رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید: تعیین مزد منطقه‌ای به شکل دستوری ممکن نیست و قبل از پرداختن به مساله منطقه‌ای کردن دستمزدها، اقتصاد کشور باید به ثبات و تعادل لازم برسد.

کد خبر: ۸۰۳۶۰
۱۳:۵۴ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۹

تیتر امروز

حقوق کارگران کفاف ۱۰ روز زندگی آن‌ها را می‌دهد

 

دیدارنیوز ـ فتح اله بیات در ارزیابی تعیین مزد کارگران به شکل منطقهای، گفت: در شرایط حاضر دستمزدی که کارگران دریافت می‌کنند با خط معیشت و فقر فاصله بسیاری دارد و لذا منطقه‌ای شدن دستمزد‌ها از این جهت موجب تیعیض مزدی می‌شود.

وی با بیان اینکه حقوق و دریافتی کارگران تنها کفاف ۱۰ روز زندگی آن‌ها را می‌دهد، افزود: وقتی بیش از ۸۰ درصد کارگران حداقل بگیرند و هنوز در بحث تعیین و پرداخت حداقل مزد مشکلاتی داریم نمی‌توانیم به منطقه‌ای شدن دستمزد فکر کنیم.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی تاکید کرد: صرفنظر از اینکه هزینه‌ها در کلان شهر‌ها بیشتر از شهر‌های کوچک یا نقاط دور افتاده است، دستمزد مصوب باید هزینه‌های معیشت یک خانوار را تامین کند لذا باید دید که این رقم در کلان شهر‌ها یا مناطق دیگر چه عددی است و بر اساس آن در خصوص تعیین مزد منطقه‌ای تصمیم گیری کرد.

بیات با بیان اینکه در تمام کشور‌ها حداقل مزد در مناطق مختلف رعایت می‌شود، گفت: دستمزد منطقه‌ای به شکل دستوری ممکن نیست و اگر قرار است در سال‌های آینده به این بحث ورود کنیم لازم است تحقیق و بررسی و کار کارشناسی در این خصوص صورت گیرد و همه ابعاد و جوانب آن درنظر گرفته شود.

به گفته این مقام مسئول کارگری قبل از پرداختن به مساله منطقه‌ای کردن دستمزدها، اقتصاد کشور باید به ثبات و تعادل لازم برسد و در صورت تحقق این امر، با همکاری و مشارکت و بهره گیری از نظرات گروه‌های کارگری مقدمات مزد منطقه‌ای در چارچوب سه جانبه گرایی و قانون کار فراهم شود.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: