افزایش شمار کامیون‌های صادرات و واردات کالا در مرز آستارا بیانگر رونق تجارت خارجی در این شهرستان مرزی است، اما کندی ترخیص از گمرک جمهوری آذربایجان طی هفته‌های اخیر سبب ترافیک و ایجاد صف طویلی از کامیون در ورودی و برخی محلات شهر و رنجش اهالی این شهرستان مرزی شده است.

کد خبر: ۷۸۶۸۶
۱۰:۰۹ - ۰۶ دی ۱۳۹۹

تیتر امروز

خبرخوانی هفتگی دیدار: نامه‌نگاری هاشمی‌ها، استعفای کروبی، عدرخواهی صدیقی
دیدار آدینه ۳۱

خبرخوانی هفتگی دیدار: نامه‌نگاری هاشمی‌ها، استعفای کروبی، عدرخواهی صدیقی

همچون هفته‌های پیش دیدارنیوز اهم اخبار سیاسی هفته را مرور کرده است، از جمله نامه نگاری خانواده هاشمی با هم و منازعات اعضای شورای مرکزی حزب جمهوریت با رسول منتجب‌نیا که به رسانه‌ها کشیده شد، استعفای...
اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود...
#دیدار ـ۱۴۰۰، قسمت چهارم

اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود...

چهارمین قسمت از برنامه #دیدار_۱۴۰۰ به احتمال حضور یک نظامی در سمت ریاست جمهوری و نظرات موافق و مخالف و تحلیل‌های مختلف در مورد این موضوع پرداخته است.

تداوم معطلی کامیون‌های تجارت خارجی در آستارا

 

دیدرنیوز ـ این روز‌ها به محض ورود به آستارا از سمت تالش از محدوده بقعه امامزادگان تا تالاب استیل، بندر و گمرک آستارا، دیواری از کامیون‌ها در دو سوی جاده به چشم می‌خورد و صف طولانی از کامیون‌ها در طول خیابان‌های منتهی به درب تجاری گمرک کشیده شده است.

پارک دوبله و گاه بیش از آن در محوطه پایانه بار و محلات نزدیک به تالاب استیل سبب ناخوشنودی مردم منطقه شده و برخی رانندگان کامیون‌ها که چند شبانه روز را در کابین وسایل نقلیه خود می‌گذرانند، ناخواسته برای خانه‌های اطراف مزاحمت ایجاد می‌کنند و ریخته شدن زباله، تخلیه گازوئیل و روغن و انسداد مسیر‌های عبوری مردم از جمله مشکلاتی است که صف‌های کیلومتری کامیون‌ها این روز‌ها برای مردم آستارا ایجاد کرده اند.

فرمانداری و اداره کل گمرک آستارا مشکل اصلی تردد کامیون‌ها در مرز را کندی روند ترخیص از جانب گمرک جمهوری آذربایجان اعلام و عنوان کرده اند که برای رفع این مشکل با گمرک مقابل رایزنی و گفتگو شده، اما گشایشی تا کنون در این امر ایجاد نشده است.
 

این در حالی است که بر اساس اعلام پایانه مرزی آستارا امسال تا ۱۵ آذرماه ۶۱ هزار و ۸۰۰ دستگاه کامیون داخلی و خارجی برای صادرات و واردات کالا از این مرز تردد کرده اند و این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش داشته است؛ بنابراین این افزایش تردد کامیون‌ها نسبت به سال قبل از دلایل تشکیل صف‌های طولانی کامیون‌ها در آستارا محسوب می‌شود.

عباس صابر فرماندار آستارا برای مدیریت این مشکل، از پایانه بار خواسته است تا کامیون‌ها را به تناسب آهنگ ترخیص از گمرک، روانه شهر کنند تا از شمار و ترافیک آن‌ها در خیابان‌های اصلی کاسته شود، اما این امر سبب شده تا برخی رانندگان، کامیون‌های خود را در محلات مجاور پایانه و تالاب استیل پارک کنند.

به تازگی رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا برای کاهش صف کامیون‌های صادرات کالا دستور داده بود تا کانتینر‌های بار کامیون‌ها را از طریق بندر به وسیله کشتی به کشور‌های مقصد ترانزیت شود.

به گفته کیانوش امیری، بارگیری کانتینر‌های حاوی کالا‌های صادراتی بر روی کشتی‌ها در بندر آستارا، باری از دوش گمرک زمینی برمی دارد و در یک مرحله بیش از ۳۰ کانتینر با ۲ فروند کشتی به کشور‌های مقصد حمل و نقل شده است.

او گفت: تعدادی از کامیون‌ها بار‌های خود را در محوطه بندر تخلیه می‌کنند تا با انتقال و ترانزیت بار آن‌ها از مسیر دریا از حجم صف و ترافیک کامیون‌ها در شهر و مقابل درب گمرک زمینی آستارا کاسته شود.
 

کریم رسولی، مدیرکل گمرک آستارا نیز گفته است که طرح درحال اجرای ساماندهی محوطه گمرک برای تردد کامیون‌ها هم اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در وسعت ۲۷ هکتار با ۲۳۰ میلیارد ریال اعتبار اجرا می‌شود و برای ورود و خروج کامیون‌ها به محوطه ۶ باند در نظر گرفته شده است.

وی با اذعان به ترافیک و توقف کامیون‌ها در ورودی آستارا از سمت تالش خواهان همکاری دستگاه‌های مرتبط را برای رفع ترافیک در مسیر منتهی به گمرک شده است.

به گفته مسئولان امر، سهم ۸۳ درصدی ایران از صادرات محصولات کشاورزی به اوراسیا در رونق تجارت خارجی موثر است و روسیه بزرگترین بازار تقاضای اوراسیا را دارد و روابط حسنه ایران با آن کشور و سایر همسایگان شمالی و اعضای اتحادیه اوراسیا در توسعه اقتصاد فرامرزی بی تاثیر نیست و همه این‌ها سبب شده تا ۸۰ درصد صادرات گیلان از مرز‌های زمینی، دریایی و ریلی آستارا محقق شود؛ اما در کنار همه این مزایا و امتیازها، انتظار می‌رود با پیگیری مجدد و مستمر مسئولان محلی و استانی از طریق وزارت امور خارجه، رویه‌های گمرکی در گمرک جمهوری آذربایجان تسریع و معضل صف‌های کیلومتری کامیون‌ها در آستارا برچیده شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و از مبادی مهم واردات و صادرات کالاهاست.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: