تیتر امروز

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم
 گفت‌وگوی بی‌تعارف دیدار با بیژن بیرنگ درباره زن، زندگی و ایران

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم

برای بینندگان تلویزیون در دهه‌های ۶۰ و ۷۰، نام بیژن بیرنگ یادآور روز‌های اوج در جذب مخاطبان میلیونی است، روز‌هایی که از آن‌ها تنها خاطرات شیرین باقی مانده. در گفت‌وگوی دیدار در مورد امروز و دیروز...
نوروز؛ از سیحون تا فرات، از هند تا حلب
دیدارنیوز در سال نو بررسی می‌کند

نوروز؛ از سیحون تا فرات، از هند تا حلب

نوروز جغرافیا نمی‌شناسد و امروز در شرق و غرب عالم نوروز را جشن می‌گیرند، از طرفی بیش از بیست کشور در جهان ،خود خاستگاه نوروز هستند. دیدارنیوز در سال نو جایگاه نوروز در جهان را مورد بررسی قرار...
فاطمه راکعی: اصولگرایان جدید به اصول اخلاقی پایبند نیستند/حسن روحانی ادعای اصلاح‌طلبی نداشت/قانون مدنی نیاز به بازنگری دارد
برنامه هجدهم اصل ۲۷؛ گفت‌وگو با نماینده مجلس ششم/ قسمت پایانی

فاطمه راکعی: اصولگرایان جدید به اصول اخلاقی پایبند نیستند/حسن روحانی ادعای اصلاح‌طلبی نداشت/قانون مدنی نیاز به بازنگری دارد

در برنامه هجدهم "اصل ۲۷" با فاطمه راکعی، نماینده مجلس ششم و فعال سیاسی اصلاح طلب صحبت کردیم و دیدگاه ایشان را درباره حوادث اخیر جویا شدیم؛دومین و آخرین قسمت این گفت‌وگو را بخوانید.

ملکه و پادشاهان قدیم چه شکلی بودند؟

متخصصان موفق شده‌اند با استفاده از فناوری‌های نوین، چهره و زوایایی از چهره نئاندرتال‌ها، روسای قبایل باستانی و حتی پادشاهان اروپایی در قرون گذشته را پس از گذشت چندین قرن با جزئیات حیرت‌انگیزی بازسازی کنند.

کد خبر: ۱۴۱۶۳۸
۱۲:۰۰ - ۱۷ آذر ۱۴۰۱

ملکه و پادشاهان قدیم چه شکلی بودند؟

 

دیدارنیوز: مقاله‌های علمی و کتاب‌های تاریخ زوایایی از چهره نئاندرتال‌ها، رؤسای قبایل باستانی و حتی پادشاهان اروپایی در قرون گذشته را با پرتره‌های احتمالی و یافته‌های علمی، برای انسان امروز روشن کرده‌اند، اما متخصصان موفق شده‌اند با استفاده از اسکلت و فناوری‌های نوین، چهره برخی از مردم را پس از گذشت چندین قرن با جزئیات حیرت‌انگیزی بازسازی کنند.

به گزارش لایوساینس، متخصصان و کارشناسان با استفاده از بقایای به جا مانده از مردم گذشته، چهره آن‌ها را بازسازی کرده‌اند. برخی از این افراد، یک انسان معمولی و برخی دیگر به خانواده‌های اشراف و سلطنتی تعلق داشتند و یا حتی پادشاه و ملکه بودند.

در ادامه برخی از چهره‌های بازسازی‌شده را مشاهده می‌کنید:

زن نئاندرتالی که در «جبل‌الطارق» کشف شد

ملکه و پادشاهان قدیم چه شکلی بودند؟

این تصویر فوقِ واقعی، ما را به ۴۰،۰۰۰ سال پیش می‌برد. در این تصویر چهره یک زن جوان نئاندرتال را مشاهده می‌کنید که از نخستین انسان‌های ساکن «جبل الطارق» محسوب می‌شد. این زن ۲۰ ساله درحالی دفن شده بود که یک کودک کوچک روی قفسه سینه او آرمیده بود. کارشناسان معتقدند این زن حین زایمان در دوران نوسنگی جانش را از دست داده بود.

 

چهره زن ۵۰۰۰ ساله

ملکه و پادشاهان قدیم چه شکلی بودند؟

اسکلت این زن در انگلستان کشف شد. باستان‌شناسان معتقدند این زن حدود ۵،۵۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد و جانش را در حین زایمان از دست داده است. این زن ۱.۴۵ سانتی‌متر قد داشته که حتی به عنوان یک زن دوران نوسنگی نیز کوتاه محسوب می‌شود. باستان‌شناسان او را به همراه یک طلسم خوش‌شناسی کشف کردند.

 

اوتسی، مرد یخی

ملکه و پادشاهان قدیم چه شکلی بودند؟

کوهنوردان بقایای این مرد را در رشته کوه «آلپ اوتستال» واقع در مرز اتریش و ایتالیا کشف کردند. او در فاصله ۳۳۵۰ تا ۳۱۰۰ پیش از میلاد زندگی می‌کرد و در سن ۴۶سالگی درگذشت که عمر طولانی برای یک انسان عصر مسی محسوب می‌شود.

 

شاه «هِنری هفتم»

ملکه و پادشاهان قدیم چه شکلی بودند؟


این تصویر بسیار طبیعی را که «مت رافری»، یک متخصص گرافیک طراحی کرده، چهره «هِنری هفتم»، پادشاه انگلستان است که در آوریل سال ۱۵۰۹ میلادی درگذشت. این متخصص چهره پادشاه انگلستان را با استفاده از نقاب مرگ او بازسازی کرده است.
 
«هیلدا» یکی از قدیمی‌ترین «دروئید»‌های (عضوی از طبقه تحصیل‌کرده و پیشه‌ور در میان اقوام سلت‌های عصر آهن) اسکاتلند محسوب می‌شود که در عصر آهن زندگی می‌کرد و در فاصله بین ۵۵ پیش از میلاد تا ۴۰۰ میلادی درگذشت.
 
باستان‌شناسان جمجمه بدون دندان و بقایای این زن را در سواحل اسکاتلند کشف کردند. بازسازی مومی چهره او حتی چروک‌های ریز این زن را نیز به تصویر کشیده است.
 
این بازسازی از چهره شاه «ریچارد سوم» به رغم تصویری که «ویلیام شکسپیر» از او خلق کرده است، چهره دوستانه‌تری از این شاه را به نمایش می‌گذارد. استخوان‌های «ریچارد سوم» زیر یک پارکینگ در انگلستان کشف شد. باستان‌شناسان معتقدند او در سال ۱۴۸۵ میلادی درگذشت.
 
جمجمه ملکه تمدن «واری» که حدود ۱۲۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد به همراه آثار تاریخی مجللی در هرمی باستانی واقع در کشور «پرو» کشف شد. این ملکه در یک تالار مجزا دفن شده بود و در سایر بخش‌های مقبره ۵۸ زن اشراف‌زاده دیگر دفن شده بودند. این افراد به تمدن «واری» تعلق داشتند که در فاصله ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلادی در این مکان شکل گرفت.
 
در دوران پارینه‌سنگی زبرین، یعنی حدود ۴۰،۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ سال پیش، گروهی از انسان‌های خردمند که با نام «Cro-Magnon» شناخته می‌شوند در اروپا ساکن شدند. این تصویر بر اساس بقای یکی از همین افراد است که در فرانسه کشف شد. با این حال باستان‌شناسان معتقدند این گروه از افراد در این دوره از تاریخ در جنوب انگلستان نیز زندگی می‌کردند.

 

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی