تیتر امروز

لاف اقتصادی؛ راهکار دولت برای هیچ

لاف اقتصادی؛ راهکار دولت برای هیچ

ادعایی عجیب توسط یکی از مقامات دولتی موجب شد رهبری نیز در سخنانشان به اشتباه بیفتند و نتیجتاً عذرخواهی کنند. اما این اولین بار نیست که مقامات دولتی ادعای اقتصادی حیرت انگیز به زبان می‌آورند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در دوران کرونا دنیا حیرت کرد چه شد که در دو ماه توانستیم مرگ و میر و اشغال تخت‌های بیمارستانی را به یک پنجم برسانیم. هیچ کاری نبود جز بکارگیری نظام قدرتمند شبکه بهداشتی که توانستیم از سرریز بیماران جلوگیری کنیم.

کد خبر: ۸۳۰۴۸
۱۳:۳۱ - ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

نمکی: جهان از کنترل کرونا در ایران حیرت کرد

 

دیدارنیوز ـ سعید نمکی روز یکشنبه در مراسم تقدیر از بهورزان و مراقبان سلامت در وزارت بهداشت افزود: برای جهانیان سوال است، چه شد که ناگهان بیمارستان‌ها در ایران خلوت شد، علت آن چیزی نبود جز توانمندی نظام شبکه بهداشتی و به میدان آمدن نیرو‌های بسیجی، هلال احمر در طرح عظیم شهید سردار سلیمانی.

وی گفت: کار عظیمی را سازماندهی کردیم تا بیماران در اولین مرحله تشخیص داده شوند، ایزوله و درمان شوند و کارشان به بیمارستان کشیده نشود. این توفیق جمهوری اسلامی ایران است که به رغم پیش بینی‌های سنگین جهانی با حداقل هزینه و خسارت تا امروز با مدیریتی هوشمند و با تکیه بر زیرساخت نظام شبکه محقق شد. در وزارت بهداشت هر وزیر به این زیرساخت شبکه توجه نکند، باخته است و هر کس از این زیربنای عظیم کمک بگیرد بازی را برده است.

نمکی افزود: با توجه به آشنایی که از ظرفیت بی بدیل نظام شبکه بهداشتی و توانایی بهورزان و مراقبان سلامت به عنوان دروازه بانان مبارزه با کووید۱۹ داشتیم، توانستیم این موفقیت را کسب کنیم. اکنون البته با خطر بزرگ ویروس جهش یافته مواجه هستیم، ویروسی که هر لحظه از بیرون یا داخل کشور ممکن است موج جدید کرونا را رقم بزند، هنوز جهش مهم ویروس که در سطح ماکرو بتواند به میزان سرایت و مرگ و میر اثر بگذارد نداریم، اما با توجه به تنوع ژنتیک و قابلیت جهش ویروس، بروز آن بعید نیست.

وزیر بهداشت گفت: مرتب کند و کاو می‌کنیم تا وضعیت ویروس کرونا را رصد کنیم و هیچ بعید نیست که از داخل یا بیرون کشور با جهش‌های جدید ویروس مواجه شویم.

نمکی ادامه داد: در کشوری با وسعت جغرافیایی و تنوع ژنتیکی بالا زندگی می‌کنیم و با توجه به خطر جهش ویروس باز هم برای رهگیری، تشخیص، قرنطینه و درمان زودرس بیماری هیچ ابزاری بهتر از شبکه بهداشت نداریم.
وی افزود: مهمترین ابزار ما در نظام شبکه بهورزان هستند که دروازه بانان نظام سلامت محسوب می‌شوند. باید آموزش مداوم بهورزان در معاونت بهداشت با استفاده از ابزار‌های آموزش مجازی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و آموزشگاه‌ها با استفاده از موبایل تقویت شود.

نمکی گفت: اگر از من بپرسند، سودمندترین سرمایه گذاری بعد از انقلاب در کشور چه بوده، بدون تردید می‌گویم ایجاد شبکه بهداشتی و تربیت بهورزان که من در سال ۷۱ در تشکیل و توسعه آن نقش داشتم. آن زمان این شبکه را به رئیس جمهوری وقت جناب آقای هاشمی رفسنجانی معرفی کردیم و ایشان با نگاه بسیار تیزبین و ژرف اندیشی که داشتند گفتند این یکی از بهترین جایگاه‌های خدمت به مردم در دنیا و منطقه خواهد بود.

وی افزود: با درخواست من، ایشان برای دریافت وام ۶۰۰ میلیون دلاری از بانک جهانی و بعد تعیین روز بهورز موافقت کردند و کلنگ اولین خانه بهداشت را در یکی از روستا‌های بم به زمین زدند.

نمکی گفت: همواره معتقدم بهورز گرانبهاترین عنصر نظام سلامت است. اگر بهورز نبود، امروز موفق‌ترین نظام سلامت در منطقه و جهان نبودیم و پرچم افتخار را برافراشته نمی‌کردیم.

وی ادامه داد: بدون بهورز و بدون خانه بهداشت چه پوشش ۱۰۰درصدی واکسیناسیون و چه کاهش مرگ و میری‌ها به یک دهم قبل از انقلاب امکان نداشت. به عنوان یک سرباز کهن نظام سلامت زانو می‌زنم و دست همه این بهورزان چه آن‌ها که بازنشسته شدند و چه آن‌ها که اکنون کار می‌کنند می‌بوسم.

وزیر بهداشت گفت: اکنون نیز می‌خواهیم این شبکه بهداشتی را تقویت کنیم و بنا داریم نظام شبکه را تا پایان دولت تکمیل کنیم هر جا خانه بهداشت کم داریم، آن را ایجاد می‌کنیم، زیرا با پول یک تخت بیمارستانی می‌توانیم چند خانه بهداشت راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: نمی‌توانیم جایی مثل سیستان و بلوچستان یا جنوب کرمان را با گیلان، البزر یا مازندران مقایسه کنیم و، چون حد نصاب جمعیتی ندارند، خانه بهداشت نداشته باشیم در این مناطق هر جا ۲۰ یا ۵۰ خانوار زندگی می‌کنند باید خانه بهداشت وجود داشته باشد تا مردم مجبور نباشند برای خدمات اولیه بهداشتی کیلومتر‌ها راه را طی کنند.

نمکی گفت: به زودی و تا پایان دولت ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری ایجاد می‌شود و دختران ایل و عشیره در این مراکز مشغول می‌شوند و در مسیر قشلاق و ییلاق خدمات بهداشت اولیه را به عشایر کوچ رو ارائه می‌کنند.
 
منبع: ایرنا
برچسب ها: وزیر بهداشت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: