پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

آتش تعارض منافع در میانکاله
گاهی به آتش‌سوزی‌های توقف‌ناپذیر در پناهگاه حیات وحش میانکاله

آتش تعارض منافع در میانکاله

پیش از این نام میانکاله با خبر مرگ مشکوک هزاران پرنده همراه بود، پرندگانی که تنها انتشار عدد دقیق آن از سوی سازمان محیط‌زیست مدت‌ها زمان برد و علت و چگونگی تلف شدن چنین حجم گسترده‌ای از پرندگان پس از ورود گسترده رسانه‌ها ممکن شد.
خبرخوانی هفتگی دیدار: وفات آیت الله صانعی، حبس طبری، اعدام افکاری!
دیدار آدینه ۱۴

خبرخوانی هفتگی دیدار: وفات آیت الله صانعی، حبس طبری، اعدام افکاری!

در هفته‌ای که گذشت آیت‌الله العظمی صانعی مرجع عالیقدر شیع درگذشت، کرونا تعداد بیشتری از هموطنان را مبتلا و از بین برد، بورس تلاش کرد خود را از ورشکستگی نجات دهد، افکاری اعدام و طبری به ۳۱ سال حبس محکوم شد، طالبان و دولت افغانستان مذاکره کردند و تیم‌های فوتبال ایرانی در جام باشگاه‌های آسیا بردند و باختند.  
زنان سفال ساز روستای کلپورگان چگونه میراث هزاره‌ها را حفظ کرده‌اند

دست‌های سرخ زینت خانم

نقطه‌گذاری سیاه روی کوزه گل که تمام می‌شود، زینت خانم می‌ایستد تا چند خرمایی از نخل خودش تعارف کند، دستی روی کمر پردرد و مفصل‌های سفت انگشتان سرخش بکشد و بگوید که «دیگه پیر شدم». پسر ارشد به کمک مادر می‌آید تا کوزه‌های آماده و رنگ شده وارد کوره شوند، اینجا میان هرم آفتاب و کوره‌ای که به کندی سرخ می‌شود، کنار امتداد جاده مرگ و تل دبه‌های بنزین و گازوییل سرگردان، دست‌های زنان روستا از شاخه‌های نخل‌ها هم پربارتر است، اینجا روستایی است که با دست‌های سرخ و درخشان زنان می‌چرخد.
دغدغه‌های محیط‌بانان
محیط‌بان‌هایی که اغلب تمایل به ذکر نام ندارند از مشکلات معیشتی تا تبدیل وضعیت‌ها می‌گویند

دغدغه‌های محیط‌بانان

از اول سال جاری تا به امروز مورخ ۲۲ شهریورماه سال ۹۹ تعارضات آشکار متعددی میان حافظان طبیعت و شکارچیان غیرمجاز رخ داده است. زنده‌یاد محمد حسن‌نژاد از مامورین اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و زنده‌یاد کریم بیگی سرپرست قرق حیات وحش علی‌آباد چهل‌گزی تنگ چنار مهریز استان یزد از جمله حافظان طبیعتی بودند که در شهریور ماه سال جاری در راه طبیعت جان سپردند.
مراقب میزان اضطراب در کودکان باشید
گفتگو با کتایون خوشابی در مورد آثار روانی و فیزیکی کرونا در کودکان و نوجوانان

مراقب میزان اضطراب در کودکان باشید

خوشابی: نوجوانان در سنین نوجوانی همکاری پایین‌تری دارند و به همین دلیل کار با نوجوانان خیلی سخت است. این سختی در مورد هر مساله دیگری هم غیر از بیماری کووید ۱۹ قابل لمس است. به ویژه اگر تاکیدی از سوی والدین انجام گیرد یا به رعایت قوانین اجتماعی گوشزد شود با مخالفت مواجه می‌شوند و اصطلاحا می‌گوییم، نوجوانی سن لجبازی است.
عروسان خون‌بس، قربانیان همیشگی یک نکاح غیرنافذ
نگاهی به جهت‌گیری قانون در مواجهه با سنت خون‌بس

عروسان خون‌بس، قربانیان همیشگی یک نکاح غیرنافذ

عروس خون‌بس در زمان عقد نکاح بدون مهریه است و از حقوق مالی برخوردار نیست. عروس خون‌بس حتی بعد از مرگ شوهر نیز اجازه بازگشت به خانه پدر را ندارد و تا آخر عمر در خانه همسر کلفت خانواده محسوب شده و مورد آزار قرار می‌گیرد و تا آخر عمر جزو مایملک خانواده شوهر است
توپخانه رقیب فعال شده است
نطق و تذکر‌هایی که در شورای شهر پایتخت مطرح شد

توپخانه رقیب فعال شده است

حجت نظری: «امروز که سه سال از فعالیت مدیریت شهری دوره پنجم می‌گذرد متاسفانه نهاد‌های انتخابی و مدنی بیش از هر زمان دیگری در معرض تهدید و تضعیف قرار دارند. نهاد‌هایی که با خون‌دل مردم پایه‌گذاری شد، اما متاسفانه به دلیل رقابت‌های کوتاه‌مدت سیاسی و جناحی، چنان آماج حملات و اتهامات قرار گرفت که حتی پس از انتقال قدرت به جناح مقابل نیز نتوانسته است جایگاه خود را ارتقا دهد.»
ساحل سقط‌های سربی
روایت دو فعال اجتماعی از تاثیر آلودگی‌های گاز و پتروشیمی بر زندگی مردم نخل‌تقی و عسلویه

ساحل سقط‌های سربی

حد فاصل میان نخل‌تقی و عسلویه تنها یک خیابان است، هر دو شهر میان دریا، کوه و پالایشگاه و فلر‌های گازی محصور شده‌اند. راه خروج، از این حصار، یا تشکیلات عظیم «شرکت» است، یا جاده ویژه. اگر روزی یکی از مخازن آمونیاک یا مخازن گاز شرکت منفجر شود، راه خروجی برای مردم عسلویه و نخل‌تقی باقی نمی‌ماند، در این صورت تنها راه تخلیه شهر دریاست.
سکونت، معدن‌کاوی و دفن زباله بلای جان هیرکانی
مظفر شیروانی، مشاور بین‌المللی جنگل و محیط‌زیست

سکونت، معدن‌کاوی و دفن زباله بلای جان هیرکانی

اینکه جنگل‌های هیرکانی قدمت میلیونی دارد، به این معنا نیست که این جنگل‌ها بکر و دست نخورده باقی مانده است. برابر آمار‌ها فقط سی و سه هزار دام‌سرا در جنگل‌های هیرکانی قرار داشته که چند هکتار جنگل اطراف آن کاملا ازبین رفته و ده‌ها هکتار دیگر هم از نظر کیفیت تخریب شده است.
نیمه پنهان آزار
بررسی ابعاد حقوقی روایت‌های آزار خیابانی در گفتگو با دو وکیل

نیمه پنهان آزار

عموما آزار خیابانی به زنان، در قالب بیان الفاظ رکیک در مناطق خلوت و جایی رخ می‌دهد که دسترسی به پلیس یا شاهد دشوار است و تعقیب قضایی آزارگران عملا به امری ناممکن بدل می‌شود. آزارگران عموما تمایل ندارند در فضایی به زنان آزار خیابانی برسانند که امکان بازداشت و تعقیب‌شان توسط نیروی انتظامی فراهم باشد.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها