مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: تلفات ناشی از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب کویری میقان اراک مهار شده و مورد جدید مرگ و میر در ۲ هفته اخیر در این زیستگاه طبیعی گزارش نشده است.

کد خبر: ۷۸۷۲۶
۱۶:۱۶ - ۰۶ دی ۱۳۹۹

تیتر امروز

بایدن سوگند خورد؛ جشن پیروزی اتحاد رنگارنگ

بایدن سوگند خورد؛ جشن پیروزی اتحاد رنگارنگ

در مراسم تحلیف بایدن و جشن پیروزی حزب دموکرات حضور رنگین‌پوستان، هنرمندان و زنان بسیار برجسته بود. نیروهایی که به دموکرات‌ها کمک کردند که موقتا از کابوس ترامپ و ترامپیسم خلاصی یابند.

تلفات ناشی از آنفلوآنزای پرندگان در تالاب میقان اراک مهار شد

دیدارنیوز ـ «رضا میرزایی» روز شنبه افزود: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از اول آذرماه امسال در تالاب میقان اراک شیوع یافت و یک‌هزار و ۲۵۵ لاشه پرنده وحشی بر اثر این بیماری جمع آوری شده است.

وی بیان کرد: رصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به صورت مستمر در تالاب کویری میقان اراک ادامه دارد و تلفات جدیدی دیده نشده اما، در صورت مشاهده لاشه‌های قدیمی به سرعت این پرندگان تلف شده در قالب موازین بهداشتی دفن می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: با وجود شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک، موردی از این بیماری در هیچ نقطه دیگر از استان مشاهده نشد و کانون آن در زیستگاه میقان کنترل شده است.

میرزایی اظهار داشت: تردد به محوطه تالاب میقان اراک با توجه به شیوع آنفلوآنزای پرندگان ممنوع شده و هیچ آمد و شدی تا اطلاع ثانوی به این زیستگاه صورت نمی‌گیرد.
 

وی گفت: مردم در صورت مشاهده هرنوع پرنده تلف شده به هیچ عنوان به آن دست نزنند و مراتب را برای پیگیری به ادارات محیط زیست و دامپزشکی اطلاع دهند.

تالاب میقان اراک در سال ۹۵ با شیوع گسترده از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه شد و در آن سال، بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ لاشه پرنده از سطح تالاب جمع‌آوری شد، اما در سه سال گذشته موردی از این بیماری در این تالاب مشاهده نشده بود.

تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و به‌عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم کشور است که دارای ۱۴۰ گونه پرنده است که دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون‌های تولید شن، نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.

کنگر، خوتکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنجه، حواصیل، اردک سبز از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند.

درنای خاکستری از گونه‌های خاص و مهم تحت حمایت بین‌المللی است که تالاب میقان هر سال با آغاز فصل سرما میزبان کوچ موقت این گونه ارزشمند است.

تالاب کویری میقان اراک در مجموع ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد که سطح آبگیر آن ۱۰ تا ۱۲ هکتار برآورد می‌شود.
 
منبع: ایرنا
برچسب ها: محیط زیست
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: