تیتر امروز

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

سه سناریو برای انتخابات ۱۴۰۰

با پایان یافتن مهلت ثبت نام نامزد‌های انتخاباتی، سیمای انتخاباتی ۱۴۰۰ تا حدودی روشن شده است. با این حال تصمیم اصلی را شورای نگهبان می‌گیرد؟ چه سناریو‌هایی پیش روی انتخابات است؟

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پروتکل‌های نظارتی کرونا در وزارت بهداشت تدوین شده که سطوح مختلفی دارد و شامل خود ارزیابی، نظارت صنفی، استان و ملی است، اما بسیاری به وظایف خود برای نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی عمل نمی‌کنند.

کد خبر: ۷۲۰۱۵
۱۲:۴۲ - ۰۲ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ علیرضا رییسی روز چهارشنبه در گفتگویی درباره نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی کرونا افزود: در حال حاضر همه نظارت‌ها برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی کرونا بر دوش ۷۳۰۰ نیروی بهداشتی افتاده و این نیرو‌های بهداشتی شبانه روز در حال کار هستند.
 
وی ادامه داد: این در حالیست که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، همه اصناف، مشاغل، اداره‌ها باید سطوح نظارتی از خود ارزیابی تا نظارت‌های صنفی را اجرا کنند. البته رعایت و نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در اداره‌ها به مراتب ساده‌تر است.
 
پروتکل‌های سختگیرانه بهداشتی
معاون بهداشت وزیر بهداشت اظهار کرد: اینکه پروتکل‌های بهداشتی را خیلی سختگیرانه در نظر بگیریم، بسیار خوب است. رنگ‌های کرونا در شهرستان‌ها با توجه به اینکه خیلی ثابت نیست و تغییرات زیادی دارد، به همین علت، این تدبیر در نظر گرفته شد که پروتکل‌های سختگیرانه رعایت شود و بازگشایی‌ها بر این اساس انجام شود.
 
استفاده از نیرو‌های حراست برای نظارت
رییسی درباره استفاده از نیرو‌های حراست دانشگاه‌های علوم پزشکی برای نظارت بر اجرای برخی از پروتکل‌های بهداشتی بیان کرد: نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی را باید به دو دسته تخصصی و عمومی تقسیم بندی کرد. یک بخش از نظارت‌ها این است که چک لیست شامل ۶ سوال را به افراد بدهیم تا در مکان‌های خاصی مثل پایانه‌های مسافربری حاضر شده و وضعیت تراکم و استفاده از ماسک را بررسی کنند.
 
وی افزود: بر همین اساس، قرار بر این شده که از نیرو‌های حراست دانشگاه‌های علوم پزشکی برای این منظور استفاده شود. برای این اقدام و استفاده از این نیروها، باید آموزش‌هایی ارائه شود. این آموزش‎ها عمدتا در زمینه شیوه برقرار کردن ارتباط و برخورد با افراد است.
 
گفتنی است:  سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت نیز در نشست خبری اخیر خود با خبرنگاران در همین رابطه گفته بود: نیرو‌های بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای داریم که بسیار زحمت می‌کشند و هر اتفاقی که در کشور می‌افتد، مثل کنکور و مراسم عزاداری و بازگشایی مدارس، این همکاران ما باید بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی نظارت داشته باشند. برنامه ریزی شده که آموزش‌هایی به ۱۵ هزار نفر از نیرو‌های حراست هم داده شود تا بر رعایت برخی پروتکل‌های بهداشتی نظارت داشته باشند. از طرفی صنف‌ها باید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظارت داشته باشند، اما دغدغه و نگرانی وزیر بهداشت در این زمینه بسیار زیاد است و اصرار شده که وزارت بهداشت هم نظارت‌ها را افزایش بدهد. همکاران بهداشتی در این زمینه دچار سختی‌ها و مشکلات زیادی می‌شوند. از طرفی خود مردم هم بهترین ناظر‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند. بسیاری از اطلاعاتی که دریافت می‌کنیم از گزارش‌های مردمی از سامانه ۱۹۰ است.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: