وزارت خارجه عراق اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور در دیدار با مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران در تهران گفتگو‌های عمیقی درباره چند پرونده مربوط به روابط دوجانبه، امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد و انرژی در کنار تحولات منطقه‌ای و بین المللی داشت.

کد خبر: ۸۱۴۸۴
۱۳:۳۸ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

گردشگری فرصتی برای توسعه متوازن بلوچستان

گردشگری فرصتی برای توسعه متوازن بلوچستان

گردشگری حلال تمام مشکلات سیستان و بلوچستان نیست، بلکه گردشگری باید در کنار دیگر شاخصه‌های توسعه صنعتی، اجتماعی و اقتصادی در نظر گرفته شود. گردشگری مکمل اقدامات زیربنایی دیگر است.

وزیر خارجه عراق: گفتگو‌های عمیقی در تهران داشتیم

 

دیدارنیوز ـ به نقل از رسانه‌های عراقی، در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده است: فواد حسین وزیر امورخارجه عراق ریاست هیات عراقی متشکل از رائد جوحی مدیر دفتر نخست وزیر، سالم الچلبی مدیر بانک تجارت و احسان العوادی رئیس بخش کشور‌های همسایه در وزارت امور خارجه و تنی چند از دیپلمات‌ها را در سفر به تهران برعهده داشت.

این بیانیه افزود: وزیر خارجه عراق در جریان سفر خود با حسن روحانی رئیس جمهوری، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

براساس این بیانیه، فواد حسین گفتگو‌های عمیقی را با مقامات بلندپایه ایران انجام داد که شامل چند پرونده مربوط به روابط دوجانبه، امنیت، مبارزه با تروریسم و اقتصاد و انرژی بود و علاوه بر این، به تحولات اوضاع منطقه‌ای و بین المللی و بازتاب آن بر امنیت و ثبات منطقه پرداخت.

این بیانیه تصریح کرد که فواد حسین در دیدار با رئیس جمهوری ایران درباره مسیر روابط دو کشور و راه‌های حمایت از آن‌ها در همه سطوح و رفع موانعی که پیش روی منافع مشترک قرار می‌گیرد، بحث و گفتگو کرد. گفتگو‌ها همچنین حول محور روابط اقتصادی در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی برق و بخش‌های تجاری و بانکی بود و دوطرف درباره چگونگی رفع موانع موجود درباره معاملات بانکی بحث و گفتگو کردند.

این بیانیه افزود که فواد حسین همچنین در این دیدار به گفت وگوی راهبردی بغداد با واشنگتن اشاره کرده و اینکه بغداد در این مسیر برای تحقق منافع مورد نظر به گونه‌ای که منعکس کننده تعادل و ثبات برای منطقه است؛ ادامه می‌دهد. وزیر خارجه عراق همچنین تاثیر دوره‌های قبلی گفتگو و بازتاب آن در کاهش تعداد نیرو‌های آمریکایی‌ها را تشریح کرد

برپایه این بیانیه، وزیر خارجه عراق در این دیدار اشاره کرد که عراق از توازنی برخوردار است که به آن امکان می‌دهد تا نقش‌های محوری را به نفع بسیاری از کشور‌های همسایه ایفا کند.

این بیانیه تصریح کرد که فواد حسین درچارچوب گفتگو با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود به موضوع اتصال شبکه ریلی بین دو کشور و اهمیت راهبردی آن در تقویت حمل و نقل و تبادل کالا اشاره کرد و گفت که اقدامات جدی توسط هر دو طرف در این زمینه اتخاذ شده است. وی برای همتای ایرانی خود مسیری را - که دولت بغداد در مورد گفت وگوی راهبردی که با آمریکا آغاز کرده، دنبال می‌کند- بیان کرد.

این بیانیه افزود: وزیر خارجه عراق در این دیدار اشاره کرد که شراکت بین بغداد و واشنگتن چند جنبه را دربرمی گیرد و محدود به جنبه نظامی نیست و شمار نیرو‌های آمریکایی ۵۲۰۰ نفر بود که بعد از دو دور گفتگو، شمار آن‌ها کمتر از ۲۵۰۰ نفر شده است.

براساس این بیانیه، فواد حسین گفت که بغداد مصمم است که موانعی که مانع فعالیت مشترک می‌شود، مرتفع کند؛ بویژه در ارتباط با نتایج جلسات کمیسیون مشترک عراق و ایران و اجرای یادداشت تفاهم‌های بین دوطرف.

وزارت خارجه عراق در بیانیه خود همچنین آورده است که فواد حسین در دیدار با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بر اهمیت هماهنگی پایدار در زمینه مبارزه با تروریسم تاکید کرد و همچنین به مهمترین چالش‌های پیش روی منطقه و ضرورت تکیه بر دو اصل گفتگو و رویکرد باز نسبت به ابتکارعمل‌هایی که حضور همه طرف‌ها را تقویت و - به طور قطعی- به اصول حسن همجواری و تبادل منافع مشترک کمک می‌کند، پرداخت.

برپایه این بیانیه، فواد حسین در این دیدار تصریح کرد که روابط مثبتی که عراق از آن برخوردار است، موجب می‌شود که این کشور بتواند نقش مهمی در تقویت امنیت و ثبات منطقه ایفا کند و در اتکا کردن به گزینه‌های جدیدی که بر مردم منطقه تأثیر مثبت می‌گذارد، کمک کند.

این بیانیه افزود که وزیر خارجه عراق در دیدار با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ایران پیام دعوت محمد الحلبوسی رئیس پارلمان کشورش را به قالیباف برای دیدار از عراق منتقل و به عمق روابط دو کشور پرداخت و چالش‌های پیش روی منطقه و راه‌های حرکت به سمت راه حل‌های تقویت کننده ثبات را بیان داشت.

وزیر خارجه عراق دیروز در صدر هیاتی برای دیدار با مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرد.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: