کد خبر: ۷۰۶۳۵
۱۴:۵۳ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۹
پرونده ویژه کولبری
دیدارنیوزکولبری یکی از معضلات مهم کشور ما و مخصوصا مناطق کردنشین است. پدیده‌ای چند وجهی که نیاز به بررسی جامعی دارد. روایت‌های مربوط به کولبری نیز به مانند دیگر پدیده‌های اجتماعی در سطح کشور، روایتی از مرکز و از دل رسانه‌های مرکز است و این روایت‌ها نمی‌توانند به تنهایی تصویر و تحلیل دقیقی به ما بدهند. «دیدار» در پرونده ویژه کولبری تلاش کرده است تا از دل روایت‌های بومی و محلی این پدیده را مورد بررسی قرار دهد و در این مسیر به سراغ کارشناسان و پژوهشگرانی رفته که در حوزه کولبری پژوهش داشته‌اند.  
 این پرونده شامل چند گزارش و گفت و گو با کارشناسان این حوزه می‌شود که در روز‌های آینده به تربیت منتشر خواهد شد. هر چند که نمی‌توان در چارچوب یک پرونده رسانه‌ای تمام ابعاد یک پدیده اجتماعی را تحلیل و بررسی کرد، ولی تلاش شد تا در گزارش‌ها و گفتگو‌های مختلف ابعاد مختلفی از کولبری را ببینیم. قطعا دیدار در ادامه فعالیت خود باز هم به سراغ پدیده کولبری خواهد رفت.  

کول اول: کولبرِ فیلسوف یا فیلسوفِ کولبر
در این گزارش رسول شکوهی به سراغ یک کولبر رفته و با او گپی دوستانه زده است. کولبری که ویژگی‌های خاص خود را دارد و با تصویری که ما از کولبری در ذهن داریم متفاوت است
 
 
 
 
در این گفتگو دیدار به سراغ کامل دلپسند پژوهشگر اجتماعی رفته است. دلپسند فارغ از اینکه خود کرد است و در آن مناطق زندگی کرده است در یک پژوهش در حوزه مرز به سراغ بحث کولبری رفته و ابعاد مختلف آن را از نزدیک تحلیل و بررسی کرده است. دلپسند حتی در پژوهش خود همراه کولبر‌ها بوده است. او به جغرافیای کولبری اشاره می‌کند و همچنین بر ظرفیت‌های مناطق کردنشین برای حل بحران کولبری تاکید دارد.
 
 
 
روایت‌های مربوط به کولبری نیز به مانند دیگر پدیده‌های اجتماعی در سطح کشور، روایتی از مرکز و از دل رسانه‌های مرکز است و این روایت‌ها نمی‌توانند به تنهایی تصویر و تحلیل دقیقی به ما بدهند. «دیدار» در پرونده ویژه کولبری تلاش کرده است تا از دل روایت‌های بومی و محلی این پدیده را مورد بررسی قرار دهد و در این مسیر به سراغ کارشناسان و پژوهشگرانی رفته که در حوزه کولبری پژوهش داشته‌اند. در گزارشی که در ادامه می آید، این بار  شادی مکی روایت خانواده‌هایی را که با پدیده کولبری سر و کار دارند از زبان آنها شنیده و روایت کرده است. شرایط خانوادگی یک کولبر چه در زمان حیات و چه بعد از مرگش موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده است. 
 
دیدار گفت و گویی با امیرارسلان خضری فعال رسانه ای کرد داشته و در این گفت و گو خضری به سراغ مباحث اقتصادی نظیر تجارت مرز و همچنین بحران بیکاری در مناطق مختلف کردنشین رفته است.
 
 
مرضیه حسینی در این گزارش به سراغ زنان کولبر رفته است و روایت کار طاقت‌فرسای آن‌ها را از زبان خودشان روایت می‌کند. روایت‌هایی اندوهناک و تاسف‌آور که لایه عمیق‌تری از رنج کولبری را به تصویر می‌کشد.
 
 
ششمین بخش پرونده ویژه کولبری به سراغ بحث گردشگری در مناطق کردنشین رفته است. نسرین نیکنام با دو تن از فعالین اجتماعی کرد گفت و گویی داشته و آنها درباره وضعیت صنعت گردشگری در این مناطق و مشکلات و مسائلی که وجود دارد نکات مهمی را مطرح کرده اند.
 
کولبری پدیده ای چند وجهی است و در این پرونده ویژه ابعاد مختلف آن را مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم. در این قسمت از پرونده ویژه کولبری این پدیده را از منظر حقوقی بررسی کردیم. فاطمه امیری به سراغ قانون رفته و هر آنچه که درباره کولبری می توان در قانون پیدا کرد یا به آن استنداد می شود را جمع آوری کرده است. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم