کد خبر: ۷۸۵۹۱
۱۷:۰۹ - ۰۳ دی ۱۳۹۹

تیتر امروز

 
دیدارنیوز ـ محمدجواد ظریف در گفتگو با خبرنگار طلوع‌نیوز افغانستان، احتمال حضورش در انتخابات ۱۴۰۰ را قویا رد و تأکید کرد که توان پذیرش چنین مسئولیتی را در خود نمی‌بیند. ظریف در این گفتگو همچنین در پاسخ به این سؤال که ایران از نیرو‌های مهاجر افغانستانی در سوریه به‌عنوان نیروی نظامی استفاده کرده است، گفت: شما یک مفروضی می‌گیرید که این مفروض‌تان درست نیست که از مهاجر کسی «میلیشیا» بسازد. اولاً که خیلی از آن‌ها مهاجر نبودند، از خود افغانستان آمدند و رفتند آنجا؛ کمااینکه ممکن است از جا‌های دیگر هم رفته باشند. این‌ها که رفتند سوریه، در سوریه برای مبارزه با داعش پیوستند به نیرو‌های مبارزه با داعش. ما هم بدون هیچ رودربایستی از نیرو‌های مقاومت در برابر تروریسم، در برابر افراط‌گرایی حمایت کردیم. وزیر خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این سؤال که شما طرفدار استفاده از نیرو‌های فاطمیون در برابر داعش درون افغانستان هستید، گفت: این تصمیم دولت افغانستان است. باید تحت فرماندهی دولت افغانستان در افغانستان مقابله کنند. کمااینکه تمام کسانی که در سوریه با داعش جنگیده‌اند، تحت فرماندهی واحد دولت سوریه بوده‌اند. ما هم تحت فرماندهی دولت سوریه کمک می‌کردیم.

عارف می‌آید
عضو شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه جریان اصلاحات در هیچ انتخاباتی غایب نخواهد بود، از احتمال کاندیداتوری محمدرضا عارف در انتخابات۱۴۰۰ خبر داد. حسن رسولی در گفتگو با مهر گفت: در هر حال، عارف در سال۹۲ در لیست داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری قرار داشت و تنها اصلاح‌طلب حاضر در آرایش انتخاباتی آن زمان بود که بنا به مصالح ملی و در تبعیت از رهبری اصلاحات و خرد جمعی اصلاح‌طلبان به‌نفع روحانی کناره‌گیری کرد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اعلام کرد: نظر شخصی بنده این است که او [عارف]داوطلب انتخابات می‌شود، اما اینکه این حدس به یقین تبدیل خواهد شد، هم باید از او سؤال کرد و هم مقداری جلو رفت تا افق انتخابات شفاف و روشن‌تر شود.

هدف دبیرکلی محصولی بر جبهه پایداری
مرتضی طلایی، فعال سیاسی اصولگرا و نزدیک به محمدباقر قالیباف درباره تغییر دبیرکل جبهه پایداری و واگذاری آن از یک معلم اخلاق (مرتضی آقاتهرانی) به یک شخصیت سیاسی (صادق محصولی) گفت: تا الان آقای محصولی شخصیت در سایه جبهه پایداری بود. به‌عبارت دیگر آقای محصولی شخصیتی نبوده که جلوی صحنه باشد و همیشه در سایه عمل می‌کرد. حالا آمدن او جلوی صحنه قطعا بدون هدف نبوده است. اما درباره اینکه این هدف چیست، باید قدری تأمل کرد. به گزارش نامه‌نیوز، این فعال سیاسی اصولگرا گفت: برحسب سوابق در تحلیل‌ها گفته می‌شد آقای محصولی مواضع رادیکال‌تری دارد. حالا با درنظر گرفتن این نکته، تغییر دبیرکلی جبهه پایداری می‌تواند با این رویکرد انجام شده باشد. الان قدری برای قضاوت زود است.
 
منبع: همشهری
برچسب ها: انتخابات 1400
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: