تیتر امروز

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم
 گفت‌وگوی بی‌تعارف دیدار با بیژن بیرنگ درباره زن، زندگی و ایران

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم

برای بینندگان تلویزیون در دهه‌های ۶۰ و ۷۰، نام بیژن بیرنگ یادآور روز‌های اوج در جذب مخاطبان میلیونی است، روز‌هایی که از آن‌ها تنها خاطرات شیرین باقی مانده. در گفت‌وگوی دیدار در مورد امروز و دیروز...
نوروز؛ از سیحون تا فرات، از هند تا حلب
دیدارنیوز در سال نو بررسی می‌کند

نوروز؛ از سیحون تا فرات، از هند تا حلب

نوروز جغرافیا نمی‌شناسد و امروز در شرق و غرب عالم نوروز را جشن می‌گیرند، از طرفی بیش از بیست کشور در جهان ،خود خاستگاه نوروز هستند. دیدارنیوز در سال نو جایگاه نوروز در جهان را مورد بررسی قرار...
فاطمه راکعی: اصولگرایان جدید به اصول اخلاقی پایبند نیستند/حسن روحانی ادعای اصلاح‌طلبی نداشت/قانون مدنی نیاز به بازنگری دارد
برنامه هجدهم اصل ۲۷؛ گفت‌وگو با نماینده مجلس ششم/ قسمت پایانی

فاطمه راکعی: اصولگرایان جدید به اصول اخلاقی پایبند نیستند/حسن روحانی ادعای اصلاح‌طلبی نداشت/قانون مدنی نیاز به بازنگری دارد

در برنامه هجدهم "اصل ۲۷" با فاطمه راکعی، نماینده مجلس ششم و فعال سیاسی اصلاح طلب صحبت کردیم و دیدگاه ایشان را درباره حوادث اخیر جویا شدیم؛دومین و آخرین قسمت این گفت‌وگو را بخوانید.
گفتگوی "دیدارنیوز" با «محمد رضا آخوندی»؛ نامزد متفاوت انتخابات وزنه برداری؛

وزارت ورزش مطلقا از من حمایتی نکرد/ به من می‌گفتند حق نداری در انتخابات شرکت کنی!

ورود ما فضای انتخابات وزنه برداری را چند قطبی کرده بود و بسیاری از این مورد خوشحال نبودند. اصلا آن اوایل به من می‌گفتند شما چرا آمده‌ای و اصلا حق حضور در انتخابات نداری و حتی تهدید به تخریب می‌کردند. برای بسیاری از افراد ذی نفع، خوشایند نبود که فردی مانند من، رییس فدراسیون شود. برای همین تخریب‌ها از سوی جناح‌های مختلف شروع شد.

کد خبر: ۳۰۳۴۴
۱۷:۱۶ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
دیدارنیوز ـ آرش راهبر: انتخابات فدراسیون وزنه برداری چندی قبل برگزار شد و علی مرادی برای پنجمین بار به ریاست رسید، اما داستان‌های روز انتخابات و حواشی به وجود آمده در مورد تعداد آرا سبب شده که دیگر کاندیدا‌های مطرح انتخابات، خواهان ابطال آن و برگزاری مجدد مجمع انتخاباتی باشند. در میان رقبای جدی علی مرادی، نام محمد رضا آخوندی به عنوان پدیده انتخابات و جوان‌ترین نامزد این دوره مطرح شد و شیوه متفاوت او در مبارزه انتخاباتی و ارائه برنامه در مجمع، گفتمان تازه‌ای را وارد این ورزش باسابقه در ایران کرد.
 
آخوندی که سابقه مقبولی در رسانه‌های ورزشی دارد در گفتگو با دیدارنیوز از تجربه‌هایی که در این انتخابات کسب کرد گفت و البته نکته‌های دیگری را نیز بیان کرد که فعلا انتشار آن مجاز نیست و باید در فرصتی مناسب آن‌ها را بازخوانی کرد.
 
 
آخوندی: وزارت ورزش مطلقا از من حمایتی نکرد/ به من می‌گفتند حق نداری در انتخابات شرکت کنی!

دیدارنیوز: آقای آخوندی چه شد که وارد عرصه رقابت در انتخابات فدراسیون وزنه برداری شدی؟ به هر حال رقابت با رقیب قدرتمندی مثل علی مرادی آسان نبود.

آخوندی: بله فکر می کنم این کار به یک جسارت و شهامت نیاز داشت و شاید من هم می خواستم میزان شهامتم را امتحان کنم. اما به طور کلی هدف من این بود که بتوانم تغییراتی ایجاد کنم. من سالهاست که در ورزش هستم و با مدیریت فدراسیون‌ها آشنایی دارم. در زمینه بین المللی هم فعالیت‌های زیادی کردم و در فدراسیون جهانی دارای اعتبار ویژه‌ای هستم. از طرفی در حوزه اقتصادی هم تاکنون موفق بوده ام و به حوزه وزنه برداری نیز به خوبی اشراف دارم. من یقین دارم اگر علاقه‌مندان به وزنه برداری برنامه‌های من را خوانده باشند به این نکته اذعان خواهند داشت که اشراف فنی و مدیریتی من به وزنه برداری کمتر از بقیه نامزد‌ها نیست؛ بنابراین با توجه به همه موارد حس کردم می‌توانم در این مقطع زمانی که وزنه برداری مشکلات متعددی دارد، کمکی به این خانواده کرده باشم. با این رویکرد بود که وارد عرصه انتخابات شدم.

دیدارنیوز: شاید روز‌های اول که نامت مطرح شد کسی تو را نمی‌شناخت یا جدی نمی‌گرفت. اما در آستانه انتخابات به یکی از گزینه‌های جدی تبدیل شدی. چه اتفاقی افتاد؟

آخوندی: دقیقا همینطور است. این بزرگترین مشکل من در عرصه انتخابات بود، چون سایر رقبا تقریبا از شناخته شده‌ترین افراد حاضر در وزنه برداری بودند. اما مهمترین مساله برای من اعتماد به نفس و اطمینان به آنچه که از توانایی هایم می‌شناختم بود. می‌دانستم می‌توانم در این راه موفق شوم و با این رویکرد بود که کار را شروع کردم. ابتدا یک طرح مشخص از تمام گروه‌های ذی نفع تهیه کردم و به صورت لایه به لایه با آن‌ها وارد مذاکره شدم. کار اصلا راحت نبود. در ابتدا دشواری‌های زیادی برای جذب افراد تاثیرگذار داشتم، اما انصافا افراد مختلف وقتی با افکار، ایده ها، برنامه‌ها و توانمندی‌های من و گروهم آشنا می‌شدند بیشتر جذب می‌شدند. خیلی از افراد صرفا به موضوع از دریچه ورزش نگاه می‌کردند و جذب آن‌ها کار دشواری نبود. چون جذب ورزشی‌ها با ارائه برنامه‌های عملیاتی ورزشی سخت نیست. سختی ما در جا‌هایی بود که افراد با دیدگاه‌های سیاسی و یا اقتصادی به موضوع نگاه می‌کردند. به عقیده من جذب آن‌ها دشوارتر بود. آن‌ها اگرچه در ظاهر با من همراه می‌شدند، اما به دلیل چند لایه بودن شخصیت و تفکراتشان نمی‌شد به صورت دقیق فهمید در عمق وجود آن‌ها چه می‌گذرد.

دیدارنیوز: اما هرچه به انتخابات نزدیک شدیم نام تو بیشتر در محافل ورزشی و وزنه برداری مطرح شد.

آخوندی: برنامه ما هم همین بود که پله پله به جلو حرکت کنیم و فکر می‌کنم تا یکی دو روز آخر همه چیز خوب بود. در تمام گمانه زنی‌های موجود شرایط من و تیمم خوب بود و فکر می کنم این نتیجه تلاش شبانه روزی و صادقانه‌ای بود که در این مدت با رای دهندگان داشتیم. ما تلاش کرده بودیم که رای دهنگان را به این باور برسانیم که برنامه‌های ما شدنی است و ما توانایی مدیریت صادقانه و متفاوت این حوزه را داریم.

دیدارنیوز: اما حرف و حدیث هم در مورد شما و تیمتان زیاد بود؟

آخوندی: بله متاسفانه. ورود ما فضای انتخابات وزنه برداری را چند قطبی کرده بود و بسیاری از این مورد خوشحال نبودند. اصلا آن اوایل به من می‌گفتند شما چرا آمده‌ای و اصلا حق حضور در انتخابات نداری و حتی تهدید به تخریب می‌کردند. برای بسیاری از افراد ذی نفع، خوشایند نبود که فردی مانند من رییس فدراسیون شود. برای همین، تخریب‌ها از سوی جناح‌های مختلف شروع شد. هر روز یک خبر علیه ما منتشر می‌شد یا یک شایعه جدید. بدون هیچ سندی، بدون هیچ پشتوانه ای. حتی بسیاری از این مسائل در رسانه‌های رسمی و به اصطلاح معتبر کشور منتشر می‌شد. در طول ۱۸۰ روز فعالیت انتخاباتی، برآورد شد که بیش از ۸۰ خبر دروغ و تخریبی علیه ما در فضا‌های رسمی و غیر رسمی منتشر شده. وضع در فضای مجازی که به مراتب بدتر از فضای رسمی بود. اما من از ابتدا یک روش را در پیش گرفتم. نه دروغ بگویم و نه علیه کسی کار تخریبی انجام دهم. حتی یک مورد هم در این مدت دست به این کار نزدم. برخی گروه‌های رقیب برای اینکه کار خودشان را توجیه کنند انتقاد‌های برخی افراد را به من منتسب می‌کردند. فقط خدا شاهد است که چنین نبود و من نقشی در تخریب‌های گروه‌های مختلف علیه هم نداشتم. من کار خودم را می‌کردم  و کاری به تخریب‌ها نداشتم. حتی اگر امروز هم یک سند در مورد دروغ‌هایی که در مورد من منتشر کردند بیاورند بابتش از همه عذرخواهی می کنم. به هرحال من هم باید قبول می‌کردم که عرصه انتخابات، چنین فضایی را دارد و با قبول این شرایط وارد شدم و الان هم گلایه‌ای ندارم. تجربه خوبی بود.

دیدارنیوز: شایع شده بود که به استان‌ها تجهیزات دادید، پول دادید، دلار دادید و وعده پست در فدراسیون...

آخوندی: خب این‌ها چند مورد متفاوت است. در مورد تجهیزات قبول دارم که به صورت محدود کمک کردم. در ابتدا خانه وزنه برداری پاکدشت را با کمک دوستانم تجهیز کردیم. بعد از آن وقتی به استان‌های مختلف سفر می‌کردم اینقدر شرایط وزنه برداری اسف بار بود که نمی‌توانستم براحتی از کنار آن عبور کنم. برخی توقع کمک داشتند، برخی هم نداشتند و چون می‌دانستم شرایطشان خوب نیست از اسپانسر‌هایی که در بازار تهران داشتم درخواست می‌کردم کمک کنند. من به انتظار رای کمک نمی‌کردم چرا که چه تضمینی بود که آن‌ها تجهیزات را بگیرند و به من رای بدهند؟ کما اینکه تجهیزات را گرفتند و رای هم ندادند، اما برای من مساله مهم این بود که حسن نیتم را نسبت به این ورزش نشان دادم. نشان دادم برای بُردن و کَندن از این خانواده جلو نیامده ام. من آمدم که کمک کنم و چیزی بیاورم. باز هم این کار را می‌کنم. این هم نوعی کار خیر و حسنه است. من به استان‌هایی رفتم که حتی یک میله بانوان نداشتند. میله بانوان برای برخی باشگاه‌ها را از طریق اسپانسر‌ها تهیه کردم. به عقیده من این ایرادی نداشت، اما این مساله برای رقبا سخت بود و هر روز حمله می‌کردند. سایر موارد هم می‌آمد کنار همین تجهیزات. می‌گفتند اگر آخوندی تجهیزات داده حتما پول هم داده و یا مسایل دیگر را مطرح می‌کردند که همگی دروغ و کذب بود. اگر این‌ها سندی داشتند صد باره منتشر می‌کردند.

دیدارنیوز: برخی رقبا مدعی بودند وزارت ورزش از شما حمایت می‌کند.

آخوندی: به عقیده من این مهم نبود وزارت ورزش از چه کسی حمایت می‌کند. این مهم است که وزارت ورزش در نهایت به چه کسی رای داد؟ باید ببینیم آقای داورزنی به چه کسی رای داده و آن وقت بفهمیم آیا وزارت ورزش از من حمایت کرده یا نه؟ به عقیده من در روز انتخابات، وزارت ورزش به هیچ وجه از من حمایت نکرد. برعکس چیدمان افراد در هیات رییسه و نوع برگزاری مجمع مشخص بود که ترکیب آرا به نفع چه کسی است. تمام تیم انتخاباتی یکی از کاندیدا‌ها دور تا دور رای دهنده‌ها نشسته بودند و تا آخرین ثانیه‌های رای گیری مدام در گوششان پچ پچ می‌کردند. آیا برگزار کننده وزارت ورزش بود یا نه؟ اما از منظر دیگر، وزارت ورزش هم یک رای داشت و همه کاندیدا‌ها باید تلاش می‌کردند آن یک رای را بدست بیاورند و من هم از این قاعده مستثنی نبودم، اما امروز می‌گویم وزارت ورزش در این انتخابات مطلقا از من حمایت نکرد.

دیدارنیوز: یعنی شما هم به برگزاری مجمع اعتراض دارید؟

آخوندی: نه تنها این مجمع بلکه معتقدم مجامع ما عادلانه نیست. آیین نامه عادلانه نیست. انحصارگرایانه و انحصارطلبانه است. مجمع ما هم مشکلات زیادی به لحاظ شکلی در برگزاری داشت. من هم نخواستم آن روز بگویم و فضا را متشنج کنم. کلا حس می‌کنم ترس و رودرباستی، دو عنصر حاکم در روز مجمع در بین اعضای مجمع بود. اما اینکه امروز اعتراضی داشته باشم نه ندارم. ببینید بدی مجامع ما این است که شما می‌روید و ماه‌ها روی رای دهنده‌ها کار می‌کنید، برنامه می‌دهید، مباحثه می‌کنید و در نهایت فرد رای دهنده را راضی می‌کنید که برنامه و افکار و ایده‌های شما برای مدیریت این ورزش سازنده است و با صراحت اعلام می‌کند من به شما رای می‌دهم، اما شب انتخابات و یا صبحش، فلان ارگان و یا فرد تاثیرگذار تماس می گیرند و تمام رشته‌های شما را به راحتی پنبه می‌کنند. حتی با یک تلفن ساده. پس بنابراین یا باید مجامع ما صاحب اقتدار باشند و چندان در تصمیمشان مصمم باشند که فلان فرد یا ارگان خللی در تصمیمشان وارد نکند و یا اینکه از ابتدا کاندیدا‌ها بروند و با فلان فرد یا ارگان در استان مربوطه مذاکره کنند. من به شخصه به شدت با راه دوم مخالفم. در مسیر انتخاباتی به غیر از فرد رای دهنده با احدی صحبت نکردم که بر رای دهنده فشاری برای رای دادنش وارد کند. می‌دانم که نماینده‌های مجلس و استاندار‌ها و مدیران عالی رتبه و برخی دستگاه‌ها در این انتخابات فعال بودند اما من به هیچ وجه از این طریق وارد نشدم و این جزو سیاست‌های من نبود. امروز ۴۴ عضو مجمع حی و حاضر هستند و می‌توان در این مورد از آن‌ها سوال کرد.  

دیدارنیوز: اما شما امضا کننده نامه اعتراضی به وزیر ورزش در مورد نتیجه انتخابات بودید.

آخوندی: بله من آن نامه که از طرف کاندیدا‌های دیگر تهیه شده بود را امضا کردم. آن هم به احترام درخواستی که از من داشتند. اما من اعتراضی ندارم و مایل به شکایت هم نیستم. اصلا روحیه من این نیست. من اعتقاد دارم روز شانزدهم تیر ۱۳۹۸ گذشته و مجمع یک فرد را انتخاب کرده. من حس می کنم افراد مجمع از شرایط موجود چندان گله‌مند نیستند. یا اینکه معتقدند با آقای مرادی بهتر می‌توانند کار را به پیش ببرند. من به نظر این ۲۲ عضو مجمع احترام می‌گذارم و خیلی در بند این نیستم که یکی کم شود یا زیاد. حس می کنم باید هرچه زودتر کار شروع شود و برنامه‌ها اجرایی شود. من اصولا به جلو نگاه می‌کنم. کینه‌ای نیستم و عقیده دارم تلاش ما باید در جهت سازندگی باشد. برگشت به عقب نباید داشته باشیم. حالا رفتیم و این انتخابات را باطل کردیم، یک سال وزنه برداری کشور عقب می‌افتد. من هم به برنامه‌های مرادی انتقاد دارم، اما نیمی از مجمع خواسته به او فرصت مدیریت بدهد؛ بنابراین مثبت باشیم و بگذاریم خانواده در آرامش به جلو حرکت کنند.

دیدارنیوز: خب تکلیف آن نیم دیگر که رای دیگری داشتند چه می‌شود؟

آخوندی: من می‌خواهم از تیم برنده خواهش کنم شرایط بوجود آمده را به دید فرصت نگاه کنند تا تهدید. این افراد حتما انتقادی به شرایط موجود داشتند. انتقادی که می‌تواند باعث سازندگی شود. به عقیده من تیم برنده الان دو راه دارند. یا داس بردارند و مخالفان را درو کنند که این بدترین و زشت‌ترین کار موجود در این ورزش است یا اینکه رفتار عادلانه و سازنده داشته باشند و به انتقاد تک تک مخالفان رسیدگی کنند و آن‌ها را موافق خود کنند. من امیدوارم راه دوم در وزنه برداری عملی شود. وزنه برداری برای موفقیت به همدلی نیاز دارد. به عقیده من باید رفتار‌ها و فعالیت‌های انتخاباتی را تمام کنیم. اگر دلمان به حال این ورزش می‌سوزد کمک کنیم. کمک هم فقط این نیست که در فدراسیون مدیر شویم. حتی در یک باشگاه برای یک حرکت خوب یک ورزشکار، دست بزنیم هم نوعی کمک است.
 
دیدارنیوز: و سخن پایانی؟

آخوندی: برای وزنه برداری بهترین روز‌ها را آرزو می‌کنم و هر کمکی از من برای باشگاه و هیات‌های ورزشی بربیاید حتما انجام خواهم داد. کمک‌های من صرفا برای انتخابات نبود و امیدوارم بتوانم در آینده هم کمک حال خانواده بزرگ وزنه برداری باشم.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی