تیتر امروز

درباره دربی پرهیاهو؛ سنگی بر گوری!

درباره دربی پرهیاهو؛ سنگی بر گوری!

دربی ۹۷ همان چیزی بود که باید باشد. هیاهوی بسیار برای هیچ. سنگی بر گور فوتبالی که به هیاهو و جنجال تقلیل یافته است. خالی از هر دانش و تدبیر و زیبایی‌ای؛ مثل تقدیر این روز‌های جامعه ایران!
«فیروز» تنها امید برای نجات یوز ایرانی
چهارم دسامبر؛ روزی برای تیزپاترین گربه سان جهان

«فیروز» تنها امید برای نجات یوز ایرانی

تلاش برای نجات یوز ایرانی از انقراض ادامه دارد، اما انگار هر بار به در بسته می‌خورد. بعد از ناکامی بزرگ در پروژه عشق «کوشکی» و «دلبر»، حالا فیروز یک یوز نر ۱۱ ساله تنها امید برای نجات یوز ایرانی...

رهبران بیش از ۱۰۰ کشور جهان متعهد به توقف جنگل‌زدایی تا سال ۲۰۳۰ شدند 

رهبران جهان در نخستین روز از نشست اقلیمی گلاسگو متعهد شدند که برای محاظت بیشتر از محیط زیست و کنترل تغییرات آب و هوا کلیه فعالیت‌های منجر به جنگل‌زدایی را تا سال ۲۰۳۰ متوقف کنند.

کد خبر: ۱۱۳۲۶۰
۱۰:۳۶ - ۱۱ آبان ۱۴۰۰

رهبران بیش از ۱۰۰ کشور جهان متعهد به توقف جنگل‌زدایی تا سال ۲۰۳۰ شدند 

 

دیدارنیوز: این تعهد ۱۹.۲ میلیارد دلاری اما از دید فعالان محیط زیست که خواهان نجات فوری ریه‌های زمین از تخریب و نابودی هستند بسیار دور دست و طولانی ارزیابی شده است.
بیش از صد رهبر جهان از جمله سران کشورهای ایالات متحده، چین، استرالیا و فرانسه شامگاه دوشنبه اول نوامبر با پذیرفتن چنین تعهدی همچنین زمینه را برای احیای جنگل‌ها و پایان دادنبه تخریب زمین تا پایان دهه جاری میلادی فراهم کردند.
سرمایه‌گذاری بیش از ۱۹ میلیارد دلاری که برای عملی شدن چنین تعهدی ضروری به نظر می‌رسد، قرار از بودجه‌های عمومی و خصوصی تامین شود و رهبران جهان روزسه‌شنبه، در دومین روز از اجلاس آب و هوایی گلاسگو ابتکارات و راه‌کارهای عملی را برای دستیابی به این هدف مورد بررسی قرار خواهند داد.
بر اساس بیانیه مشترک رهبران جهان در نشست اقلیمی «کوپ۲۶» که توسط دولت بریتانیا به عنوان میزبان این اجلاس منتشر شد تعهده یاد شده بیش از ۱۳ میلیون کیلومتر مربع از جنگل‌های جهان را شامل می‌شود.
کشورهای امضا کننده این بیانیه بیش ۸۵ درصد جنگل‌های جهان را در خود جای داده‌اند که در این میان به عنوان نمونه می‌توان از جنگل‌های شمال کانادا، جنگل‌های آمازون در برزیل و یا جنگل‌های استوایی حوضه کنگو یاد کرد.
به گفته بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، این ابتکار برای دستیابی به هدف تعیین شده برای محدود کردن افزایش گرمای زمین به سقف یک و نیم درجه سانتگیراد بسیار ضروری و کلیدی است.
وی همچنین ضمن تاکید بر نقش حیاتی جنگل‌ها برای بقای کره زمین هشدار داده است که ریه‌های زمین هم اکنون با شتابی نگران کننده به سوی تخریب پیش می‌روند.

نخست وزیر بریتانیا تاکید کرده است که با تعهد بی‌سابقه رهبران جهان این فرصت فراهم خواهد شد تا به تاریخ طولانی بشریت به عنوان فاتحان طبیعت پایان داده و انسان‌ به نگهبان و محافظ طبیعت تبدیل شود.


بیش از ۷۰ زن معترض به جنگل‌زدایی در بریتانیا با درختان «ازدواج» کردند

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی که کشورش با جنگل‌های وسیع پوشیده شده نیز ضمن تاکید بر نقش کلیدی حفاظت از مراتع و جنگل‌ها برای محدود کردن تغییرات آب و هوایی یاد آور شده است: «ما از همه کشورها می خواهیم که از مسیرهای تعیین شده برای رسیدن به توسعه پایدار حمایت کنند تا از این طریق زمینه تقویت معیشت جوامع، به ویژه مردم بومی، زنان و خرده مالکان فراهم شود.»
رهبران روسیه، برزیل، ایالات متحده و چند کشور دیگر که جنگل‌های وسیعی را در خود جای داده‌اند همواره به دلیل نرخ بالای جنگل‌زدایی مورد انتقاد فعالان محیط زیستی قرار داشته‌اند.
بر اساس توافق صورت گرفته میان رهبران جهان در زمینه توقف جنگل‌زدایی تا پایان دهه‌ جاری میلادی، دوازده کشور از جمله بریتانیا وعده داده‌اند که تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۱۲ میلیارد دلار برای احیای زمین و مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها در بودجه عمومی خود به منظور کمک به کشورهای در حال توسعه لحاظ کنند.
آتش‌سوزی در ۶ هزار هکتار جنگل در فرانسه؛ هزاران نفر از مردم تخلیه شدندآتش‌سوزی در جنگل های منطقه الگاروه پرتغال؛ شهروندان خانه‌های خود را ترک کردند.

برای این منظور همچنین قرار است دست کم ۸ میلیارد دلار نیز از بخش خصوصی و توسط بیش از ۳۰ سرمایه‌گذارخصوصی تامین شود.
برخی سازمان‌ها و نهاد‌های غیردولتی فعال در زمینه محافظت از محیط زیست همانند صلح سبز هدف تعیین شده برای توقف جنگل‌زدایی تا سال ۲۰۳۰ را بسیار طولانی و دور دست دانسته و تاکید کرده‌اند که با این نوع هدف‌گذاری عملا به «یک دهه دیگر جنگل‌زدایی» چراغ سبزنشان داده شده است.
به گزارش موسسه منابع جهانی، جنگل‌ها حدود ۳۰ درصد از گازهای دی اکسید کربن موجود در جو را جذب می کنند و نقش غیرقابل انکاری در جلوگیری از گرم شدن کره زمین دارند.


صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر