تیتر امروز

حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو
در «قسمت اول» از «دومین برنامه رکن سه» با «قربانعلی قائمی» مطرح شد

حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو

در «دومین برنامه» از سری برنامه‌های «رکن سه» با قربانعلی قائمی، فعال سیاسی، شخصیت اجرایی و تشکیلاتی، جایگاه احزاب در جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دادیم. قسمت اول این گفت‌وگو را ببینید، بشنوید...
تالاب‌های جنوب، جان گرفتند/ تالاب انزلی منتظر احیاء
گزارش دیدار از اقدامات جدید در محیط زیست کشور 

تالاب‌های جنوب، جان گرفتند/ تالاب انزلی منتظر احیاء

درست در روزی که خبر رسید بخشی از حق‌آبه تالاب‌ها در جنوب کشور به آنها برگردانده شده، مسئولان اعلام کردند می خواهند تالاب انزلی را نجات دهند اما نه با اقدام آنها بلکه با خود پالایی تالاب!

دخالت‌های آشکار و سخنان ضدایرانی سفیر «روسیه» در تهران؛ دولت «رئیسی» کجاست؟!

درحالی که روابط ایران و روسیه، به دلایل مختلف با حساسیت خاصی از سوی افکار عمومی رصد می‌شود، سفیر روسیه در تهران، با دخالتی آشکار و اقدامات تحریک کننده و سخنان توهین آمیز خود، بنزین بر آتش خشم ایرانیان منتقد می‌پاشد. در این میان، دولت رئیسی و مقامات وزارت خارجه که معمولا هر روز در توئیتر علیه مقامات سیاسی آمریکا و کشورهای غربی مشغول فعالیت هستند، سکوت کرده‌اند و واکنشی نشان نمی‌دهند.

کد خبر: ۱۳۳۸۱۸
۱۳:۰۸ - ۲۷ تير ۱۴۰۱

دخالت‌های آشکار و زبان‌درازی سفیر «روسیه» در ایران؛ دولت «رئیسی» کجاست؟!

دیدارنیوز: ادامه و تشدید روند دخالت‌ها و توهین‌های سفیر روسیه در تهران از سویی و انفعال و سکوت دولت رئیسی از سوی دیگر، افکارعمومی را به شدت جریحه دار کرده و مطالبه برای دفاع از استقلال و غرورملی ایرانیان از طریق سرجای خود نشاندن این سفیر گستاخ را تقویت کرده است.

خبرآنلاین نوشت: درحالی که روابط ایران و روسیه، به دلایل مختلف با حساسیت خاصی از سوی افکارعمومی، پیگیری و رصد می‌شود و برخی منتقدان، به روا یا ناروا، گسترش نفوذ روس‌ها به ویژه در حوزه دیپلماسی و برجام را مورد اعتراض‌های تند قرار داده اند، سفیر روسیه در تهران، با دخالتی آشکار و اقدامات تحریک کننده و سخنان توهین آمیز خود، بنزین بر آتش خشم ایرانیان منتقد می‌پاشد.

ایرانی‌ها ضرب المثلی دارند که می‌گوید «اول جلو خانه خودت را جارو کن بعد خانه همسایه». حالا حکایت دخالت‌های سفیر روسیه در امور داخلی ایران است که به امری عادی برای دولت رئیسی تبدیل شده است. هر از چندگاهی تصویر، نطق یا نوشته یا مصاحبه‌ای از حضرت جنابشان برای ملت ایران صادر شده و سکوت دیپلماتیک، فضای پاستور را در بر می‌گیرد تا مبادا، رنجش احتمالی روس‌ها، اتحاد راهبردی تهران _ مسکو را خدشه دار کند، اما در این میان، تکلیف غرور ملی ایرانیان چیست؟

دخالت‌های آشکار و زبان‌درازی سفیر «روسیه» در ایران؛ دولت «رئیسی» کجاست؟!

استقبال رئیسی از سفیر روسیه در حضور سرگئی لاوروف

در تازه‌ترین مورد از دخالت‌های سفیر روسیه در ایران به روزنامه شرق گفته بود «غربی‌ها می‌خواهند همجنس‌بازی و چیز‌های کثیف را به ایران بیاورند، ولی ما مخالفت می‌کنیم». این در حالی است که لوان جاگاریان، قبلا گفته بود حجاب و مشروب مانع توسعه گردشگری در ایران است.

مشروب، حجاب و جاذبه‌های گردشگری ایرانیان
لوان جاگاریان، پیش‌تر در مصاحبه‌ای با روزنامه ایزوستیا روسیه ضمن تعریف از جاذبه‌های گردشگری و باستانی ایران، در توضیح دلیل اینکه چرا روس‌ها سفر به امارات، ترکیه، تایلند و ... را ترجیح می‌دهند، گفته بود: «من بار‌ها و با صراحت به ایرانی‌ها گفته‌ام که دو مسئله عمده مانع ورود شهروندان روس و گردشگران به ایران می‌شود.

یکی مسئله دستورالعمل پوشش زنان است که امروزه حجاب حتی در گرما در همه جای این کشور، اجباری است و دیگری اینکه مشروبات الکلی ممنوع است.» او در این مصاحبه تلویحا از نبود آزادی‌های اجتماعی در ایران انتقاد کرد و ابراز امیدواری کرد که «گردشگران روسی به کشور‌های غیردوست سفر نکنند و در آنجا ارز خرج نکنند و به جای آن این کار را منحصرا در کشور‌های دوست روسیه انجام دهند». این موضع با واکنش تند علی مطهری رو به رو شد.

پیام تبریک نوروزی جو بایدن به ایرانیان هم که بازتاب‌های مثبت و منفی داخلی داشت، از دایره دخالت‌های جاگاریان، بیرون نماند و صفحه رسمی اینستاگرام سفارت در اقدامی مداخله جویانه و غیردیپلماتیک ضمن عکسی از بایدن و همسرش در کنار سفره هفت سین نوشت: «کسانی که در طول مدت طولانی تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی علیه ایران اعمال می‌کنند و به این کشور فشار اقتصادی وارد می‌آورند، عید نوروز را تبریک عرض می‌کنند. دوروی سنتی امریکا!».

دخالت‌های آشکار و زبان‌درازی سفیر «روسیه» در ایران؛ دولت «رئیسی» کجاست؟!

این مداخله آشکار در امور داخلی ایران با انتقاد‌های گسترده‌ای به خصوص در فضای مجازی مواجه شد و ازجمله، یکی از خبرنگاران مطرح حوزه سیاست خارجی نوشت: «سفارت فخیمه روسیه در تهران پیام نوروزی رئیس‌جمهور آمریکا به مردم ایران را اوج نفاق نامیده‌اند. حضرات روس، ما خودمان زبان داریم و لازم باشد پاسخ می‌دهیم. وکیل و وصی نمی‌خواهیم».

صدور دستورالعمل برای رسانه‌های ایران درباره جنگ اوکراین
جاگاریان، قبل از این سخن مداخله‌جویانه، در جریان تجاوز نظامی روسیه به اوکراین تلاش کرد برای رسانه‌های ایرانی بویژه صداوسیما خط‌مشی تعیین کند بطوری که به آن‌ها توصیه کرد در مورد جنگ اوکراین از واژه حمله نظامی استفاده نکنند و به جای آن عنوان «عملیات ویژه» را بکار ببرند!

سفیر روسیه در ایران در یک نشست خبری در تهران با شماری از خبرنگاران ایرانی درباره مذاکرات برجامی وین و حمله نظامی کشورش به اوکراین، خواستار استفاده رسانه‌های ایران از عبارت «عملیات ویژه نظامی» به جای حمله روسیه به اوکراین شد. اگرچه صداوسیما در روز‌های نخست از این دستورالعمل پیروی کرده بود، اما این موضوع، با اعتراض شدید اصحاب رسانه و افکارعمومی مواجه شد و او را وادار به عقب‌نشینی کرد.

دهن‌کجی به ایرانیان با انتشار تصویر ادای احترام به گری‌بایدوف

قبل از آن نیز جاگاریان، همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به کنار بنای یادبود «الکساندر گری‌بایدوف» سفیر منفور روسیه در تهران، که به دلیل مفاسد و مداخلات گستاخانه‌اش در سال ۱۲۰۷ هجری شمسی توسط مردم تهران به قتل رسید، رفت و فیلم و خبر آن را در فضای مجازی منتشر کرد که نوعی دهن‌کجی به مردم ایران بود.

دخالت‌های آشکار و زبان‌درازی سفیر «روسیه» در ایران؛ دولت «رئیسی» کجاست؟!

مقبره گریبایدوف سفیر روسیه تزاری در زمان تدوین عهدنامه ترکمانچای

این اقدام خلاف سفیر روسیه نیز با اعتراض شدید رسانه‌های کشورمان مواجه شد و البته وزارت امور خارجه نیز به وی تذکر داد. در جریان مذاکرات برجامی طی ماه‌های گذشته نیز روس‌ها و از جمله سفیرشان در تهران دخالت‌هائی کردند که نشان‌دهنده تمایلشان به دخالت در امور کشورمان است.

در آخرین مورد، روسیه بعد از آغاز جنگ اوکراین و تحریم‌های امریکا علیه روسیه، احیای برجام را منوط به تضمین غرب برای تامین منافع حاصل از رابطه با ایران کرده بود.

یادآوری تحقیر ایرانی‌ها در جنگ جهانی

در اقدامی دیگر، سفیر روسیه در اقدامی ناشایست و غیر دیپلماتیک با انتشار تصویری از خود و سفیر جدید انگلیس و یک صندلی خالی، خواسته یا ناخواسته روز‌های اشغال و تحقیر ملت ایران را یادآوری کرده بود. این عکس معنادار درست در روزی گرفته و منتشر شد که جواد ظریف جای خود را به حسین امیرعبداللهیان در دولت رئیسی داد.

دخالت‌های آشکار و زبان‌درازی سفیر «روسیه» در ایران؛ دولت «رئیسی» کجاست؟!

انتشار این عکس در توئیتر سفیر روسیه، از نظر تاریخی و همچنین مکان و زمان دقیق آن و همچنین وجود صندلی خالی وسطی بین دو سفیر بسیار معنادار است. در توییت سفارت روسیه آمده است که این عکس از دو سفیر بریتانیا و روسیه دقیقا بر روی پله‌های تاریخی گرفته شده است که در سال ١٩٤۳ میلادی (آذر ماه ١۳٢٢) عکس معروف “کنفرانس تاریخی تهران” (از وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا، فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا و ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق) گرفته شده بود.

در آن عکس تاریخی، دوران اشغال نظامی ایران توسط متفقین، وینستون چرچیل بر روی صندلی دست راست، ژوزف استالین روی صندلی دست چپ، و فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا بر روی صندلی وسط نشسته بودند.

عکس جدید روز چهارشنبه ٢٠ مرداد از سفیر بریتانیا (نشسته در صندلی دست راست) و سفیر روسیه (نشسته در صندلی دست چپ) دقیقا بر روی همان پله‌های تاریخی گرفته شده. اما علیرغم اینکه فقط دو سفیر در عکس هستند، ولی با دقت معناداری صندلی خالی در بین دو صندلی اشغال شده وجود دارد که حکایت از جای خالی آمریکاست. در عکس تاریخی دوران اشغال کشور، فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا بر روی صندلی وسطی نشسته بود.

پس از آنکه این اقدام با واکنش گسترده افکار عمومی، رسانه‌ها و مقامات رسمی کشورمان مواجه شد، حساب توئیتری سفارت روسیه در تهران با انتشار مطلبی مدعی شده که از این عکس سوء برداشت شده و به نوعی این خبط بزرگ را توجیه کرد.

خطابه وزیر نفت دولت رئیسی مقابل سفیر روسیه در تهران

در اتفاقی شگفت انگیز که به باور کاربران شبکه‌های اجتماعی نمونه آن را در دوره قاجار هم مشاهده نمی‌کنیم، مراسم روز ملی روسیه (۱۷ خرداد ۱۴۰۱) به میزبانی «لوان جاگاریان» سفیر روسیه در تهران و با حضور «جواد اوجی» وزیر نفت دولت رئیسی و سفرای برخی کشور‌ها در سفارت روسیه در تهران برگزار شد.

دخالت‌های آشکار و زبان‌درازی سفیر «روسیه» در ایران؛ دولت «رئیسی» کجاست؟!

وزیر نفت دولت رئیسی در سفارت روسیه

تصاویر جواد اوجی و نحوه ایستادن او در برابر سفیر روسیه به سوژه رسانه‌ها و کاربران در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد و مورد انتقاد قرار گرفت. در این مراسم جواد اوجی خطابه‌ای را قرائت می‌کند در حالی که سفیر روسیه لباس نظامی به تن دارد و وزیر دولت سیزدهم در حالت ایستاده، متن خطابه را قرائت می‌کند.

ایران بدهکار است، پرداخت هم نمی‌کند!

جاگاریان با چشم بستن به هزینه‌های گزاف تحمیلی به ایران بابت همسویی دیپلماتیک با روسیه، با انتخاب لحنی غیردیپلماتیک و کلماتی توهین آمیز مدعی است: «بعضی چیزهاست که من نمی‌خواهم افشایش کنم، ولی آنچه واضح و روشن است، این است که ایران چند صد میلیون یورو بدهکار ماست و پرداخت هم نمی‌کند. چطور می‌شود شما اطلاع نداشته باشید؟» او سپس به نیروگاه اتمی بوشهر اشاره می‌کند که بیشتر روز‌ها با تعطیلی و خاموشی روبه رو است و می‌گوید «با وجود این اتفاق‌ها و طبق قرارداد، ما می‌توانستیم از ایران برویم، ولی نرفتیم و ماندیم.»

دخالت‌های آشکار و زبان‌درازی سفیر «روسیه» در ایران؛ دولت «رئیسی» کجاست؟!

ادای احترام رئیسی به سه سرباز ایرانی که مقابل ارتش متجاوز شوروی در سال ۱۳۲۰ مقاومت کردند

ادامه و تشدید روند دخالت‌ها و توهین‌های سفیر روسیه در تهران از سویی و انفعال و سکوت دولت رئیسی از سوی دیگر، افکارعمومی را به شدت جریحه دار کرده و مطالبه برای دفاع از استقلال و غرورملی ایرانیان از طریق سرجای خود نشاندن این سفیر گستاخ را تقویت کرده است. حال باید دید دولت رئیسی بازهم نظاره گر اقدامات و سخنان ضدایرانی جاگاریان خواهد بود یا اقدامی جدی برای اعتراض به نماینده روسیه در کشورمان انجام خواهد داد؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی