تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش دوم

دکتر منتظر قائم: مسئولان می خواهند با حرف هایشان جامعه را بترسانند!/ رسالتی که درست انجام شد+ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو
قسمت دوم گفت‌وگوی دیدار با ناصر نقویان:

نقویان درباره اعتراضات، ولایت فقیه، گشت ارشاد، رفراندوم، رژیم پهلوی و رابطه با آمریکا چه گفت؟ + ویدیو

حجت‌الاسلام ناصر نقویان در قسمت دوم گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در مورد اعتراضات و ربط دادن آن به دشمن، امر به معروف، نهی از منکر، میزان ناراضیان ایرانی، رفراندوم، ولایت فقیه و آنچه از نظر او صلاح...
استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!
وضعیت قرمز در باشگاه آبی با کسر بودجه ۵۰۰ میلیاردی

استقلال؛ از حاجی به سردار: خودتو نشون بده!

با وجود حذف ایران از مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، همچنان هوش و حواس علاقمندان به فوتبال به ادامه این بازی‌ها است و به همین خاطر هم ماجرا‌های فوتبال باشگاهی در ایران همچنان زیر سایه اخبار جام...

تلاشی جدید برای زندگی در «مریخ»

تیمی از محققان با استفاده از پلاسما روشی را ارائه کرده‌اند که می‌توان از آن برای تقسیم دی اکسید کربن مریخ به کربن و اکسیژن استفاده کرد. محققان برای برطرف کردن مشکل تنفس در مریخ، استفاده از پلاسمای غیر حرارتی را پیشنهاد کرده‌اند.

کد خبر: ۱۳۵۷۳۴
۱۹:۱۴ - ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

تلاشی جدید برای زندگی در «مریخ»

دیدارنیوز: دانشمندان با استفاده از پلاسما روشی را ارائه کرده‌اند که می‌توان دی اکسید کربن مریخ را با آن به اکسیژن قابل تنفس تبدیل کرد.

اگر دمای شدید مریخ و قرار گرفتن در معرض تشعشعات کیهانی آن فضانوردان را نکشد، هوای غیر قابل تنفس آن مطمئنا این کار را خواهد کرد. به همین دلیل دانشمندان به دنبال راه‌های رفع این مشکل هستند. اکنون تیمی از محققان با استفاده از پلاسما روشی را ارائه کرده‌اند که می‌توان از آن برای تقسیم دی اکسید کربن مریخ به کربن و اکسیژن استفاده کرد.

تولید اکسیژن در مریخ
محققان برای برطرف کردن مشکل تنفس در مریخ، استفاده از پلاسمای غیر حرارتی را پیشنهاد کرده‌اند: گاز‌هایی با بار الکتریکی که تخلیه الکترونی آن‌ها می‌تواند باعث شکستن پیوند بین اتم‌های کربن و اکسیژن موجود در یک مولکول دی اکسید کربن شود.

تلاشی جدید برای زندگی در «مریخ»

«وسکو گوئرا»، فیزیکدان دانشگاه لیسبون پرتغال و محقق اصلی این پژوهش به وب‌سایت Gizmodo توضیح می‌دهد: «شرایط طبیعی مریخ برای استفاده از منابع محلی آن توسط پلاسما تقریبا ایده‌آل است. به طور خاص، ترکیب اتمسفر، فشار و دمای محیط، همه به نفع فرآیند پلاسما هستند.»

قبلا نیز در سطح مریخ اکسیژن تولید شده است. سال گذشته مریخ نورد Perseverance ناسا در آزمایش MOXIE خود موفق شد تا مقدار کمی (حدود ۵ گرم) اکسیژن از جو سیاره استخراج کند. اما محققان در آزمایش MOXIE فقط قصد داشتند امکان‌پذیر بودن استخراج اکسیژن را متوجه شوند. اکنون ثابت شده که انسان‌ها می‌توانند روی نحوه مقیاس‌بندی آن استخراج نیز تمرکز کنند.

انسان‌ها برای تنفس به اکسیژن نیاز دارند، اما اکسیژن برای تولید سوخت و کود نیز مهم است. مونوکسید کربن همچنین می‌تواند برای پیشران موشک‌ها استفاده شود. در مجموع، انسان‌ها با تفکیک جو مریخ و عناصر تشکیل‌دهنده آن، چیز‌های زیادی به دست خواهند آورد.

تلاشی جدید برای زندگی در «مریخ»

گوئرا در ادامه توضیح می‌دهد: «این سیستم همه‌کاره ممکن است در آینده نقش مهمی برای توسعه سیستم‌های پشتیبانی از حیات در مریخ و حتی مواد اولیه و مواد شیمیایی پایه برای پردازش سوخت، مصالح ساختمانی و کود داشته باشد.»

استفاده از پلاسمای غیر حرارتی برای جداسازی دی اکسید کربن و ذخیره عناصر هنوز هم جز فناوری‌های نوظهور محسوب می‌شوند، به این معنی که احتمالا مدتی طول خواهد کشید تا دانشمندان بتوانند از آن‌ها برای اقامتی طولانی‌تر در مریخ استفاده کنند. با این حال، یک گام کاملا رو به جلو در صنعت فضایی محسوب می‌شود.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی