وجود زیرساخت مناسب و برنامه‌ریزی به‌موقع سبب شد تا ایران با فاصله کوتاهی از کشور‌های پیشرو در جهان، به این فناوری دست یابد و امروز ایران جزو ۶ کشور صاحب این فناوری است؛ از کوانتوم به عنوان انقلاب دوم فناوری در جهان نام برده می‌شود.

کد خبر: ۸۰۸۸۳
۲۰:۰۸ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

با وجودی که محمدجواد ظریف تا کنون تمایلی به حضضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نشان نداده، ولی تعداد زیادی از افراد و احزاب اصلاح‌طلب اعلام کرده اند که ظریف می‌تواند گزینه نهایی جبهه اصلاحات...
فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.

ایران در جمع ۶ کشور برتر دنیا در

 

دیدارنیوز ـ سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی انجام شد که در این روش، از ارتباط "کوانتومی" مبتنی بر درهم‌تنیدگی، برای انتقال رمزگذاری‌شده اطلاعات استفاده شده است.

"کوانتوم" انقلاب دوم فناوری است، دستاوردی که برای تعریف آن شاید سیب نیوتن که روزی برای اثبات جاذبه به کار رفت، بهترین ابزار مثال‌زدنی باشد.

در هم‌تنیدگی فوتون‌ها، کلید ورود به فناوری کوانتوم است که بعد از ۲ سال تحقیقات پایه در سازمان انرژی اتمی در خرداد سال ۱۳۹۷ به مرحله اجرایی رسید و از آن رونمایی شد؛ از فناوری کوانتوم در حوزه انتقال امن اطلاعات، استفاده گسترده می‌شود و امکان ارسال اطلاعات رمزنگاری شده کوانتومی، در لحظه را فراهم می‌کند.

بعد از انجام آزمایش درهم‌تنیدگی در سال ۱۳۹۷، انتقال داده در فواصل ۲ متری و ۳۰۰ متری انجام شد و این فرایند دیروز میان سازمان انرژی اتمی و برج میلاد در فاصله ۱۶۵۰ متری انجام شده است؛ ساخت رایانه‌های کوانتومی، ساعت اتمی، تشخیص به‌موقع بیماری‌های سرطانی و ماهواره و رادار‌های کوانتومی از جمله دستاورد‌های مهم حاصل‌شده از این فناوری جدید است.

وجود زیرساخت مناسب و برنامه‌ریزی به‌موقع سبب شد تا ایران با فاصله کوتاهی از کشور‌های پیشرو در جهان، به این فناوری دست یابد و امروز ایران جزو ۶ کشور صاحب این فناوری است؛ از کوانتوم به عنوان انقلاب دوم فناوری در جهان نام برده می‌شود و این دانش در ایران با تلاش متخصصان ایرانی و با استفاده از تجهیزات کاملاً بومی بدست آمده است.

علی اکبر صالحی؛ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در همین زمینه اظهار کرد: در سال‌های گذشته ۵۰ یا ۱۰۰ فوتون در ثانیه می‌توانستیم تولید کنیم که یک سال بعد این تعداد به ۱ میلیون رسید؛ ما فوتون‌های درهم‌تنیده را تولید کرده و به ۲ مقصد می‌فرستیم که آن‌ها کلید رمزشده در درون خود دارند و بعد از آن، این ۲ مقصد، تلفنی با یکدیگر تماس گرفته و اطلاعات رمز‌شده بین خود تبادل می‌کنند و کسی دیگر نمی‌تواند اطلاعات را کشف کند.

صالحی ادامه داد: طبق برنامه‌ای که دوستان تعیین کردند، امیدواریم تابستان آینده بین برج میلاد و برج آزادی که حدود ۷ کیلومتر است این کار مهم انجام شود و بعد با پهباد و بالن این کار را انجام دهیم و به ارتفاعات بالاتر رفته و برای سوار کردن تجهیزات بر روی ماهواره آماده شویم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اخیراً در ایران سلول‌های سرطانی را توانسته‌ایم از طریق این روش تشخیص بدهیم، خاطرنشان کرد: در این روش، فوتون‌ها را به داخل می‌فرستیم که در آنجا تغییر می‌کند و با تغییر فوتون اول، فوتون دوم نیز متوجه این تغییر می‌شود که این پیشرفته‌ترین نوع تصویربرداری است.

وی تصریح کرد: این یک حرکت ماندگار در ایران است و قرن بیست و یکم، قرن فناوری کوانتومی است؛ فناوری که با انتقال عکس شهدای انرژی هسته‌ای و علمی کشور و حاج قاسم سلیمانی آغاز شد و پیام اقتدار ایران را رساتر به گوش جهان رسانده است.
 
منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: