تیتر امروز

اپلیکیشنی که به تدریج  «شاد» شد

اپلیکیشنی که به تدریج «شاد» شد

آموزش از راه دور در ایام کرونا با اپلیکیشنی به نام شاد صورت گرفت. رسول شکوهی در یک سالگی شاد نگاهی دارد به کارایی این اپلیکیشن و جایگاه فعلی آن در عرصه آموزش کشور.

مدیر کل انتقال خون استان تهران ضمن تشریح مشکلات و چالش‌های تامین خون مورد نیاز بیماران و بیمارستان‌ها در طول یکسال گذشته به دلیل اپیدمی کرونا و کاهش مراجعه اهداکنندگان، در عین حال با اشاره به افزایش اعمال جراحی از بهمن ماه، از مردم خواست که در روز‌های پایانی سال اهدای خون را فراموش نکنند چراکه نیاز به خون و فرآورده‌های آن دائمی است.

کد خبر: ۸۲۹۵۵
۱۳:۳۱ - ۰۹ اسفند ۱۳۹۹

مدیرکل انتقال خون استان تهران اعلام کردافزایش اعمال جراحی و نیاز به خون در روز‌های پایانی سال/ با اهدای خون، به بیماران عیدی دهید

 

دیدارنیوز ـ دکتر محمدرضا مهدی زاده در نشست خبری انتقال خون استان تهران ضمن تبریک پیشاپیش سال نو، گفت: امیدوارم سال ۱۴۰۰ سالی همراه با سلامتی، موفقیت و خبر‌های خوب برای مردم باشد و سالی باشد که مردم بتوانند واکسن کرونا را دریافت کنند و سالی دور از کرونا باشد و بتوانیم زندگی راحت و بدون پوشش ماسک داشته باشیم.

وی افزود: امسال، سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم. انتقال خون همیشه در طول سال با دغدغه‌های متعددی روبرو است. متولی تامین فرآورده‌های خونی در هر کشور، سازمان انتقال خون و در هر استان انتقال خون استان است. وظیفه بسیار سنگینی که برعهده ماست. باید توجه کرد که دیر رسیدن یک فرآورده خونی می‌تواند منجر به مرگ یک نفر شود که این فرد می‌تواند یک مادر باردار و... باشد؛ بنابراین وظیفه سنگینی داریم که با کمک مردم و رسانه‌ها می‌توانیم آن را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: امسال، سال بسیار سختی بود. ما به طور عادی در طول سال در تامین فرآورده‌های خونی، دغدغه‌های زیادی داریم. در ایامی مانند ماه رمضان، سرمای هوا و... دغدغه‌هایی داریم که میتوانند تامین خون را با مشکل مواجه کنند که امسال کرونا هم مزید بر علت شد.

مهدی زاده گفت: ما سال را با بیماری شروع کردیم که مهمان دو سه ماهه ما نبود، بلکه متاسفانه کرونا اپیدمی کشوری و پاندمی جهانی پیدا کرد و طولانی شد. پیش از این بیماری‌هایی مانند سارس و ابولا را تجربه کردیم که دو سه ماه آمدند و همه گیری شدید هم نداشتند، اما کرونا طولانی شد و در مواقعی تامین خون و فراورده‌های خونی را با مشکلاتی مواجه کرد. زیرا از مردم درخواست می‌شد کمتر از خانه بیرون آیند و در قرنطینه باشند و همین موضوع منجر به کاهش مراجعات شد.

مهدی زاده ادامه داد: بر این اساس مجبور بودیم به دلیل این موضوع شرایطی ایجاد کرده و هزینه‌هایی را انجام دهیم که مردم با اطمینان خاطر مراجعه کنند. به طوری که باید مراکز را فعال‌تر کرده، تعداد مراکز را افزایش می‌دادیم، ساعت کار باید افزایش می‌یافت، پرسنل باید حضور پررنگی می‌داشتند، همچنین باید تعداد مراکز بیشتری را در ایام تعطیل فعال می‌کردیم تا دسترسی راحت‌تر باشد، تیم‌های سیار را باید بیشتر می‌کردیم تا مردم راحت‌تر به ما دسترسی داشته باشند. در عین‌حال مراکز باید به صورت مرتب ضدعفونی می‌شد تا مردم با آرامش خاطر مراجعه کنند که این اتفاق افتاد. به عنوان مثال تعداد مراکزمان را در روز‌های تعطیل از یک مرکز به چهار و سپس پنج مرکز رساندیم. تیم‌های سیار حداکثر دو تیم بود که به سه یا چهار تیم رساندیم. مراکز غیرفعال یا نیمه فعال را فعال کردیم، ساعت کارمان را بیشتر کردیم. در روز‌هایی که اجازه داده شد که ادارات تعداد کارمندان شان را به یک سوم یا دو سوم برسانند ما مجبور بودیم که تمام قد فعال باشیم و با ۱۰۰ درصد ظرفیت نیروهایمان خدمت ارائه کردیم.

وی افزود: از طرفی برای سلامت پرسنل و مراجعه کنندگان، در بدو ورود تب افراد مراجعه کننده سنجیده می‌شد، دست‌ها ضدعفونی می‌شد، در زمانیکه ماسک اجباری نبود، ما ماسک را به مراجعه کنندگان می‌دادیم. همچنین یک غربالگری بسیار سختگیرانه برای اهدای خون انجام می‌دادیم و اگر فردی حتی یک سرماخوردگی ساده داشت، از او خون گیری نمی‌شد. البته همانطور که می‌دانید کرونا از طریق خون و فراورده‌های خونی منتقل نمی‌شود، اما برای سلامت سایر مراجعه کنندگان این اقدام انجام می‌شد. همچنین تخت‌ها و وسایل خون گیری مرتبا بعد از هر اهدا ضدعفونی می‌شدند.

مهدی زاده گفت: با وجود این اقدامات باز هم شاهد افت در مراجعه برای اهدای خون بودیم. به هر حال ترس در مردم وجود داشت. بر این اساس بود که سامانه نوبت دهی را فعال کردیم، تا مردم بتوانند تاریخ و ساعتی را که می‌خواهند خون دهند، انتخاب کنند و بدون اتلاف وقت خون اهدا کنند. با سرد شدن هوا در نیمه دوم سال مجددا با کاهشی مواجه شدیم که کرونا هم مزید بر علت شد تا افت ما مقداری محسوس‌تر شود. بر این اساس ابتدا از مراکز درمانی خواستیم که اعمال جراحی غیراورژانس را به تعویق انداختند که همکاری خوبی شد و از ۱۶۷ مرکز درمانی استان تشکر می‌کنم. البته در دو ماه پایان سال یعنی از ابتدای بهمن ماه شاهد افزایش اعمال جراحی بودیم که مصرف فرآورده‌های خونی را افزایش داد؛ به طوری که درخواست فرآورده‌های خونی دو برابر مواقع عادی شد.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه ما امسال افت مراجعه و اهدای خون را داشتیم که فراز و نشیب داشت، گفت: گاهی اوقات این افت مراجعه به ۳۰ درصد هم می‌رسید. در ۱۱ ماه امسال نسبت به ۱۱ ماه ۹۸ هشت درصد کاهش مراجعه و اهدای خون داشتیم. اکنون در روز‌های پایانی سال هستیم و از مردم می‌خواهم که در روز‌های پایانی سال ما را یاری دهند و اهدای خون را فراموش نکنند. نیاز به خون دایمی است. اعمال جراحی افزایش یافته، حوادث و سوانح بر سر جای خود باقی هستند. علاوه بر این یکسری مصرف کنندگان دائمی داریم مانند عزیزان هموفیلی و تالاسمی که حیاتشان وابسته به مصرف فرآورده‌های خونی است. از طرفی یکسری از فرآورده‌های خونی مانند پلاکت عمر سه روز دارند و نیاز است که مردم مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: هرچند که ما با افتی هشت درصدی در ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل مواجه بودیم، اما در کشور‌های پیشرفته اعلام کردند که افت ۵۰ تا ۶۰ درصدی داشتند، اما افت هشت درصدی در استان تهران نشان می‌دهد که در این حوزه کار کردیم.

وی با بیان اینکه با وجود همه فراز و فرود‌ها با مشکل خاصی در زمینه تامین فرآورده‌های خونی مواجه نبودیم، گفت: توانستیم خون مورد نیاز بیماران را به ویژه آن بخش که اورژانسی بود، به طور کامل تامین کنیم و فرآورده خونی مورد نیاز بیماران تالاسمی را ۱۰۰ درصد به صورت فیلتر دار در اختیارشان قرار دادیم.

مهدی زاده با اشاره به پویش انتقال خون تهران‌برای سال نو، گفت: پویش‌های مختلف راه اندازی شد که جا دارد از همه تشکر کنم. در روز‌های پایانی سال پویشی را با عنوان "هدیه سرخ" راه اندازی کردیم که از امروز تا پایان فروردین ماه اجرا می‌شود. خواهشمندیم که مردم در این پویش شرکت کنند. انتظار داریم رسانه‌ها و هنرمندانی که مردم دوست شان دارند پا پیش بگذارند و فردا ما هم آستین‌ها را بالا زده و در این پویش اهدای خون شرکت می‌کنیم. از مردم می‌خواهم در ایام عید به صورت خانوادگی به مراکز اهدای خون مراجعه کنند و با اهدای خون سالم، به بیماران بستری در بیمارستان‌ها عیدی دهند.

وی ادامه داد: در حوزه اهدای خون بانوان متاسفانه هنوز به استاندارد‌های خوب نرسیدیم، اما بانوان عزیز که در زمینه‌های مختلف افتخار آفرینی می‌کنند و باعث افتخار کشور هستند، می‌طلبد که در بحث اهدای خون هم‌افتخار آفرینی کنند. مادران‌خانواده را تشویق به اهدای خون کنند. امسال شعاری داشتیم مبنی بر این شعار "با اهدای خون بانوان، هر خانه یک پایگاه انتقال خون". نقش محوری بانوان در خانه می‌تواند در حوزه اهدای خون موثر باشد. از اهدای خون هراس نداشته باشند. قطعا اگر کوچکترین مشکل احتمالی برای فرد اهداکننده وجود داشته باشد، ما اجازه اهدای خون فرد را نمی‌دهیم. زیرا اولین موضوع برای ما سلامت اهدا کننده خون است تا همانطور که سالم وارد مرکز اهدای خون شده، سالم هم خارج شود.

مهدی زاده اعلام کرد که مراکز اهدای خون استان تهران، از ۳۰ اسفند تا ۱۳ فروردین فعالند و به جز یکم و ۱۳ فروردین که یک‌مرکز (وصال شیرازی) فعال است، در سایر روز‌ها به طور متوسط پنج تا شش مرکز در استان فعال هستند که مردم می‌توانند از طریق سایت اداره کل مراکز فعال و ساعات فعالیت آن‌ها را پیدا کنند.

وی در ادامه درباره اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونایی، گفت: از اسفند سال قبل درگیر کووید ۱۹ شدیم. از ابتدای فروردین امسال هم در دو مرکز بقیه الله و مسیح دانشوری بحث استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته مطرح شد، جلسه‌ای برگزار کردیم و پنجم و ششم فروردین ماه قبل بود که بحث جمع آوری پلاسما را در قالب کارآزمایی بالینی را آغاز کردیم. در کارآزمایی بالینی که انجام شد، نتایج خوبی دیده شد. باید توجه کرد که بعد از چین، ایران دومین کشوری بود که این اقدام را شروع کرد و از اردیبهشت ابتدا در تهران و بعد در قم این اقدامات را آغاز کردیم. به مرور هم در سایر استان‌ها انجام شد؛ به طوری که اکنون در ۲۷ استان این اقدام انجام‌می شود.

وی با بیان اینکه از اردیبهشت ماه تا پایان بهمن ماه، تنها دو درصد افرادی که شرایط اهدای پلاسما را داشتند مراجعه کردند، گفت: بر این اساس تنها دو درصد افرادی که به کووید۱۹ مبتلا شده، بهبود یافتند و یک ماه از بهبودی شان گذشته جهت اهدای پلاسما مراجعه کردند. درصد پایینی بود، اما با این میزان‌هم‌توانستیم تمام درخواست‌های مراکز درمانی استان تهران را جواب دهیم. در این ۱۱ ماه در کل کشور ۱۴ هزار و ۷۰۰ واحد پلاسما جمع آوری شد و در استان تهران هم حدود ۲۲۱۵ واحد پلاسما جمع آوری شد که دو درصد افراد مشمول را شامل می‌شود.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: