تیتر امروز

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض
«تنگنا» برنامه چهارم ـ بخش اول

گفتگو با مصطفی تاجزاده؛ کاوش در زندگی و عقاید سیاستمدار معترض

«تنگنا» عنوان برنامه‌ای از مجموعه رسانه‌ای دیدار است که به گفتگوهای صریح با سیاستمداران ایرانی در مورد زندگی سیاسی آن‌ها اختصاص دارد. مصطفی تاجزاده میهمان چهارمین برنامه تنگنا بوده است.
ساختارهای متفاوت جهان‌های فیزیکی
دانش آدینه ۳۸

ساختارهای متفاوت جهان‌های فیزیکی

در ۳۸ امین شماره دانش آدینه سروش زمانی مقدم به سراغ اصل جهانشمول بودن قوانین فیزیک رفته است. جستاری که نشان می‌دهد که چگونه میلیون‌ها جهان دیگر با قوانین فیزیکی دیگر می‌توانند وجود داشته باشند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور، در نشستی برخط درباره بحران‌های استان تهران، وقوع زلزله شدید در تهران را در ابعاد یک حادثه بین‌المللی توصیف کرد.

کد خبر: ۷۲۹۷۵
۱۳:۴۴ - ۱۶ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به گزارش روز چهارشنبه سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، اسماعیل نجار در جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان‌های معین تهران در زمان زلزله که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور شهردار تهران، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مدیران کل مدیریت بحران استان‌های معین و جمعی از شهرداران مناطق ۲۲ گانه برگزار شد، گفت: تهران کلانشهری با گسل‌هایی متعدد است که اگر خدایی نکرده بعضی از این گسل‌ها فعال شوند، متاسفانه طبق مطالعات جایکا، کار پیچیده و سخت خواهد شد. اگر زلزله‌ای با قدرت تخریب بالا بیاید ما در تهران یک حادثه بین المللی را شاهد خواهیم بود.
 
وی ادامه داد: به همین دلیل نیز با توجه به قرارگیری نهاد‌های سیاسی و اقتصادی و ... با تصمیم وزیر کشور مقرر شد از ظرفیت کل کشور در تهران استفاده شود و ما بتوانیم از ظرفیت استان‌ها نیز بهره‌مند شویم، لذا با دستور ویژه وزیر کشور کارمان را شروع کردیم و دستورالعمل ویژه‌ای با کمک سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و مدیران استان‌ها تهیه و از سوی وزیر کشور ابلاغ شد تا بتوانیم ارتباط تنگاتنگی را با مدیران بحران مناطق ۲۲گانه شهرتهران و مدیران کل ۳۰ استان کشور داشته باشیم.
 
نجار با بیان اینکه شناسایی پد‌های بالگرد رسمی و جا‌هایی را که امکان فرود بالگرد وجود دارد دنبال کردیم، اظهارکرد: بنا شد باند دوشان تپه را تعمیر و مرمت کنند. باند فرودگاه قلعه مرغی باید حفظ شود. باند فرودگاه مهرآباد را هم برای این منظور داریم.
 
رییس سازمان مدیریت بحران کشور به پیگیری برای احداث مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران کشور نیز اشاره کرد و گفت: در حال احداث این مرکز هستیم، شهرداری همکاری خود را داشته است، اما مشکلات بودجه‌ای به قوت خودش باقی است. همه قول می‌دهند، اما در عمل سنگ اندازی می‌کنند. ما معتقدیم در این مرکز در زمان وقوع زلزله می‌توان تهران را هم مدیریت کرد چرا که در زمان بحران دسترسی مناسبی به جاده ها، خط آهن، فرودگاه دارد. همچنین با توجه به نزدیکی به مجموعه حرم امام خمینی (ره) و شهرآفتاب امکانات خوبی هم دارد.
 
نجار ادامه داد: کل مجموعه حرم حضرت امام خمینی (ره) و نمایشگاه شهرداری و ... را می‌توان در هنگام وقوع بحران استفاده کرد. آنجا برای مراسم ۱۴ خرداد حدود ۴۰۰۰سرویس بهداشتی دارد و می‌توان ۱۰ تا ۱۵ بیمارستان صحرایی را در آن محل پیش بینی کرد که در کل موقعیت خوبی برای اسکان اضطراری دارد.
 
وی افزود: مراکز باز و مصلی و پارک‌ها را هم مردم باید بشناسند و بدانند که در هنگام بحران به کجا بروند و چه کنند. حتما زلزله ملارد را به خاطر داریم. زلزله‌ای که اندکی در تهران احساس شد، اما رفتار جامعه قابل قبول نبود و همه به خیابان آمدند و رفتار منطقی نداشتند. یک مقدار رفتار مردم بعد از زلزله فیروزکوه مناسب‌تر شده بود، اما لازم است در بحث آموزش مردم همه دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری تهران وارد شده و به وظایف خود عمل کنند.
 
نجار در بخش دیگری از سخنانش در مورد منابع سوخت تهران در شهرری و کن نیز گفت: این منابع سال‌ها پیش ساخته شده و شهر‌ها به سمت آن‌ها توسعه پیدا کرده است. ما به شورای عالی شهرسازی و معماری نامه زدیم که محل این‌ها را در بازنگری طرح جامع مورد بازنگری قرار دهند. رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه همکاران ما به موضوع بحران و احتمال وقوع بحران در تهران باور دارند، گفت: باید باور کنیم که شاید زلزله در تهران رخ دهد و باید آمادگی باشد. به همین دلیل هم آمدیم و نیرو‌های مسلح را درگیر کردیم و گفتیم هر نظامی یک امدادگر.
 
ضرورت تدوین آیین نامه همکاری استان‌های معین پایتخت در زمان بحران
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز خواستار تقویت هماهنگی و همکاری استان‌های معین پایتخت با شهرداری تهران شد و تاکید کرد با توجه به مسکوت ماندن این موضوع در قانون جدید مدیریت بحران تهیه آیین نامه مربوطه برای شفاف شدن آن ضروری است.
 
رضا کرمی محمدی در این جلسه گفت: استان‌های معین ۱۵ سالی است که برای تهران در نظر گرفته شده اند و پیشرفت‌های خوبی هم داشته که در سال ۹۷ با ابلاغیه از سوی وزیر محترم کشور شکل قانونی پیدا کرد.
 
وی ادامه داد:، اما دو نکته در بحث استان‌های معین وجود دارد. یک اینکه بحث استان‌های معین در قانون جدید مدیریت بحران مسکوت مانده و اگر لازم باشد که جنبه قانونی پیدا کند باید آئین نامه مخصوص برای آن تهیه شود. نکته دوم این است که در این ۱۵ سال در بحث برنامه ریزی برای استان‌های معین خیلی موفق عمل نکرده ایم. می‌توان با برگزاری مانور سراسری زلزله در تهران با حضور مردم و تمام ارگان‌های درگیر به برنامه ریزی برای استان‌های معین تهران کمک کرد.
 
کرمی محمدی افزود: برگزاری مانور سراسری نیازمند تدوین سناریو کاملی است که در آن وظایف و شبیه سازی رخداد‌ها مشخص شود. البته برنامه ریزی برای برگزاری این مانور زمان بر خواهد بود و تا زمانیکه این کار انجام نشود آمادگی لازم نهادینه نخواهد شد. به همین دلیل می‌توانیم کمیته‌ای برای برگزاری مانور سراسری تشکیل دهیم و بحث مانور سراسری در زلزله در شهر تهران با همکاری استان‌های معین را به صورت عملیاتی دنبال کنیم.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: