دونالد ترامپ و جو بایدن در پی لغو دومین مناظره آنها برای انتخابات ریاست جمهوری که برای روز پنجشنبه برنامه ریزی شده بود، در مصاحبه‌های جداگانه‌ای در شبکه‌های تلویزیونی متفاوت به موضع گیری درباره مسائل مختلف پرداختند.

کد خبر: ۷۳۶۰۰
۱۱:۵۰ - ۲۵ مهر ۱۳۹۹
مصاحبه‌های جداگانه ترامپ و بایدن به جای دومین مناظره انتخاباتی
 
دیدارنیوز - به نقل از خبرگزاری رویترز، در همین راستا جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات آمریکا از آنچه که پاسخ "وحشت زده" دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به همه گیری کروناویروس خواند، انتقاد کرد، در حالی که دونالد ترامپ به دفاع از مدیریتش در قبال بحران همه گیری این بیماری که تا کنون بیش از ۲۱۶۰۰۰ کشته در آمریکا به جا گذاشته، پرداخت.

بایدن خطاب به رای دهندگان در فیلادلفیا طی مصاحبه‌اش با شبکه ای.بی.سی، از ترامپ به خاطر پنهانکاری در قبال شدت مرگبار بودن ویروس کرونا انتقاد کرد.

بایدن تصریح کرد: او گفت به کسی چیزی نگفت چون نگران بود آمریکایی‌ها وحشت کنند. آمریکایی‌ها وحشت نمی‌کنند. او وحشت کرد!

ترامپ نیز هم از پاسخش به همه گیری بیماری و هم از عملکرد شخصی خود، از جمله برگزاری مراسمی در باغ رُز کاخ سفید که در آن تعداد کمی ماسک گذاشته و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کردند و منجر به ابتلای چند شرکت کننده به بیماری شد، دفاع کرد.

او به ان.بی.سی در مقابل جمعی از مخاطبان در فضای بیرونی در میامی اظهار کرد: هی من رئیس جمهور هستم! من باید مردم را ببینم. من نمی‌توانم در یک زیرزمین باشم (اشاره به بایدن).

او به سوالها درباره اینکه آخرین تست منفی کرونایش قبل از ابتلای به ویروس مربوط به کی بوده پاسخ نداد و گفت که دقیقا به یاد نمی آورد.

ترامپ در عین حال با وجود تاکید کارشناسان سلامت عمومی در دولت خودش بر اهمیت داشتن ماسک در متوقف ساختن گسترش ویروس گفت که درباره تاثیر ماسکها "داستانهای متفاوتی شنیده‌ام".

دونالد ترامپ همچنین از رد تئوری توطئه "کیو اِنان" درباره این که دموکراتها بخشی از یک حلقه جهانی کودک آزاری هستند خودداری کرده و ابتدا به تحسین از طرفداران آن به خاطر مخالفت با کودک آزاری پرداخت. او در پاسخ به مجری این برنامه که از او پرسید آیا ادعاهای عجیبی که تحت عنوان "کیو اِنان" در اینترنت مطرح می‌شود را رد می‌کند، گفت چیزی درباره این ادعاها نمی‌داند.

سامانتا گوتری، مجری شبکه ان.بی.سی از ترامپ پرسید که آیا او این گروه را رد می‌کند که ترامپ جواب داد: "من چیزی درباره کیو انان نمی‌دانم."

گوتری گفت که همین حالا برای او توضیح داده که این گروه چیست.

رئیس جمهور آمریکا پاسخ داد: "شما گفتید، اما این طور نیست که چون شما گفتید واقعیت داشته باشد. من چیزی درباره آن نمی‌دانم، می‌دانم که آنها ضد کودک آزاری هستند و سخت با آن می‌جنگند."

گوتری بار دیگر ترامپ را به چالش کشید: "پس آن (کیو انان) را می‌شناسید."

ترامپ باز تکرار کرد: "من (آنها را) نمی‌شناسم."

رئیس جمهور آمریکا در عوض "آنتیفا" که یک جنبش غیرمنسجم عمدتا متشکل از فعالان چپگرای ضدفاشیست است را هدف گرفت که به ادعای وزارت دادگستری آمریکا در جریان اعتراضات عدالت نژادی در ماه‌های گذشته باعث هرج و مرج در خیابان‌ها شده‌اند.

ترامپ گفت: "من به شما می‌گویم درباره آنها (آنتیفا) چه می‌دانم. من آنتیفا و چپ افراطی را می‌شناسم و می‌دانم چقدر خشن و چقدر شرور هستند و می‌دانم درحال سوزاندن شهرهایی هستند که تحت کنترل دمکرات‌هاست."

ترامپ همچنین از پاسخ به سوالاتی درباره تحقیقات نیویورک تایمز درباره چگونگی پرداختهای مالیاتی خود طی دو دهه که خودش از انتشار اسناد مربوط به آن خودداری می‌کند، امتناع کرد.

به نظر رسید او گزارش این نشریه در خصوص اینکه حدود ۴۰۰ میلیون دلار وام با ضمانت شخصی دارد را تایید کرد در حالی که گفت این حجم پول در مقایسه با ثروت او ناچیز است. او همچنین گزارش نیویورک تایمز درباره اینکه تنها ۷۵۰ دلار مالیات بر درآمد فدرال در اولین سال ریاست جمهوری پرداخت کرده را رد نکرد، هر چند که در یک مقطع گفت ارقام این روزنامه "اشتباه" هستند.
از سوی دیگر رقیب دموکرات او، جو بایدن، در گفت و گوی جداگانه تلویزیونی در شهر فیلادلفیا از ارائه برنامه‌ای برای دیوان عالی در صورت پیروزی در انتخابات خودداری کرد.
در جریان مناظره به میزبانی شبکه "ای بی سی" از  بایدن درباره افزایش کرسی‌های دیوان عالی و انتصاب قضات تازه برای تغییر آرایش آن که هم اکنون در اختیار محافظه کاران است، سوال شد.

بایدن اخیرا از سوالات در این مورد طفره رفته است و محافظه کاران استدلال می‌کنند که نامزد دموکرات‌ها قصد دستکاری یکی از قوای سه گانه را دارد.

معاون سابق رئیس جمهور آمریکا پاسخ‌های ضد و نقیضی به این سوال داده و گفت: "من طرفدار افزایش شمار کرسی‌ها نبوده‌ام. من طرفدار این کار نیستم."

جورج استفانوپولوس، مجری این برنامه از بایدن پرسید اگر جمهوریخواهان نامزد مورد نظر ترامپ را برای پر کردن کرسی خالی دیوان عالی تایید کنند، آیا او افزایش کرسی‌های این دادگاه را بررسی خواهد کرد؟

او گفت: "من آماده بررسی هرچه بعد از آن اتفاق می‌افتد هستم."

استفانوپولوس از او پرسید آیا رای دهندگان حق ندارند بدانند دیدگاه او در مورد مساله‌ای به این مهمی چیست.

او گفت: "آنها حق دارند بدانند که موضع من چیست و حق دارند آن را پیش از رای دادن بدانند."

او ظاهرا در اشاره به روند رای گیری در مورد قاضی اِیمی بَرِت در سنا گفت "بستگی به این دارد که آنها چطور این مساله را پیش می‌برند."

ترامپ هم در این خصوص و در پاسخ به سوالی درباره لغو حق سقط جنین که به باور بسیاری از کارشناسان حقوقی با انتصاب برت در دادگاه عالی رخ می‌دهد، گفت: من فکر می‌کنم او قرار است تصمیمات بزرگی بگیرد. من به او نگفتم چه تصمیماتی بگیرد.

 استفانوپولوس در بخش دیگری از مصاحبه از بایدن پرسید آیا وجود ماموران پلیس به معنی جرم و جنایت کمتر است؟
نامزد دموکرات‌ها پاسخ داد: "بله، اگر با مردم در سطح محلی ارتباط بگیرند، نه اینکه به عنوان گروه ضربت عمل کنند."

او همچنین گفت مامورانی که هدف حمله فیزیکی قرار می‌گیرند باید از تنش بکاهند.

بایدن اظهار کرد: "وقتی کسی به آنها حمله ور می‌شود، اولین واکنش نباید تیراندازی به قصد کشت باشد، باید به پای مهاجم زد."
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: