بر اساس تحلیل جدید اطلاعات؛

تحلیلی جدید از آزمایش بالینی واکسن کووید۱۹ دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد یک دوز از این واکسن در برابر ویروس کرونا فقط ۷۶ درصد کارآمد است.

کد خبر: ۸۱۳۹۰
۱۱:۵۰ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر
سینما با چاشنی تفکر (۱۰)

فیلم «دوئل» اسپیلبرگ؛ داستان قدرتمندان سوار بر کامیون غول‌پیکر

سینما با چاشنی تفکر عنوان ستون ثابت ناصر ذاکری روزنامه‌نگار پیشکسوت و پژوهشگر اقتصادی در دیدار است. ذاکری در این ستون هر بار ضمن مرور یک فیلم سینمایی به نکات تامل برانگیز آن فیلم از منظر اقتصاد...

یک دوز واکسن آکسفورد فقط ۷۶ درصد کارآمد است

 

دیدارنیوز ـ به نقل از ایندپندنت، طبق تحلیلی جدید واکسن کووید ۱۹ اکسفورد تا ۱۲ هفته پس از دریافت دوز اول فقط ۷۶ درصد کارآمد است.

محققان دانشگاه آکسفورد ادعا می‌کنند این واکسن انتقال ویروس را ۶۷ درصد کاهش می‌دهد. همچنین طبق تحقیق جدیدی که روز سه شنبه منتشر شده کارآمدی واکسن پس از تزریق دوز دوم با فاصله زمانی ۳ ماه، در جلوگیری از ابتلاء به کووید ۱۹ به ۸۲.۴ درصد اعلام شده است.

به گفته پژوهشگران این یافته‌ها هم اکنون در لنست منتشر شده است. اندرو پولارد محقق ارشد آزمایش بالینی واکسن آکسفورد در این باره می‌گوید: اطلاعات جدید تاییدیه‌ای بر اطلاعات به دست آمده از مرحله میانی آزمایش بالینی است. همچنین از توصیه کمیته واکسیناسیون و ایمن سازی انگلیس برای تزریق دوز ارتقادهنده در فاصله ۱۲ هفته پشتیبانی می‌کند.

این نخستین باری است که اطلاعاتی از قابلیت واکسن آکسفورد برای متوقف کردن گسترش ویروس کرونا منتشر شده است.

هیچیک از ۱۲۴۰۸ نفر واکسینه شده با یک دوز، ۲۲ روز پس از ایمن سازی به دلیل کووید ۱۹ در بیمارستان بستری نشده است.

این محققان ادعا می‌کنند فاصله میان دریافت دو دوز تأثیری قابل توجه روی کارآمدی آن دارد. طبق این پژوهش واکسن پس از تزریق ۲ دوز با فاصله دریافت ۱۲ هفته یا بیشتر ۸۲.۴ درصد کارآمد است. حال آنکه تزریق دو دوز واکسن با فاصله ۶ هفته ۵۴.۹ درصد کارآمد است.
 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: