تیتر امروز

واردات واکسن توسط بخش خصوصی؛ هیاهو برای هیچ!
دیدار در گفتگو با رئیس انستیتو پاستور گزارش می‌دهد

واردات واکسن توسط بخش خصوصی؛ هیاهو برای هیچ!

روحانی دست بخش خصوصی را برای واردات واکسن کرونا باز گذاشته است؛ اما علیرضا بیگلری، ییس انیستیو پاستور در این باره می‌گوید: اصلا واکسنی در دنیا وجود ندارد که بخش خصوصی بتواند آن را بخرد!
مهرعلیزاده: ۱۶ سال است که در ایران سرمایه‌گذاری اساسی صورت نگرفته است / باید یارانه دهک‌های پایین چند برابر شود
گفتگوی تصویری اختصاصی دیدار با معاون رئیس جمهور دولت اصلاحات

مهرعلیزاده: ۱۶ سال است که در ایران سرمایه‌گذاری اساسی صورت نگرفته است / باید یارانه دهک‌های پایین چند برابر شود

گفتگو با محسن مهرعلیزاده در استودیوی دیدار بیشتر حول محور اقتصاد کلان ایران و مشکلات آن گذشت. مشکلاتی که مهرعلیزاده کمبود تولید و سرمایه‌گذاری را در راس آن‌ها می‌داند و برای رفع آن راه‌حل‌هایی...

سخنگوی سازمان غذا و دارو ضمن اعلام آخرین اطلاعات تغییرات و جهش‌های ژنتیکی در کرونا ویروس، در عین حال از آغاز توزیع دور نخست واکسن از سوی کوواکس خبر داد.

کد خبر: ۸۳۲۱۷
۰۹:۰۸ - ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

سخنگوی سازمان غذا و دارو مطرح کرد:جهش آمریکایی کرونا، جدیدترین بحران جهان برای کنترل پاندمی و تولید واکسن

 

دیدارنیوز ـ کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره آخرین تغییرات و جهش‌های ژنتیکی در کروناویروس، گفت: این روز‌ها سخن از واریانت‌های جدید یا جهش‌های اساسی در کرونا ویروس بسیار است و البته در مورد واریانت B.۱.۱.۷ (اولین بار در انگلستان شناسایی شده)، B.۱.۳۵۱ (اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده) و P.۱ (در برزیل شناسایی شده) شنیده ایم، اما تیپ یا واریانت‌های دیگری نیز ظاهر و گزارش شده اند و متاسفانه هیچکدام از این یافته‌ها از خموشی کرونا حکایت ندارند از جمله واریانت‌های آمریکایی در نیویورک که B.۱.۵۲۶ نام دارد، حاوی همان جهش E ۴۸۴ K است و باعث ایجاد نگرانی بسیار شده است. 

 

وی افزود: تصور می‌شود این جهش حداقل به کروناویروس اجازه می‌دهد تا از برخی واکنش‌های ایمنی بدن فرار کند. واکسن‌های ایجاد شده علیه ویروس اصلی و نخستین نیز در برابر واریانت B.۱.۳۵۱ کمتر اثرگذارند و در هفته اخیر بسیاری از محققین اذعان داشتند که این نوع در چند هفته گذشته به طرز نگران کننده‌ای در جمعیت بیماران ایالات متحده نیز افزایش یافته است و البته ظاهرا بیماران با این نوع جدید به طور متوسط ​​پیرتر بوده و بیشتر در بیمارستان بستری می‌شوند، فعلا تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که نوع B.۱.۵۲۶ نیز لااقل در شمال شرقی ایالات متحده پراکنده شده و مجموعه منحصر به فرد جهش‌ها در آنتی ژن اسپایک (S) آن نیز ممکن است یک چالش آنتی ژنی برای مداخلات فعلی و واکسن باشد.

 

جهانپور گفت: اخیرا البته نوع Fin-۷۹۶ H هم در فنلاند شناسایی و گزارش شده است که جهش‌هایی مشابه آنچه در B.۱.۱.۷ و B.۱.۳۵۱ دیده می‌شود، دارد. علاوه بر این دارای جهش در یکی از مناطق آنتی ژن (N) نیز هست.

 

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: فعلا به نظر می‌رسد که اغلب واکسن‌های موجود در برابر نوع B.۱.۱.۷ موثرند، اما در مورد واریانت ۱.۳۵۱.B اطلاعات موثقی در مورد اثربخشی واکسن در برابر آن وجود ندارد و کماکان باید منتظر بررسی‌های بیشتر ماند.

 

۳میلیون و ۶۰۰هزار دز؛ سهم ایران در دور نخست

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در این میانه البته خبر خوش آغاز دور نخست توزیع واکسن از سوی اتحادیه کوواکس در بیش از ۱۴۲ کشور عضو آن از جمله ایران است، اگرچه به نظر می‌رسد تمامی سازنده‌های واکسن فعلا با تاخیر در تحویل واکسن مواجهند، اما کوواکس با تاخیر چند هفته‌ای توزیع واکسن را آغاز کرده است.

 

وی ادامه داد: عمده واکسن توزیعی از مسیر کوواکس، واکسن آکسفورد/آسترزنکا خواهد بود که در سایت‌های مختلف تولید این واکسن در دنیا از جمله هند و کره جنوبی تولید شده است و بنا بر آخرین اعلام، سهم ایران در دور نخست و در چند محموله، بیش از ۳ میلیون و ششصدهزار دز از این واکسن خواهد بود که با توجه به برنامه کشوری، در فصل بهار احتمالا برای تکمیل فاز ۱ و عمدتا برای واکسیناسیون افراد مشمول فاز ۲ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: