پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

شب‌نشینی در آخرین یلدای قرن!
گفت‌وگوی ویژه "دیدار" با دکتر حسن امین؛

شب‌نشینی در آخرین یلدای قرن!

یلدا خبر از تمام شدن هر رنج بلند مدت و نوید امید به فردای روشن می‌دهد. مردم ایران در بلندترین شب سال به امید بر آمدن نور از افق، این بلندترین شب سال را به جشن می‌نشینند. دیدار در آخرین یلدای قرن چهاردهم خورشیدی و گرامیداشت این جشن ملی؛ با مهمانش به خانه‌های شما می‌آید تا قسمتی از سفره یلدای مردم باشد.
مراسم عزاداری شب پنجم محرم در مسجد محمد رسول‌الله

تفکر زمینه ساز تحول

حجت الاسلام دکتر ناصر رفیعی گفت: هر کاری قصد دارید انجام دهید به آخرش نیز فکر کنید. در همین کشور بسیار بر اثر بی برنامگی و بی فکری ضربه خوردیم. لا عبادة کالتفکر هیچ عبادتی اندازه تفکر ارزش ندارد.
مراسم عزاداری شب چهارم محرم در مسجد محمد رسول‌الله

موانع تغییر و تحول

حجت الاسلام رفیعی گفتند: بحث کلی این شب‌ها در مورد تغییر و دگرگونی است. امشب عواملی که مانع تحول و دگرگونی می‌شود، بررسی می‌کنیم. انسانی که قادر است رشد کند و به تعالی برسد چرا عمری دور خودش می‌چرخد و تغییری در خودش ایجاد نمی‌کند.
مراسم عزاداری شب سوم محرم در مسجد محمد رسول‌الله

‌می‌گریم از غمی که فزونتر ز عالم است

مرحوم مجلسی در بحار می‌گوید روز عاشورا وقتی همه یاران شهید شدند رو به سپاه کوفه فرمود: «هل من ذاب یذب عن حرم رسول الله»؛ ۲ نفر از سپاه دشمن به نام ابوالفتوح و سعد به هم نگاه کردند و آمدند حضرت را یاری رساندند و به شهادت رسیدند. این‌ها در لحظه آخر متحول شدند.

مراسم عزاداری شب دوم محرم در مسجد محمد رسول‌الله: کانجا سرها بریده بینی بی‌جرم و بی‌جنایت

دکتر رفیعی بنا بر آیه قرآن گفتند هر فردی باید تغییر کند تا جامعه تغییر کند. جامعه هویت مستقلی از افراد ندارد؛ تک تک افراد اگر درست شدند جامعه نیز درست می‌شود و بعد گفتند خداوند نعمتی را تغییر نمی‌دهد مگر مردم تغییر کنند؛ لذا همواره دعا کنید: حول حالنا الی احسن الحال.
استراتژى‌هایی براى جنگیدن با افسردگى
"دیدارنیوز" به راهکار‌های ارتقای سلامت روان می‌پردازد؛

استراتژى‌هایی براى جنگیدن با افسردگى

افسردگی می‌تواند باعث تحلیل انرژی و خستگى مفرط جسمى و روحى شود و این خود جزء دلایلى می‌شود تا فرد افسرده، بیمار شده و در ادامه نیز میلى به درمان و معالجه نداشته باشد. با این حال برداشتن قدم؛ هرچند هم کوچک براى خارج شدن از این حالات روحى می‌تواند در دراز مدت تاثیر کلى بسیار مثبتى داشته باشد. در ادامه چند استراتژى ساده براى مبارزه با این حالات روحی منجر به افسردگی را به شما معرفى می‌کنیم.
جوکر؛ یک آنارشیسمِ رام شده

جوکر؛ یک آنارشیسمِ رام شده

فیلم اخیر "جوکر" ساخته تاد فیلیپس و کمپانی برادران وارنر که البته حاشیه­‌ها و سروصدا‌های فراوانی را نیز به همراه داشته، تا به آن حد که جایزه بهترین فیلم از جشنواره معتبر ونیز را دریافت کرده و به فروشی قریب به یک میلیارد دلار دست یافته، شامل ویژگی­‌هایی است که علی­رغم اقرار کارگردان به این مسئله که شخصیتش را فارغ از آنچه که تاکنون تحت عنوان "جوکر" می ­شناخیتم خلق کرده، فیلم را دچار نوعی هاله­‌ی محافظه ­کارانه و ترسی از جنس روییدن کلیشه ­ها کرده است. در اولین و احتمالا تنها فیلمی که تنها به شخص جوکر می­ پردازد و با حالتی اسپین ـ آف گونه، این کاراکتر آشنای تاریخی را به مرور و بررسی مشغول می­ شود، جوکر برخلاف ویژگی ­هایی که تا به امروز از خود به جای گذاشته بود، بدل به بیماری روانی، بیچاره و منفعل شده که گویی دل­ خوشانه، کوله بار آزار دهنده و طاقت­ فرسای زندگی ­اش را به دوش می­ کشد.
ما و برف زدگی

ما و برف زدگی

موجود نازنین و جذابی به نام برف از دوران کودکی ما بسیار جذاب و خواستنی بوده و همانطور که پسر کوچک ۱۰ ساله من را به وجد می‌آورد برای پدر کهنسالم نیز جادویی و دوست داشتنی است. با این همه، جذابیت برف در شهر‌های بزرگی مثل تهران اصولا در همان حد پشت پنجره و نهایتا برف بازی در پارک‌ها یا جنگل‌های اطراف شهر باقی می‌ماند. به محض آنکه در یک روز برفی مثل امروز بخواهید به امور یومیه خود بپردازید و ساز زندگی تان را کوک کنید تبدیل به یک بلای بزرگ می‌شود. هنوز بلد نیستیم که چطور معابر را برف روبی کنیم یا خودمان آستین همت بالا بزنیم و شن و نمک در مسیر‌های خطرناک بریزیم. همیشه منتظر یک عده‌ای هستیم که تکالیف اجتماعی ما را انجام دهند. اگر راننده تاکسی هستیم در این روز خاص بیشتر به کار نکردن یا مسافر دربستی سوار کردن فکر می‌کنیم. اگر مدیر تصمیم گیرنده در زمینه ترافیک هستیم و می‌توانیم مشوق‌هایی برای عوامل حمل و نقل در روز‌های برفی در نظر بگیریم و برای آن‌ها انگیزه ایجاد کنیم، همه چیز را در قالب وظیفه می‌بینیم.
عجیب‌ترین کتابخانه‌هاى جهان
"دیدارنیوز" به کتابخانه‌های حیرت‌آور دنیا پرداخته است؛

عجیب‌ترین کتابخانه‌هاى جهان

براى کتابخوان‌هاى حرفه‌اى معمولاً اکثر کتابخانه‌ها جذاب و هیجان‌انگیز هستند، اما کتابخانه‌هایى که به اشکال خلاقانه درست می‌شوند قابلیت جذب نه تنها کتابخوان‌هاى حرفه‌اى را دارند بلکه براى عموم مردم نیز می‌توانند جذاب باشند. در این مطلب شما با چهار کتابخانه عجیب در جهان، آشنا می‌شوید؛ از کتابخانه‌ای در قبرستان گرفته تا کتابخانه‌ای که بر روی خط مرزی دو کشور قرار گرفته است.
راهکارهای مبارزه با شیاطین درون
"دیدارنیوز" از روش‌های کشف خود می‎گوید؛

راهکارهای مبارزه با شیاطین درون

گاهى اوقات پیدا کردن نور در تاریکى کار دشوارى به نظر می‌رسد؛ مخصوصا اگر در شرایط مساعدى از هر نظر به سر نبرید. شما ممکن است نگران بدهى‌هاى خود، همسر مریضتان یا هر مشکل دیگرى که دارید، باشید و آنقدر غرق در آن مشکلات شده باشید که پیدا کردن حتى یک روزنه امید کار سختى برایتان به نظر برسد و درست همان موقع است که شیاطین درونتان کنترل شما را بر عهده می‌گیرند. ما با افکار منفى و منفى‌نگرى به انسان‌هاى منفى تبدیل می‌شویم و قابلیت مبارزه با سختى‌هاى زندگى را از دست می‌دهیم و این شیاطین کم کم ما را به سمت ناامنى، شکست و ناامیدى سوق می‌دهند. اما مطمئن باشید حتى در تاریک‌ترین لحظات زندگیتان روشنایى در چند قدمیتان وجود دارد؛ فقط باید تصمیم بگیرید که به خدا اعتماد و توکل کنید و در نهایت، شادى که لایقش هستید را بدست آورید.