تیتر امروز

علی نیک جو: ریشه بحران روان‌شناختی جامعه ایران اجتماعی و سیاسی است
گفت‌وگو با یک روان‌درمانگر و فعال سیاسی

علی نیک جو: ریشه بحران روان‌شناختی جامعه ایران اجتماعی و سیاسی است

جامعه ایران از پس بحران‌های شدید سیاسی و اقتصادی و اجتماعی مملو از جان‌های ملول و روان‌های زخم خورده است. ریشه‌های این وضعیت و راه‌های التیام آن موضوع گفتگو با دکتر علی نیک جو روانپزشک و فعال...

مردم در انتخابات ۱۴۰۰ به چه کسی رای می‌دهند؟

پرسش و پاسخ محدود با مردم در پایتخت نشان می‌دهد که اشتیاق چندانی برای رای دادن در انتخابات ۱۴۰۰ ندارند و آمار اخیر منتشر شده در صداوسیما هم نشان می‌دهد بیشتر از نصف جمعیت می‌گویند که در انتخابات شرکت نمی‌کنند. آمار میزان شرکت مردم تهران در انتخابات اسفندماه ۹۸ حدود ۱۸ درصد بوده است.

کد خبر: ۹۰۲۱۴
۱۵:۰۵ - ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰

مردم در انتخابات ۱۴۰۰ به چه کسی رای می‌دهند؟

دیدارنیوز - در حالی که کمتر از ۵۰ روز به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری مانده است، تب انتخابات در نزد مردم سرد است و آن‌ها گویی هیچ اشتیاقی برای انتخاب رئیس جمهور خود ندارند. با اینکه هر روز شخصیت‌های زیادی برای حضور در انتخابات سیزدهم نام خود را به عنوان چهره کاندیدا به رسانه‌ها و مردم معرفی می‌کنند، اما هنوز چهره واقعی کاندیدای رسمی جریان‌های سیاسی حاکم در کشور معلوم نیست.

از جریان راست که به اصولگرایان معروف هستند هر روز نام‌های مختلفی از جمله، سردار حسین دهقان، سردار قالیباف، محمود احمدی‌نژاد، سعید جلیلی، ابراهیم رئیسی، علی لاریجانی، رستم قاسمی، سعید محمد، فریدون عباسی، محمد عباسی و … مطرح هستند. در جریان چپ یا اصلاح‌طلبان هم نام‌هایی مثل محمدجواد ظریف، محمد صدر، مصطفی تاجزاده، مسعود پزشکیان، اسحاق جهانگیری، محمد شریعتمداری، غلامحسین کرباسچی، محسن هاشمی، محمد رضا خاتمی و … به گوش می‌رسد.

در این بین، نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان که به جبهه اصلاحات ایران تغییر نام داده است، به منظور رسیدن به چهره‌ای که تمامی نیرو‌های اصلاح‌طلبان بر روی نام یک فرد اجماع کنند، اسامی ۱۴ نفر را که احزاب از آن‌ها حمایت خواهند کرد منتشر کرد. محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری، مصطفی تاجزاده، مسعود پزشکیان، محمدرضا عارف، محسن هاشمی، محمد شریعتمداری، مصطفی کواکبیان، محمد صدر، محمود صادقی، زهرا شجاعی، شهیندخت مولاوردی، عباس آخوندی و صادق خرازی اسامی ۱۴ نفری است که این نهاد قرار است با جلسات بیشتر نام کاندیدایی که قرار است بر روی آن اجماع کنند معرفی کند.

انصاف نیوز به منظور بررسی اینکه مردم امروز، با اسامی که مطرح شده است به چه کسی رای می‌دهند با طرح این پرسش که «در سال ۹۶ به چه کسی رای دادید و امسال به کدام فرد رای خواهید داد؟» به میان مردم در نقاط مختلفی از شهر پایتخت رفته است و نظر آن‌ها را جویا شده است. با اینکه بیشتر از نصف جمعیت سوال شونده، در این انتخابات به هیچ عنوان رای نخواهند داد، علت مشکلات کشور را ناکارآمدی مسئولین، دروغ‌گویی، عمل نکردن به وعده‌ها، از پیش مشخص بودن نتیجه انتخابات و همچنین برخورد نکردن مسئولین با مردم دانستند. برخی هم که گفتند رای می‌دهیم مهم‌ترین خواسته‌ی آن‌ها شفاف و صادق بودن مسئولین با مردم، انجام برنامه اقتصادی هدفمند برای  رفع مشکلات اقتصادی مردم و همچنین برقراری ارتباط مستقیم با آمریکا و داشتن ارتباط حداکثری با کشور‌های مهم جهان، از نکاتی بود که آنها به عنوان مطالبات خود برای انتخابات عنوان کردند.

نسل جوان‌تر این جامعه‌ی آماری هم با توجه به ناشناخته بودن اسامی کاندیدها، داشتن ارتباطات جمعی اجتماعی با هم نسلان، شغل، درآمد کافی و رفاه حداکثری مهم‌ترین خواسته‌ی جدی آن‌ها برای رای دادن بود.

نظرسنجی از مردم در مناطق خیابان آذربایجان، جمهوری، انقلاب، ولیعصر، ونک صورت گرفت که به صورت تنظیم شده در یک جدول آن را مشاهده می‌کنید:

از میان ۵۰ نفر افرادی که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ رای دادند: ۴۲ نفر به روحانی رای دادند که از میان این افراد ۲۸ نفر به هیچکدام از نامزد‌های مطرح شده برای انتخابات ۱۴۰۰ رای نخواهند داد. از ۱۴ نفر باقی مانده به کاندید‌هایی مانند ظریف، محسن هاشمی، احمدی‌نژاد رای خواهند داد.

۸ نفر باقی مانده از لیست ۵۰ نفره که در انتخابات ریاست جمهوری به ابراهیم رئیسی رای داده بودند، سه نفر مجددا به او رای خواهند داد و باقی مانده افراد یا به احمدی نژاد رای خواهند داد و یا اصلا رای نخواهند داد.

در این نظرسنجی تلاش شده است با مشاغل و طیف‌های گوناگون جامعه گفتگو شود تا شکلی جامع‌تر داشته باشد.

ردیف رای دهندگان انتخابات ۹۶ انتخابات ۱۴۰۰
۱ سوپر مارکت دار روحانی هیچکدام
۲ بنگاه‌دار روحانی هیچکدام
۳ میوه فروش رئیسی رئیسی
۴ آجیل فروش روحانی هیچکدام
۵ جوان دهه هفتادی روحانی هیچکدام
۶ کارگر ساختمانی روحانی هیچکدام
۷ مرد کارمند روحانی هاشمی
۸ زن کارمند روحانی هیچکدام
۹ جوان دهه هفتادی روحانی ظریف
۱۰ جوان دهه شصتی روحانی ظریف
۱۱ روحانی جوان روحانی هاشمی
۱۲ دکه روزنامه فروش روحانی ظریف
۱۳ فروشنده دهه شصتی روحانی هیچکدام
۱۴ گل فروش روحانی ظریف
۱۵ کتاب فروش روحانی ظریف
۱۶ فروشنده کتاب روحانی هیچکدام
۱۷ فروش لوازم خانگی روحانی هیچکدام
۱۸ لباس فروش رئیسی هیچکدام
۱۹ جوان دهه هفتادی روحانی ظریف
۲۰ دست فروش روحانی احمدی نژاد
۲۱ باجه بلیط روحانی هیچکدام
۲۲ راننده تاکسی رئیسی احمدی‌نژاد
۲۳ راننده اتوبوس روحانی هیچکدام
۲۴ میوه فروش روحانی هاشمی
۲۵ جوان دهه هفتادی روحانی ظریف
۲۶ آرایشگر روحانی هیچکدام
۲۷ نانوا روحانی هیچکدام
۲۸ راننده تاکسی روحانی ظریف
۲۹ سرباز روحانی هیچکدام
۳۰ میان سال دهه ۵۰ روحانی هیچکدام
۳۱ ساندویچ فروش رئیسی ظریف
۳۲ خواربار فروش رئیسی رئیسی
۳۳ جوان دهه شصتی روحانی رئیسی
۳۴ مهندس سازه روحانی احمدی‌نژاد
۳۵ بیکار دهه هفتادی روحانی هیچکدام
۳۶ کفاش روحانی هیچکدام
۳۷ کتاب فروش روحانی هیچکدام
۳۸ سرباز روحانی ظریف
۳۹ موتوری پیک روحانی هیچکدام
۴۰ موتوری مسافر بر رئیسی رئیسی
۴۱ تاکسی اینترنت روحانی هیچکدام
۴۲ لوازم تحریر فروش روحانی تاجزاده
۴۳ کافه دار روحانی هیچکدام
۴۴ جوان دهه شصتی روحانی هیچکدام
۴۵ فعال تبلیغاتی روحانی هیچ کدام
۴۶ روحانی میانسال رئیسی هیچکدام
۴۷ جگرکی روحانی هیچکدام
۴۸ کتابفروش روحانی هیچکدام
۴۹ دستفروش هنری روحانی هیچکدام
۵۰ راننده تاکسی رئیسی هیچکدام
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
تبلیغ دیباچه صفحات خبر