پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

شعارهای تند و حکایت درشکه‌چی ناصرالدین شاه

برای من جای سوال است، نسبت مسئولین بلند پایه ما با ایران چیست و چرا در اقدامات، رفتار‌ها و تصمیماتشان جای ایران و منافع ملی خالی است و چرا به ایران به عنوان یک منبع برای پیاده کردن شعار‌ها و اهداف غیرملی می‌نگرند؟ آقای قالیباف ایران به هیچ وجه شرایط خوبی ندارد و این موضوع نه به احمدی‌نژاد مربوط است نه روحانی. اوضاع کنونی ایران، در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، محیط زیستی و اجتماعی نتیجه یک سیاست غلط و حاصل تعریف غلط‌تر از منافع ملی است.
دستگاه قضایی با عاملان امحا جوجه‌های زنده برخورد کند
در پی زنده به گور کردن جوجه‌های زنده توسط افرادی رسول منتجب‌نیا نوشت؛

دستگاه قضایی با عاملان امحا جوجه‌های زنده برخورد کند

در پی انتشار چند ویدئو در فضای مجازی که در آن افرادی اقدام به مدفون کردن و زنده‌به‌گور کردن جوجه‌های یک‌روزه به وسیله لودر می‌کردند واکنش‌های زیادی در سطح کشور ایجاد کرد، از دولت گرفته تا رییس قوه قضاییه و فعلان محیط زیست و مدنی در این خصوص انزجار خود را از این عمل اعلام کردند، رسول منتجب‌نیا دبیرکل حزب اصلاح طلب جمهوریت در همین ارتباط یادداشتی اختصاصی به دیدارنیوز ارسال کرد که در ادامه می‌خوانید:

فرصت‌ها و تهدید‌های کرونایی (۲)

این دوران کرونایی، به شدت روی «کیفیت زندگی» و نگاه ما به زندگی و محتوای آن اثر مطلوب می‌گذارد. تا قبل از این دوران، چیز‌هایی را کوچک و کم‌ارزش می‌دیدیم و الان فهمیدیم که چقدر بزرگ و باارزش هستند و بالعکس. فارغ از اینکه بی‌دین باشیم یا دیندار، خداباور باشیم یا خداناباور، از آنجا که «مرگ» دوباره در میان ما تبدیل به یک «مسأله» جدی شده، یقینا توجه به «کیفیت زندگی» بیشتر خواهد شد و این توجه، بیشتر در ابعاد فرامادی آن خواهد بود وگرنه مادیات در این دوران غلبه‌ی کاپیتالیسم و اصالت سرمایه، تقریبا به اوج خود رسید و اینک شاهد دوران کاهشی یا پالایشی آن خواهیم بود.
ویژگی‌های ایران در دوران پساکرونا/ جامعه در انتظار چالش‌های مهارناپذیر؟

ویژگی‌های ایران در دوران پساکرونا/ جامعه در انتظار چالش‌های مهارناپذیر؟

شرایط ایران و جهان در دوران پساکرونا از جهات مختلف، سوال برانگیز است، اینکه قرار است شرایط پیچیده و عجیب فعلی که به وقوع پیوسته است، چه سرانجامی داشته باشد. شرایط کرونا جهان جدیدی شکل داده است و شکی نیست که تبعات فراوانی بر یکایک جوامع نیز خواهد داشت. «نعمت‌الله فاضلی» جامعه شناس، استاد دانشگاه و دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی، در خصوص جامعه ایران در دوران پساکرونا یادداشتی را برای دیدارنیوز به رشته تحریر درآورده و در آن به ویژگی‌های جدیدی که جامعه ایران به خود می‌گیرد اشاره کرده است. او در این یادداشت تاکید می‌کند که «در صورت تداوم بحران کنونی، نگرش‌های دینی مردم به ویژه در حوزه اسلام سیاسی با تغییرات عمیق و پایداری رو به رو می‌شود. همچنین در صورت تداوم بحران کرونا پیامد‌های گسترده‌ای برای آئین‌های مذهبی و ملی و نهاد‌های اجتماعی مانند خانواده به وجود خواهد آمد. علاوه بر این، نارضایتی‌های اقتصادی، بیکاری، تورم و بحران‌های اقتصادی که بعد از بحران کرونا آشکار خواهد شد طبیعتاً بر نوع رابطه شهروندان با حکومت تأثیر عمیق خواهد گذاشت.» در ادامه می‌توانید یادداشت این متخصص حوزه انسان‌شناسی را مطالعه کنید.
۲۰ پیشنهاد برای دوران پساکرونای حکمرانی

۲۰ پیشنهاد برای دوران پساکرونای حکمرانی

بحران کرونا در ایران بعد از ۵۰ روز توام با دلهره و نگرانی و البته خسارت و تلفات بی سابقه، از ۲۰ فروردین به بعد از قله اوج خود فرو کش کرده و به مرور و به شرط رعایت ملاحظات بهداشتی و فاصله اجتماعی، به مرور از قالب یک تهدید ملی و منطقه‌ای و جهانی به یک بیماری خطرناک تقلیل می‌یابد و گمان می‌رود تا پایان اردیبهشت، از پاندمی به اپیدمی تبدیل شود، اما از اکنون همگان نگران روز‌های پساکرونایی هستند؛ به ویژه که در حوزه‌های مختلف، کشور دچار رکود و خسارت و کمبود و ظاهرا تعویق و عقب افتادگی چند ماهه شده است. با توجه به اینکه در بخش‌هایی از حاکمیت، هستند معدود افرادی که به حکمرانی خوب می‌اندیشند و از امروز در صدد تهیه و ارائه پیشنهاد‌هایی برای روز‌های پسا کرونایی هستند، برخی ایده‌های مطرح در جامعه به اختصار در این نوشتار فهرست گونه در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و به زبان بسیار ساده تقدیم می‌شود.

"انتظار" از منظر روانشناسی

در مفهوم "انتظار" مهدی موعود در شیعه هر سه مفهوم "امید"، "انتظار مثبت" و "آینده" مورد نظر اسنایدر ملحوظ است. شیعیان صرف نظر از طیف گسترده کیفیت باورمندی به فلسفه مهدویت، آینده را مثبت و مطلوب می دانند و زمین را میراث بندگان شایسته خدا و پیراسته از فساد و آلودگی. این مفهوم در انطباق با نظریه امید «ریک اسنایدر» است. مطلوبیت فلسفه انتظار به این انطباق نیست بلکه این نظریه می‌تواند تبیین مناسبی برای آن باشد و رویکرد روانشناختی نظریه انتظار را بیان می‌کند. به علاوه در مفهوم انتظار شیعی، پیوند عمیق آسمان و زمین نیز نهفته است.
ارزشِ دردِ مشترك!

ارزشِ دردِ مشترك!

بدانیم این درد مشترک بشر، به قول شاعر جدا جدا، درمان نمى شود. با هم‌میهن در ایران، و هم‌نوع در جهان، باید متحد شویم تا از بحران به سلامت بگذریم. دل آسمانى دایى حیدر نیز که با کائنات پیوند دیرینه دارد، نوید فردایى بهترمى دهد. مگر مى شود نود سال، خالصانه، بى پیرایه و ساده خدا را پرستش کرد، ولی دل نورانی نشود؟ کرونا می‌رود. باید صبورى و همراهى کنیم. به فکر «فرداى بهتر» باشیم. این فرصت را هم باید غنیمت بشمریم و به پاکی جانمان بپردازیم، آدمی نو شویم و نگاهمان را نو کنیم.
تحولات پسا کرونا: گسست یا پیوست؟

تحولات پسا کرونا: گسست یا پیوست؟

بحران کرونا تاکنون توان بسیاری از پاردایم‌های فعلی در صیانت از بشر را با پرسش جدی مواجه کرده است و هر چه به طول بیانجامد آثار وسیعتری بر نظم فعلی جهان بر جای خواهد گذاشت. اما دلخوش داشتن به تحولات بنیادی و ماندگار مثبت در حوزه‌ی انسانی و اخلاقی زمانی ممکن است که روش‌های شناختی و بنیان‌های معرفتی تغییر کند. سؤال اساسی این است که آیا این تغییرات تا چه اندازه عمیق بوده و آیا زیربنا‌های تمدنی مدرن نیز به چالش کشیده شده و دچار تغییر خواهد شد؟ آیا در پایان این ماراتن و تونل تاریک، مثلا نظام جهانی نیز در حوزه‌ی اقتصادی، سیاسی، حقوقی و فرهنگی در سطح و ساختار و عمق، متحول خواهد شد؟ و در عرصه تکنولوژیک برای مثال جهان مجازی با شتاب فوق العاده‌ای رشد و وسعت پیدا خواهد کرد و هوش مصنوعی تاثیر و پیوستگی عمیق تری بر فضای واقعی خواهد داشت؟ و یا ابعاد معرفت شناختی و نوع جهان بینی حاکم بر تعاملات انسانی نیز تغییر عمده‌ای خواهد کرد؟
مجلس انقلابی‌ها

مجلس انقلابی‌ها "بده" نشود

مجلس یازدهم چه راهبردی برای جلوگیری از این وضعیت دارد؟ درگیری مدام با دولت و استیضاح؟ مماشات بی اثر با دولت؟ عمل کردن به سود مردم و شروع حل مشکلات؟ نه درگیری با دولت به درد می‌خورد و نه مماشات. بلکه نمایندگان انقلابی لازم است سریعا برنامه خود را برای حل مشکلات فوری و فوتی مردم در دستور کار خود قرار دهند، دست بگذارند روی برگرداندن معوقات بانکی، روی اخذ مالیات از خانه‌های خالی، جلوگبری از فرار مالیاتی که نگرفتنش پدر مردم را درآورده است، اخذ مالیات از درآمد‌های سرشار، حساب کشی از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان رانتی که یک گروه خاص در بحران ارزی خوردند، جلوگیری از فساد در بودجه کل کشور که اگر ۱۰ درصد هم باشد می‌شود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان، نظارت دقیق بر فروش اموال دولتی که در بودجه ۹۹ دیده شده و نسبت به سال ۹۸، ۱۲ برابر گردیده و بوی چپاول از آن بلند شده است.