‌الملک بودن را ول کند تا دکتر صدایش کنند. این روز‌ها فقط خواص هستند که حتما دکترند و خلافش هم ثابت نمی‌شود. حجم اخبار مربوط به کرونا خیلی زیاد بود. معاون بانمک‌ترین عضو خواص‌الدوله در نامه‌ای درخواست کرد که رسانه‌ها عوام را تشویق به سفر نکنند و به جای آن به عوام یادآوری کنند که باید مراقب باشند. خوب است که لااقل در اینطور مواقع، رسانه‌های غیر از رسانه بودجه‌بگیر هم جزو رسانه‌ها به حساب می‌آیند. لازم است دستورالعملی هم تهیه شود که اگر عوام باز هم به مسافرت رفتند و کرونا بیشتر شد با این رسانه‌ها برخورد قاطع صورت گیرد. بانمک‌ترین عضو خواص‌الدوله هم در سخنان مهمی خطاب به عوام گفت که اگر سفر رفته‌اند زود برگردند و اگر نرفته‌اند صبر کنند تا در بهار واکسیناسیون انجام شود و بعد بروند. البته همزمان هم خبر آمد که واکسن ایرانی از اوایل تابستان به تولید انبوه می‌رسد. گویا بانمک‌ترین عضو خواص‌الدوله زمان واکسیناسیون را با ساعت قدیم اعلام کرده است. اتفاقا مساله تلاش خواص‌المله برای جلوگیری از تغییر ساعت هم خیلی مورد توجه است. زحمت می‌کشند و کار بزرگی‌ست. مشکلات کشور همینطوری حل می‌شود. بخش‌هایی از فیلم تایتانیک که مشکل اخلاقی نداشت را دیدم. کشتی در حال غرق شدن بود و همه سعی داشتند جانشان را نجات بدهند، اما چند نوازنده، بی‌تفاوت نسبت به واقعیت موجود، در حال ویولن زدن بودند. صحنه جالبی بود. همزمان با باقر و ابراهیم که به جای سفر نوروزی، به سفر کاری رفته‌اند امیرحسین هم اعلام کرد که کاندیدای ریاست خواص‌الدوله است. خوب است که در میان خواص‌المله این همه شوق برای ریاست خواص‌الدوله وجود دارد. انگیزه خدمت، چه‌ها که نمی‌کند. آخر شب حرف‌های معاون بلدیه تهران در مورد رنگ سیاه حاجی‌فیروز و سوءبرداشت‌های نژادی از آن را خواندم. به نظر می‌رسد یا خیلی تاریخ را عمیق خوانده یا در اثر دنبال کردن اخبار بین‌المللی دچار اشتباه شده و فکر کرده معاون بلدیه نیویورک یا فیلادلفیاست و با این کار از زندگی سیاهپوستان آمریکایی دفاع می‌کند. واقعا لازم است لبه‌های پشت‌بام‌های محل کار خواص را بلندتر بسازند که این عزیزان از هیچ سمت بام به زمین نیفتند.


بیشتر بخوانید: گوشی‌های هوشمند را جمع‌آوری کنید؛ مگر ۱۱۰۰ چه مشکلی داشت؟


سه‌شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹

فکر می‌کردم، چون تعطیلات است خواص هم مثل ما عوام دست از کار می‌کشند و استراحت می‌کنند. نگران بودم که خاطره‌ای از امروز بر جا نماند. اما مصطفی حدود ظهر چراغ اول را روشن کرد. مصطفی با اینکه خودش یکی از خواص‌المله هست و قبلا هم جزو خواص‌الدوله بوده و حتی برای ریاست خواص‌الدوله خودش را به زحمت انداخته بود در مورد مجلس حرف‌های مهمی زد و گفت فکر نمی‌کرده مجلس، این شکلی باشد و در این چهل سال مجلس به تدریج این شکلی شده است. احتمالا این هم از آن مسائلی‌ست که به خاطر کم‌کاری عوام اتفاق افتاده و خواص‌المله اگر بخواهند درستش کنند باید از وقت بقیه کارهایشان بزنند. شاید نامه‌ای به مصطفی بنویسم و به نمایندگی از عوام، به خاطر وضع بد مجلس، از او و بقیه خواص‌المله، به ویژه باقر و امیرحسین که در حال تلاش برای ریاست خواص‌الدوله هم هستند، عذرخواهی کنم. آماری از وزارت ورزش به دستم رسیده که می‌گوید مشارکت فعال مردم در ورزش همگانی در ۸ سال از ۱۶ درصد به ۵۱ درصد رسیده است. احتمالا دویدن برای به دست آوردن یک لقمه نان هم جزو ورزش‌های همگانی محسوب می‌شود. کار خوبی‌ست. هم می‌دوی و هم اگر به هدف برسی می‌خوری و نمی‌میری. خبردار شدم که آقای سردار به شکل مقتضی می‌خواهد با این وضعیت فضای مجازی برخورد کند. خدا را شکر کردم. دنبال کتاب‌هایی برای آشنایی با روش‌های ارتباطی در عصر هخامنشی و در دوران سرخپوست‌ها در آمریکا هستم. مطالعه مقایسه‌ای کار مفیدی‌ست. آخر شب، خبر ناکام ماندن توطئه ترور رستم را خواندم. هنوز در منابع رسمی تایید نشده است، ولی طبیعتا هر چقدر به انتخابات نزدیک شویم هر چه که داوطلبان بگویند راست است تا فردای انتخابات.


بیشتر بخوانید: موز طوری عمل کند که خیار شرمنده نشود


چهارشنبه ۴ فروردین ۱۴۰۰

صبح تصویر نامه‌ای به دستم رسید که در آن به شرکت‌های واردکننده اجازه داده شده بود اگر می‌توانند واکسن کوید۱۹ را وارد کنند. قاعدتا به ما ربطی ندارد. چون نه می‌توانیم وارد کنیم و نه آن چیزی که وارد شود به ما می‌رسد. باید به صورت بخوری پیشگیری کنیم. سر و جان ما فدای تار موی خواص و هر کسی که پول دارد است. نامه‌ای هم با سربرگ وزارت کشور عراق به دریافت کردم که در آن ورود بدون ویزای اتباع ۳۶ کشور به عراق آزاد اعلام شده بود. خوشبختانه نام ما در کنار غربی‌ها نیست. ما روی پای خودمان در صف می‌ایستیم، اما امتیازات مشابه غربی‌ها را استفاده نمی‌کنیم. محمدجواد هم قبلا گفته بود که خودشان انتخاب کرده‌اند ما اینطوری زندگی کنیم. اخبار امیدوار‌کننده‌ای از روسیه شنیده می‌شود. دومای این کشور قانونی تصویب کرده که براساس آن پوتین می‌تواند دو دوره دیگر هم رییس‌جمهور شود. خیلی جالب است که پوتین با اینکه علاقه‌ای به ریاست جمهوری مادام‌العمر ندارد، ولی خود را تسلیم قانون می‌کند و هر طور که قانون بگوید تا آخر عمر رییس‌جمهور می‌ماند. یکی از خواص‌المله پس از روشن کردن فیلترشکن و وصل شدن به توییتر خواستار محدود کردن بیشتر شبکه‌های اجتماعی شد. حرف خوبی‌ست. بالاخره باید شرایط به سمتی برود که هر کسی هر چیزی به ذهنش می‌رسد را بلافاصله به زبان نیاورد. خوشبختانه با این کار‌ها خواص مشکلی در انتقال نظراتشان پیدا نمی‌کنند. یکی از عوام متن حرف‌های حسن را برایم فرستاد که گفته بود برای برداشتن تحریم‌ها حتی یک دقیقه را هم از دست نمی‌دهیم. عوام مذکور از من خواسته بود بگویم بالاخره عوام باید چه کار کنند؟ عجله کنند یا نکنند؟ این سوال‌ها عجیب است. مدتی‌ست کاری با مرغ و خیار عوام نداشته‌اند باعث شده است در مسائلی که به ایشان ربطی ندارد کنجکاوی نشان دهند. آخر شب اخبار اختلاف بین دو بخش از خواص‌الدوله درباره کرونا را خواندم. یک بخش اعلام کرده که بیش از شش هزار نفر در یک روز نقض قرنطینه کرده‌اند و به سفر رفته‌اند و باید جلوی ادامه سفر‌ها گرفته شود. بخش دیگر گفته است اصلا نباید به مسافران برای برگشتن فشار آورد، چون قرار بوده رنگ‌بندی شهر‌ها تا پایان تعطیلات تغییر نکند. به نظرم حق با گروه دوم است. وقتی همه جا تعطیل است طبیعتا کرونا هم در تعطیلات به سر می‌برد و کاری نمی‌کند رنگ شهر‌ها عوض شود. حالا اگر یک عده هم بیمار شدند یا مردند لابد تقدیرشان این بوده است.


بیشتر بخوانید: دختر حاکم دوبی به تهران بیاید و از آزادی بهره‌مند شود پنجشنبه ۵ فروردین ۱۴۰۰

خوشبختانه گویا قرار است کاندیدا‌های ریاست خواص‌الدوله در این دوره به صورت خانوادگی مبارزه کنند. برای همین، دختر محسن مطالب خیلی خوب و مهمی علیه یکی از روزنامه‌نگارانی که به پدرش انتقاد کرده بود نوشت. طبق گفته‌های دختر محسن، این روزنامه‌نگار، جانوری‌ست که حیف است زنده بماند و همچنین علاوه بر جانور، هرزه و دیوزه هم هست. احتمالا اگر شرایط کرونا نبود خانواده کاندیدا‌ها می‌توانستند از جارو و چوب هم برای دفاع از کاندیدای خودشان استفاده کنند. محسن قبلا هم تذکر داده بود که این بار با قدرت می‌آید. محمود هم مصاحبه کرده و گفته سابقه نوشتن نامه به همه روسای جمهور آمریکا را دارد. عجب افتخاری! باید قدر دانست. عبدالرضا هم که تا چند وقت قبل از کنار محمود تکان نمی‌خورد مطالب متنوعی درباره محمود و یک سری برادران زحمتکش نوشت. محمود باید در همین ایام عید با عبدالرضا آشتی کند و گرنه ممکن است کار به جا‌های باریک‌تر بکشد. عصر اخباری به دستم رسید که نشان می‌داد یک سری مکان‌های مربوط به مجلس از سوی عده‌ای پر شده و مشغول کارند. تعدادشان کمی زیاد است، اما لااقل باعث می‌شود مکان‌ها خالی نمانند، چون خالی ماندنشان کراهت دارد. باید از باقر و علیرضا و حتی مهرداد به خاطر این اقدام درخشان تقدیر شود. هم اشتغال‌زایی می‌کنند و هم از همه مکان‌های استفاده می‌شود. باقر کلا متخصص این نوع کارآفرینی‌ست. قبلا با مرتضی و مهدی و عیسی و بقیه دوستانش همین کار را در بلدیه کرده بود. جای عیسی این روز‌ها بینشان خالی‌ست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر