رئیس پلیس پیشگیری ناجا با تاکید بر اینکه رفتار آگاهانه و هوشمندانه شهروندان در پیشگیری از وقوع انواع جرایم موثر است، گفت: پلیس و دستگاه قضائی با هنجارشکنان زورگیر که امنیت عمومی را خدشه دار می‌کنند قاطعانه و بدون تامل برخورد می‌کنند.

کد خبر: ۷۹۱۴۲
۱۶:۰۹ - ۱۳ دی ۱۳۹۹

تیتر امروز

خبرخوانی هفتگی دیدار: نامه‌نگاری هاشمی‌ها، استعفای کروبی، عدرخواهی صدیقی
دیدار آدینه ۳۱

خبرخوانی هفتگی دیدار: نامه‌نگاری هاشمی‌ها، استعفای کروبی، عدرخواهی صدیقی

همچون هفته‌های پیش دیدارنیوز اهم اخبار سیاسی هفته را مرور کرده است، از جمله نامه نگاری خانواده هاشمی با هم و منازعات اعضای شورای مرکزی حزب جمهوریت با رسول منتجب‌نیا که به رسانه‌ها کشیده شد، استعفای...
اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود...
#دیدار ـ۱۴۰۰، قسمت چهارم

اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود...

چهارمین قسمت از برنامه #دیدار_۱۴۰۰ به احتمال حضور یک نظامی در سمت ریاست جمهوری و نظرات موافق و مخالف و تحلیل‌های مختلف در مورد این موضوع پرداخته است.

برخورد قاطعانه پلیس و دستگاه قضائی با هنجارشکنان

 

دیدارنیوز ـ سردار "مهدی معصوم بیگی" با بیان اینکه "سرقت به عنف" و "زورگیری" از جمله جرایم خشن محسوب شده و باعث ایجاد ناامنی در جامعه می‌شود، اظهار داشت: در اکثر مواقع سهل انگاری، عدم توجه به آموزش‌ها و توصیه‌های پلیس، ساده انگاری و یا رفتار ناصحیح شهروندان منجر به وقوع جرایم و بزه‌دیدگی افراد می‌شود.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه حفظ نظم و امنیت عمومی وظیفه‌ای همگانی است، افزود: کمک به کاهش جرم و پیشگیری از وقوع جرایم به تنهایی برعهده ناجا و یا سیستم قضائی نیست لذا برای ایجاد جامعه امن همه باید به "مسئولیت اجتماعی" خود واقف باشیم و به آن عمل کنیم.

وی با اشاره به میزان اثرگذاری مردم و سازمان‌ها در پیشگیری از جرم ادامه داد: در این شرایط جامعه، از امنیت پایدارتری برخوردار خواهد بود و برای این کار باید تمامی ظرفیت‌ها فعال، هماهنگ و همسو با یکدیگر شوند.
 

رئیس پلیس پیشگیری ناجا، رفتار آگاهانه و هوشمندانه شهروندان در پیشگیری ازجرم را موثر دانست و بیان کرد: بزه دیدگی امری اتفاقی و دفعی نیست و مجرمان خصوصا سارقان زورگیر معمولا برای اجرای نیات پلید و شوم خود از نقاط ضعف و غفلت‌هایی که ناشی از رفتار ناصحیح شهروندان است به عنوان فرصت طلایی بهره می‌برند لذا مردم عزیز بایستی با اقدامات پیشگیرانه به گونه‌ای عمل کنند که فرصت هرگونه تعرض به خود و اموالشان را از مجرمان بگیرند.
 

ارشدترین مقام پلیس پیشگیری کشور با بیان اینکه کارشناسان مسائل انتظامی و اجتماعی پلیس با بررسی‌های میدانی، بیان توصیه‌ها و پیام‌های هشداری به هموطنان سعی در آگاه‌سازی افکار عمومی برای پیشگیری از وقوع جرایم دارند، تصریح کرد: خانواده‌ها می‌توانند با اقدامات پیشگیرانه که پلیس توصیه می‌کند و حفظ هوشیاری، مجرمان را ناکام بگذارند و این مفهوم بیانگر نقش موثر و بازدارنده مردم در پیشگیری از تکمیل چرخه جرم است.

وی با تاکید به نقش رسانه ملی در ارتقاء سطح هوشیاری و آگاهی شهروندان مطرح کرد: بزه دیده‌ها یکی از کنش گران جرم محسوب می‌شوند که درصد قابل توجهی از جرایم را می‌توان با آموزش و نقش دادن به افراد جامعه اعم از بزه دیده و در معرض بزه کنترل کرد.

سردار معصوم بیگی با بیان اینکه کارکنان کلانتری و پاسگاه‌ها در خط مقدم پیشگیری و حضور به موقع در صحنه‌های جرم هستند، خاطرنشان کرد: پلیس و دستگاه قضائی قاطعانه و بدون تامل با هنجارشکنان زورگیر که امنیت عمومی مردم را به خطر بیندازند برخورد خواهد کرد لذا به شهروندان توصیه می‌کنیم ضمن توجه به پیام‌های آموزشی، از بازنشر تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های مدار بسته در فضای مجازی که منجر به اختفای متهمان و همچنین موجب احساس ناامنی می‌شود خودداری و با ارائه به موقع تصاویر به پلیس و همکاری موثر یاریگر خادمان خود در برقراری نظم و امنیت باشند.
 
منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: