تیتر امروز

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...
افاضات اضافه

باقر یک ع و ق را اشتباه گرفت؛ مهم این است که ربا نداریم

در هفته ای که گذشت به فردی به نام ضیا ادعا کرد که رتبه دوازدهم کنکور دکترا را دارد گفتند که صلاحیت ادامه تحصیل ندارد و باقر هم در گفته هایش جای چند حرف را اشتباه گفت وگرنه همه چیز مانند هفته های قبل عالی است.

کد خبر: ۱۳۶۲۰۸
۱۹:۲۹ - ۰۴ شهريور ۱۴۰۱

 

باقر یک ع و ق را اشتباه گرفت؛ مهم این است که ربا نداریم

 

دیدارنیوز: 

جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
فردی به نام ضیا که گویا از عناصر مساله‌دار و خطرناک است در مطلبی ادعا کرد که در کنکور دکترای جامعه‌شناسی رتبه ۱۲ را کسب کرده اما به او اعلام شده که صلاحیت عمومی برای تحصیل را ندارد. حرف‌هایی هم راجع به اینکه برای سومین بار صاحب ستاره شده است زده بود. نفهمیدم چه می‌گوید و اصلا اینکه ایشان صلاحیت عمومی ندارد چه ربطی به من و بقیه عوام دارد. شاید هم می‌خواست پز ستاره‌هایش را بدهد و بگوید با اینکه صلاحیت عمومی برای ادامه تحصیل ندارد اما عوضش ستاره دارد. علی، سخنگوی خواص‌الدوله اعلام کرد بیمه ناباروری همگانی شده است. خبر خوبی‌ست. مخصوصا که زایمان طبیعی را هم شامل می‌شود. دیگر هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست. فقط امیدوارم یک بیمه‌ای هم برای کسانی که با زبان خوش نمی‌خواهند بارور بشوند در نظر گرفته شده باشد. این همه تسهیلات برای بارور شدن جامعه در نظر گرفته‌اند اما بعضی‌ها مثل عوام‌النسا با طرح مسائل حاشیه‌ای مثل برخی موضوعات اقتصادی یا آینده اولاد و امثالهم تمکین لازم را ندارند. مهرداد، خواص‌المله خرم‌آباد پیش‌بینی کرد امسال با رتبه ۱۲۰هزار هم بتوان وارد رشته پزشکی شد. شرایط برابر یا عادلانه یعنی همین. دلیلی ندارد فقط رتبه‌های بالای کنکور بتوانند در برخی رشته‌ها وارد شوند. باید برای همه کسانی که صلاحیت عمومی دارند شرایط ورود به همه رشته‌ها را فراهم کرد. اصلا باید رتبه کنکور مثل مهریه شود که مهم نیست چقدر باشد. کی داده و کی گرفته؟ گزارش تحقیق و تفحص از یک شرکت فولادی را خواندم. الکی شلوغ کرده‌اند. یک سری مبالغی هزینه شده است که باید بشود‌. اگر نشود کلا نمی‌شود. الان واقعا وقت خوبی برای این جنجال‌ها نیست. میخائیل اعلام کرد که امیدوار است توافق هسته‌ای روز ده شهریور احیا شود. میخائیل یک مرد واقعی‌ست. چون تقریبا در همه مصاحبه‌ها حرفش یکی‌ست و فقط تاریخش عوض می‌شود. واقعا باید از عزیزان روسمان تشکر کنیم که هستند.‌ البته باید بپرسم عزیزان چینی ما کجا هستند. چون مدتی‌ست از ایشان بی‌خبریم.

* شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
دبیر ستاد امور بکن و نکن اعلام کرد طبق آمار تعداد بدحجاب‌ها به بالای ۵۰ درصد رسیده است. خبر هولناکی‌ست. یعنی اکثریت نسوان بدحجاب یا بی‌حجاب شده‌اند. به همین خاطر هم پیشنهاد داده‌اند به جای دستگیری، این افراد را جریمه نقدی کنند. فکر خوبی‌ست. چون این بدحجاب‌ها احتمالا حاضر می‌شوند جانشان را بدهند اما پول ندهند. در نتیجه یکی دو بار که جریمه بشوند دوباره به خودشان با میل و رغبت می‌روند باحجاب می‌شوند. جریمه قطعا اثرگذار است. باعث می‌شود درآمدی هم برای خواص‌الدوله ایجاد شود که به زخم‌های مملکت بزنند. اینکه اکثریت بدحجاب یا بی‌حجاب هستند ثابت می‌کند که دموکراسی غربی واقعا پدیده خطرناک و بی‌فایده و مضری‌ست. اگر قرار بود دموکراسی غربی را بپذیریم لابد الان مجبور بودیم به خواست اکثریت بدحجاب ‌و بی‌حجاب تن بدهیم اما خوشبختانه امروز می‌توانیم از خواست آن‌ها درآمدزایی هم بکنیم‌. ابوالحسن، بزرگوار اصفهانی درباره دستاوردهای مختلف ابراهیم و خواص‌الدوله‌اش حرف زد و ثابت کرد که ما نیاز چندانی برای رسیدن به برجام نداریم. من هم از اول همین را می‌گفتم. متاسفانه برجام، فریبی بود که حسن و جواد خودشان خوردند و با آن بقیه عوام را هم فریب دادند. اگر شبانه‌روز کار می‌کردند بدون برجام هم مشکلاتمان حل و وضعمان خوب می‌شد. درست مثل این یک سالی که از عصر ابراهیم می‌گذرد. شنیدم که بعضی پیتزافروشی‌ها فروش پیتزای برشی را شروع کرده‌اند. قیمت یک برش پیتزا تقریبا اندازه قیمت دو سال پیش یک پیتزای کامل است. طرح خوبی‌ست و در جهت سلامت عوام است. کمک می‌کند کمتر از پیتزا و این نوع مواد غذایی استفاده کنند. می‌شود از مدل‌های فروش خودرو هم استفاده کرد و مثلا قیمت یک برش پیتزا با چهار عدد زیتون را پانزده درصد گران‌تر از همان برش بدون زیتون اعلام کرد. حتی می‌توان برای پیش‌فروش هر برش قرعه‌کشی برگزار کرد و به برنده‌ها اعلام‌ کرد که می‌توانند مبلغی را به عنوان بیعانه بدهند و بقیه پول را مثلا شش ماه یا یک سال دیگر براساس قیمت روز پیتزا پرداخت کنند. بالاخره ممکن است سال دیگر با قیمت امروز یک برش پیتزا نهایتا بشود ۱ حلقه گوجه‌فرنگی خرید. اخبار مسابقه فوتبال دیشب بین پرسپولیس تهران و فولاد اهواز را خواندم. فضای استادیوم برای افراد بالای بیست و پنج سال مناسب بوده است. بعد عده‌ای اصرار دارند که نسوان هم به ورزشگاه بروند. با این وضعیت شاید بهتر باشد که مسابقات را بدون تماشاگران برگزار کنند و تماشاگران را بدون مسابقات در ورزشگاه راه بدهند و بعد به صورت غیرزنده فیلم‌ و صدا را روی هم بیندازند و پخش کنند.‌ البته یک راه هم‌ این است که خود آقای فیفا را در زمان انجام مسابقه به ورزشگاه بیاورند و یک مترجم وارد کنارش بنشانند تا همه چیز را برایش آنطور که مفهوم را منتقل کند ترجمه کند و بعد ببینیم نظر خود فیفا درباره حضور تماشاگران چیست.

* یکشنبه ۳۰مرداد ۱۴۰۱
خبر و تصویر جلسه مشترک سران خواص را دیدم. ابراهیم و محمدباقر و غلامحسین دور هم نشسته بودند و تصمیم گرفتند بر حل مشکلات معیشتی عوام تاکید کنند. در ضمن قرار شد همه با هم هماهنگی داشته باشند. خیلی خوب است که سران خواص از این جلسات دارند. مشکلات کشور همینطوری حل می‌شود. روزنامه بودجه‌بگیر بلدیه از پایین کشیدن بیلبوردهای علی و ممنوع‌الکار شدن ترانه دفاع کرد. نوشت که باعث می‌شود سلبریتی‌ها از این به بعد اظهار نظرهای نادرست و غیرتخصصی نداشته باشند‌ خیلی خوب است. این عوام مشهور گاهی طوری حرف می‌زنند که انگار بیشتر از خواص می‌فهمند. باید طوری ادبشان کرد که بفهند حق ندارند حتی ادعای فهمیدن چیزی را داشته باشند. یکی از بزرگواران بالقوه درباره نحوه پوشش نسوان توضیح داد. ظاهرا برخی از نسوان حتی شلوار هم نمی‌پوشند. حالا اینکه روسری‌ها پایین رفته و موها بیرون آمده هم به اندازه خودش وحشتناک است. فکر می‌کردم مشکل نسوان را از سر می‌توان حل کرد. باورم‌ نمی‌شد که یک روز درگیر بی‌شلواری نسوان هم بشوم.

* دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱
تصویر نامه معاون خواص‌الدوله امور فلاحت را دیدم. به نقل از جواد دستور داده به همه کارکنانشان یک ماه حقوق و مزایا به عنوان پاداش زحمت‌هایشان بدهند. دستش درد نکند. در دوران حسن خبری از این قدرشناسی‌ها نبود. اصلا به خاطر همین چیزهاست که همه شاغلان امور فلاحت جواد را دوست دارند و دلشان می‌خواهد همچنان خواص‌الدوله بماند. محمدمهدی، خواص‌الدوله امور ارشادی و فرهنگی هم اعلام کرد که هنرمندانی که در خارج از کشور علیه عوام فعالیت می‌کنند با قانون روبرو هستند. در ضمن محمدمهدی و بقیه خواص از صداهای بلند نمی‌ترسند. شاید منظور محمدمهدی این است که هنرمندان بیایند در داخل کشور و فعالیت کنند. اگر هم دلشان خواست صدایشان را بلند کنند. دبیر ستاد امور بکن و نکن اصفهان از اینکه یک شرکت فولادی برای تیم هندبال نسوانش از مربی غیرمسلمان استفاده کرده شدیدا ناراحت شده و خواست که آن شرکت فولادی این بساط را جمع کند. حرف حساب می‌زند. مگر مساله مربی تیم هندبال مثل پرونده‌های فساد است که فقط اشاره‌ای به آن شود. باید سریع، فوری و انقلابی برخورد شود تا عوام احساس آرامش کنند.

* سه‌شنبه ۱ شهریور ۱۴۰۱
آقای سردار، رییس نظمیه تهران اعلام کرد به تازگی طرحی در ورودی بوستان‌ها اجرا شده که براساس آن از ورود سگ جلوگیری می‌کنند. خیلی خوب است. باعث آرامش گربه‌ها می‌شود. معنی ندارد سگ را از خانه بیرون بیاورند. آنجاهایی هم کسی از اینکه همسایه‌اش سگ دارد ناراحت است با یک تلفن به نظمیه مشکل حل خواهد شد. خوبیش هم این است که وقتی آژان به محل برسد سگ را می‌تواند در مکان ببیند و همان جا اقدامات لازم را به عمل بیاورد. مثل سرقت و زورگیری نیست که صورتجلسه کند و بگوید فردا بیایید پاسگاه. روزنامه بودجه‌بگیر نوشت ادعاها درباره برجام، سراسر دروغ است و هیچ تحریمی با این توافق برداشته نمی‌شود. در ضمن این خبر که چند روز پیش یکی از خواص‌المله درباره هیزم جمع کردن اروپایی‌ها داده بود را داده بود تایید کرد و گفت غذاهای کپک‌زده را هم دارند انبار می‌کنند. این‌ها همه نشانه فروپاشی غرب است. محمود معاون امور هنری محمدمهدی گفت که نماینده هنرمندان‌ نیست و نماینده خواص‌الدوله است و فقط از هنرمندان حامی خواص حمایت می‌کند. نمی‌فهمم به چه دلیل این حرف را زد. همه می‌دانستند. نیاز به گفتن نبود. محسن رییس خواص‌الدوله تهران اعلام کرد هر کسی که بیکار است می‌تواند به او و اداره‌اش مراجعه کند تا سر کارش بگذارند. حتی گفته شهرهایی مثل پاکدشت و رباط کریم در حال حاضر هیچ بیکاری ندارند. خیلی دستاورد بزرگی‌ست. باید بررسی کنم و ببینم اگر حقوق سر کار گذاشتنشان خوب است خاطره‌نویسی مفتی را تعطیل کنم. آخر شب فیلم آواز خواندن یک خواننده رپ موجه انقلابی را در خبرگزاری بودجه‌بگیر دیدم. در فرم و محتوا نظیر نداشت.‌ باعث ایجاد تغییرات بنیادی در جهان رپ خواهد شد. باید این محصولات و تولیدکنندگانش را صادر کنیم. دنیا نباید از این همه هنر و خلاقیت بی‌نصیب بماند.

* چهارشنبه ۲ شهریور ۱۴۰۱
یکی از عوام تصویر حکم‌ انتصاب یکی از خواص به عنوان مدیر پروژه مدیریت فاضلاب‌های مترو را برایم فرستاد. خواندم. نفهمیدم. ترجیح دادم خودم را به ندیدن بزنم‌. علیرضا و همکارانش واقعا در بلدیه زحمت می‌کشند. گاهی ممکن است هک شوند. نمی‌دانم. در اخبار بحث گزارش تحقیق درباره یک شرکت فولادسازی مطرح است. شک دارم که اجازه دارم در خاطرات روزانه در موردش بنویسم یا نه. فکر کنم بستگی به این دارد که من چطور بنویسم و چه کسی بخواهد بخواند. علی، سخنگوی ستاد امور بکن و نکن اعلام کرد که با مدل فعلی برخورد گشت ارشاد موافق نیستند و ترجیح می‌دهند بدحجابی به جای جرم، تخلف باشد و مثل رد شدن از چراغ قرمز با آن برخورد شود. اگر بشود خیلی طرح خوبی‌ست. درآمدزایی هم دارد. حتی ممکن است امکان ویدئوچک هم داشته باشد. در مجموع جریمه کردن خوب است. فقط باید فکری به حال نحوه نصب پلاک روی نسوان کرد. فیلم صحبت‌های محمدباقر را دیدم. خیلی وقت بود از او بی‌خبر بودم‌. احتمالا خودش هم هیجان‌زده شده بود. در رابطه با بانک‌ها حرف می‌زد و یک ع و ق را جابه‌جا گفت. عیبی ندارد. اخیرا از این کارها زیاد می‌کند. احتمالا به خاطر آن است که همه حواسش به مشکلات عوام هست و ترجیح می‌دهد انرژی خود را صرف توجه به این جزئیات بی‌اهمیت نکند. حالا چه فرقی می‌کند عقود باشد یا قعود باشد. مهم این است که ربا نیست. غروب یکی از عوام مرا سوار ماشینش کرد و به یکی از خیابان‌های شمال شهر تهران برد. ترافیک خوبی بود. نشان می‌دهد عوام شرایط اقتصادی خوبی دارند و می‌توانند با خودروهای شخصی به خیابان بیایند. فهمیدم که این اجنبی‌ها درک و شعور اقتصادی درستی ندارند. چون در آن منطقه رونق اقتصادی خوبی بود و همه جا پر از برج‌های بلند و مراکز تجاری بود اما املاکی که متعلق به اجنبی‌ها مثل ترکیه و سوییس و دانمارک بود به صورت باغ‌های پر دار و درخت باقی مانده بود‌.‌ عجیب است که نمی‌فهمند می‌شود باغ‌ها را خشک کرد و زمین را سوزاند و به جایش برج ساخت.

* پنجشنبه ۳ شهریور ۱۴۰۱
روزنامه بودجه‌بگیر خواص‌الدوله نوشت که علی در مذاکرات اخیر دستاوردهای بیشتری نسبت به حسن و جواد داشته است و خواص‌الدوله دوران حسن هم از همین ترسیده‌اند که معلوم شود چقدر خسارت زده‌اند. ترس هم دارد.‌ با این دستاوردهای عصر ابراهیم در مذاکرات، اصلا می‌توان روش علی و بقیه مذاکره‌کنندگان ابراهیم را در دانشگاه‌ها درس داد. مهم است که برای مذاکره مذاکره کنی و نه امتیازی بدهی و نه امتیازی بگیری یا هر حالت دیگری. فیلمی از یک برنامه تلویزیون بودجه‌بگیر دیدم. فهمیدم که اختلاس، دزدی نیست و لازم نیست با اختلاس‌گر مثل دزد رفتار شود. چه خوب است که تلویزیون بودجه‌بگیر این برنامه‌های آموزنده را می‌سازد. رییس نظام اطبا کشور اعلام کرد در بعضی رشته‌های ضروری جراح نداریم و ممکن است لازم شود مثل قدیم‌ها از پاکستان و هند و فیلیپین جراح وارد کنیم.‌ عیبی ندارد. ما هم کلی طبیب و پرستار به نقاط دیگر صادر کرده‌ایم. مهم این است که تراز صادراتی ما در این زمینه مثبت است. فیلمی از محمدباقر دیدم که مربوط به چهار هفته پیش از سخنرانی دیروز در زمینه عقود و قعود بود. آنجا محمدباقر می‌گفت در کشور ربا داریم اما دیروز می‌گفت همه قعود ما طوری‌ست که ربا نداریم. چه خوب است که محمدباقر در همین فاصله کوتاه توانسته مطالعه کند و نظرش را عوض کند. عصر مسابقه فوتبال استقلال تهران و مس کرمان را تماشا کردم‌ به نظر می‌رسید دو مسابقه در حال انجام است. در تصاویری که در جاهایی غیر از تلویزیون بودجه‌بگیر پخش می‌شد نسوان به ورزشگاه رفته بودند اما در تلویزیون بودجه‌بگیر، نسوان از اواخر نیمه اول آمدند. متوجه شدم‌ تلویزیون بودجه‌بگیر برای نشان دادن مسابقات فوتبال مشکلات زیادی دارد و متاسفانه مجبور است دوربین‌ها را در مکان‌های شیب‌دار بگذارد. چون تمام تصاویر طوری بود که حتی تبلیغات کنار زمین هم دیده نمی‌شد. واقعا برای پخش مسابقات فوتبال، زحمت زیادی باید بکشند.‌ وظیفه ما عوام این است که از تلویزیون بودجه‌بگیر خیلی تشکر کنیم. آخر شب اخبار وضعیت آب در همدان را دنبال کردم‌. چند روزی‌ست در شهر آب نیست. اما جای نگرانی هم نیست. نوشابه هست اما گران هست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی