وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه هنر، نظریه تولیدی زیادی نداریم، تاکید کرد: باید فقر در این بخش را جدی بگیریم و در نظریه پردازی آن سرمایه گذاری کنیم.

کد خبر: ۷۰۲۱۳
۱۶:۰۷ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی صبح امروز به همراه محسن جوادی معاون امور فرهنگی از آثار سازمان سمت (سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها) بازدید کرد و در نشستی با رئیس و مدیران این سازمان به برخی دغدغه‌های کشور در حوزه علوم انسانی اشاره کرد و گفت: دغدغه‌هایی در این حوزه از دهه ۶۰ وجود داشت که برخی از آن‌ها طی شده، ولی تا رسیدن به قله فاصله زیادی است که به تکاپوی بیشتری نیاز است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در این بخش توجه به فلسفه علوم انسانی ضروری است. در اوایل انقلاب بحث فلسفه در برخی علوم از جمله تاریخ و ... وجود داشت و این حس ایجاد شد که حوزه علوم انسانی هم به فلسفه نیاز دارد، زیرا وجود آن به مسیر علم کمک می‌کند. تا رسیدن به قله در این حوزه فاصله زیادی داریم و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به فلسفه هنر نیاز است.
 
وی در عین حال تصریح کرد: سازمان سمت در حوزه فلسفه علوم انسانی اقداماتی را انجام داده و نقطه تلاقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و این سازمان در حوزه فلسفه هنر می‌تواند باشد که بتوانند با همگرایی و مشارکت کار‌های بیشتری با یکدیگر انجام دهند.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با مقایسه تعداد دانشجویان رشته هنر در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ادامه داد: در حال حاضر تا سال ۹۷؛ ۳۰۰ هزار دانشجوی رشته هنر و ۴۰۰ هزار هم دانشجوی هنر به صورت آزاد داشته ایم که در کل ۷۰۰ هزار دانشجوی رسمی و غیر رسمی در این رشته در حال تحصیل هستند که هر کدام از آن‌ها به عنوان محصول حوزه هنر به شمار می‌آیند.
 
صالحی ادامه داد: دومین حوزه‌ای که مهم هم هست و جزو اهداف اصلی شکل گیری سازمان سمت هم به شمار می‌آید مباحث میان رشته‌ای است که در علوم انسانی بیشتر مورد توجه است. اینکه چگونه مباحث میان رشته‌ای را فعال کنیم و نسبت‌ها را کشف کنیم مهم است و برای رسیدن به آن نیاز به همگرایی و مشارکت این وزارتخانه و سازمان سمت داریم تا بتوانیم بحث‌های میان رشته‌ای حوزه هنر را فعال‌تر کنیم.
 
وی افزود: سومین حوزه که در مسیر شکل گیری سازمان سمت نقش داشت، نظریه پردازی در علوم انسانی است. علم، جغرافیا و وطن ندارد، اما اگر ملتی بخواهد عالم شناخته شود باید نظریه پرداز باشد و مصرف کننده صرف در این زمینه نباشد؛ بنابراین در بخش علوم انسانی باید نظریه پرداز داشته باشیم.
 
صالحی در عین حال تصریح کرد: بنابراین در بحث‌های هنر به نظریه در حوزه هنر نیاز داریم، زیرا نظریه تولیدی در این بخش زیاد نداریم و بیشتر به صورت ترجمه و شرح است و سرمایه گذاری در این بخش را باید جدی و مهم بدانیم، زیرا در این حوزه دچار فقر نظریه هستیم و باید با تشریک مساعی آن را پیش ببریم.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توان شناسی دانش را چهارمین موضوعی برشمرد که سازمان سمت مسیر خود را بر اساس آن طی کرده و ادامه داد: توان شناسی دانش به این معنا که ما در گذشته دانش‌ها و توانایی‌هایی داشته ایم که امروز مغفول مانده باید آن‌ها را دوباره بازآفرینی کنیم و در خدمت علم معاصر بیاوریم. در این حوزه هم بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سمت می‌تواند اقدامات مشترک خوبی شکل بگیرد.
 
وی گفت: محور پنجم که سازمان سمت بر اساس آن شکل گرفت، گفتگو‌های فرامرزی در حوزه علوم انسانی است. اینکه بدانیم در این حوزه صدای فهم انسان از ایران چیست مهم است. اینکه برای جامعه جهانی در حوزه علوم انسانی چه حرف‌هایی برای گفتن داریم. در این حوزه هم برخی کار‌ها و آثار انجام شده و در حال انجام است. ولی درعین حال باید کار‌های جدی تری انجام دهیم تا داشته‌ها و حرکت‌های خود را با افکار بیرونی مرتبط کنیم.
 
وی تاکید کرد: با وجود این پنج هدف که سازمان سمت آن‌ها را دنبال کرده، می‌توان بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و این سازمان ارتباط و نقطه‌های مشترک ایجاد کرد و بر اساس آن نقشه راه ترسیم کرد.
 
صالحی در بخش دیگری از سخنان خود یاد و خاطره احمد احمدی رئیس فقید پیشین این سازمان را گرامی داشت.
 
در این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمد ذبیحی رئیس سازمان سمت هم گزارشی از مجموعه اهداف و اقدامات این سازمان ارائه کرد.
 
وی با اشاره به برخی مشکلات موجود در سازمان سمت گفت: برای اینکه کتاب‌های این سازمان را به دانشجویان ارزان‌تر ارائه کنیم نیاز به حمایت داریم.
 
وی افزود: نیاز داریم تا بخشی از کتب چاپ جدید این سازمان برای کتابخانه‌های سراسر کشور خریداری شود و در بخش نشر الکترونیک هم که یکی از پیشگامان این عرصه بوده ایم نیاز به حمایت داریم.
 
در حاشیه این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بازدید از آثار سازمان سمت گفت: سازمان سمت یکی از اقتباس‌های علمی و دانشگاهی کشور به شمار می‌آید که از دهه ۶۰ کار خود را آغاز کرده و وجود بیش از دو هزار اثر تولید شده آن نشان دهنده تکاپو در تالیف آثار انسانی است.
 
وی افزود: تنوع و دامنه موضوعات در علوم انسانی در این ۴۰ سال بسیار است و نشان می‌دهد که در این بازه زمانی تلاش قابل توجهی در حیطه‌های مختلف علوم انسانی شکل گرفته است، اما تا رسیدن به افق پیش رو نیاز به تکاپوی بیشتری داریم و سازمان سمت می‌تواند با پیوند‌ها و ارتباطات گسترده میزان و کیفیت تولید را افزایش دهد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: در دهه پنجم انقلاب اسلامی جریان تبادل علمی بیشتر علوم انسانی است و باید در این حوزه برای گفتگو‌های جدید‌تر در حوزه نظریه پردازی هم سرمایه گذاری کرد، زیرا دهه پنجم دهه گفتگو‌های علمی است.
 
وی در ادامه درباره بودجه نمایشگاه کتاب با توجه به اینکه برگزار نمی‌شود، گفت: هم سال گذشته و هم امسال مشکلاتی داشتیم که هنوز ادامه دارد، ولی با پیگیری‌های صورت گرفته امیدواریم شرایط از سال قبل بهتر شود و بتوانیم کار‌هایی در تمام حوزه‌ها به ویژه حوزه نشر انجام دهیم.
 
صالحی افزود: به عنوان مثال در حوزه نشر کار‌هایی از جمله طرح‌های فصلی کتاب مانند طرح بهارانه و تابستانه کتاب انجام شده و پاییزه و زمستانه آن را هم به شکل وسیع تری خواهیم داشت. همچنین سهم خرید از ناشران را بیشتر در نظر گرفته ایم. همچنین نمایشگاه کتاب مجازی را هم جدی‌تر گرفته ایم.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: