تیتر امروز

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

سرگیجه‌ای به نام انتخابات ۱۴۰۰

در اتمسفر انتخابات اصلاح‌طلبانی سردرگم، اصولگرایانی مغرور، امیران بی‌لشگر، نزاع‌های درونی و سرگیجه عمومی را شاهدیم. صدا‌هایی ضعیف می‌کوشند گفتمانی را نمایندگی کنند و تک چهره‌هایی جسارت دارند.
مجلسی بر یاد عید

مجلسی بر یاد عید

صبح اولین روز شوال مردم به جماعت در برابر پروردگار جهانیان به شکرانه یک ماه عبادت سر بر آستانش می‌سایند.

ریاست پارلمان سوریه اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری این کشور ۲۶ مه (۵ خرداد ماه) سال جاری برگزار می‌شود.

کد خبر: ۸۷۱۹۶
۱۸:۳۰ - ۲۹ فروردين ۱۴۰۰

انتخابات سوریه

دیدارنیوز - «حموده صباغ» رئیس پارلمان سوریه امروز (یک شنبه) گفت که انتخابات ریاست جمهوری در خارج از سوریه نیز ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

صباغ تصریح کرد: همانطوری که ارتش سوریه توانست در جبهه نبرد در برابر تروریسم بایستد و تروریست‌ها را شکست دهد، هر یک از ما نیز با مشارکت در انتخابات توطئه‌هایی که سوریه را هدف قرار داده، به شکست می‌کشانیم.

وی در ادامه تأکید کرد که نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری سوریه از فردا، دوشنبه می‌توانند برای ثبت نام اقدام کنند.
رئیس پارلمان سوریه از همه نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری خواست تا درخواست‌های خود برای شرکت در انتخابات را تا ۱۰ روز دیگر به دادگاه عالی قانون اساسی سوریه ارائه دهند.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه باید در تاریخی بین ۶۰ تا ۹۰ روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری هفت ساله اسد برگزار شود. (دوره ریاست جمهوری اسد در ۱۷ ژوئیه /۲۶ تیر ماه پایان می‌یابد)  

دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری سوریه در سال ۱۳۹۳ برگزار شد که در آن بشار اسد توانست پیروز شود.

به موجب قانون اساسی جدید سوریه که در سال ۲۰۱۲ در یک همه پرسی تصویب شد، امکان تشکیل یک نظام چند حزبی در این کشور، وجود دارد.

پارلمان سوریه با یک قانون انتخاباتی موافقت کرد که براساس آن، نامزد‌ها باید ۱۰ سال گذشته را در سوریه زندگی کرده و نباید از تابعیت کشور دیگری برخوردار باشند که ظاهرا این مساله راهی برای جلوگیری از نامزدی چهره‌های مخالف تبعیدی در انتخابات است.

منبع: انتخاب
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: