تیتر امروز

کد خبر: ۷۸۰۹۰
۰۹:۵۷ - ۲۷ آذر ۱۳۹۹
دیدارنیوز - پرسپولیس، نماینده ایران در فینال لیگ قهرمانان آسیا، در شرایطی باید روز شنبه به مصاف اولسان از کره جنوبی برود که در صورت برتری در این بازی تاریخ‌سازی می‌کند و برای اولین بار تیمی از ایران را فاتح لیگ قهرمانان آسیا می‌کند؛ اما با وجود حساسیت‌های زیاد این بازی یکی، دو روز گذشته دوباره هواداران این باشگاه دلهره گرفته‌اند که آیا تلویزیون بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا را پخش می‌کند یا خیر؟ موضوعی بحث‌برانگیز که دست‌کم در چند ماه گذشته همواره جنجالی شده است.

چرا این شایعه مطرح شده است؟
اینکه آیا تلویزیون می‌تواند دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا را پخش کند یا نه مربوط به صحبت‌های تازه یکی از مسئولان AFC است که گفته تلویزیون ایران نمی‌تواند از حواشی یا تمرین تیم پرسپولیس در قطر گزارش تهیه کند، چون آن‌ها حق پخش را در اختیار ندارند. این صحبت حالا شایعه‌ای جدی مطرح کرده که با توجه به نداشتن حق پخش آیا تلویزیون ایران قادر به پخش بازی فینال خواهد بود یا نه؟ قبل از پاسخ‌دادن به این پرسش باید کشمکش‌هایی که تلویزیون ایران این اواخر در راه حق پخش بازی‌های آسیایی داشته، به‌صورت مختصر مرور شود. شهریور‌ماه همین امسال و هم‌زمان با برگزاری متمرکز بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا در قطر بود که خبر رسید تلویزیون ایران هم به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند سیگنال زنده را دریافت کند! در واقع کمپانی تجاری‌ای که حق پخش بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا را در اختیار داشت، با ارسال نامه‌ای به صداوسیما و فدراسیون فوتبال ایران گفته بود نمی‌تواند لینک پخش زنده بازی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا را به تلویزیون بدهد و دلیل آن هم تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا‌ست. این موضوع با واکنش تند صداوسیما و البته فدراسیون فوتبال همراه شد؛ به‌طوری‌که مسئولان فدراسیون با ارسال نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا از آن‌ها خواستند به قرارداد منعقد‌شده پایبند باشند. به عقیده مسئولان فدراسیون فوتبال ایران، کمپانی تجاری‌ای که حق پخش انحصاری این بازی‌ها را در اختیار داشته، پیش‌تر تا پایان بازی نمایندگان ایران در این رقابت‌ها با تلویزیون ایران قرارداد بسته و الان نمی‌تواند به بهانه تحریم‌های یک کشور علیه ایران، لینک پخش زنده را ندهد. کمپانی‌ای که حق پخش را به‌صورت انحصاری در آسیا در اختیار دارد، «لاگاردر» است که با زیر‌مجموعه WSG و SPORT۵ با تلویزیون‌های مختلف آسیایی همکاری کرده است.

با وجود خط‌و‌نشانی که تلویزیون و مسئولان فدراسیون برای این کمپانی و AFC کشیدند، اما مرغ آن‌ها یک پا داشت و می‌گفتند نمی‌توانند از این به بعد لینک زنده را در اختیار ایران قرار دهند. این کمپانی قراردادی ۲۵‌ساله با کنفدراسیون فوتبال آسیا بسته و سال آینده یعنی ۲۰۲۱ قراردادش به اتمام می‌رسد و یک کمپانی چینی جایش را می‌گیرد. اینکه چرا در سال آخر قراردادش با AFC، لاگاردر یک‌باره علیه تلویزیون ایران اقدام کرده، چند دلیل داشت؛ اول همان‌طور‌که خودشان ادعا کرده بودند، بحث تحریم‌ها بود؛ آن‌ها نه‌تن‌ها در آسیا بلکه در اروپا و آمریکا هم فعالیت می‌کنند و دوست ندارند از سوی دولت آمریکا برایشان دردسری ایجاد شود. از طرفی، با متمرکز‌شدن بازی‌ها در قطر، خیال این کمپانی راحت بود که دیگر قرار نیست بازی‌ای در لیگ قهرمانان آسیا در ایران برگزار شود تا نگران عدم همکاری تلویزیون ایران باشند. به غیر از این دو مورد، به ظاهر مشکلات و اختلافات مالی تلویزیون ایران با لاگاردر هم سر جای خودش باقی است؛ مشکلاتی که از ۹ سال پیش و در حاشیه رقابت‌های انتخابی جام جهانی شروع شد و تلویزیون ایران از رقم بسیار بالای این کمپانی برای دادن حق پخش شاکی بود. از آن به بعد، مسئولان لاگاردر در چند نوبت از عدم خوش‌حسابی تلویزیون ایران هم گلایه کرده بودند و به نظر می‌رسید بدهی‌های مانده از قبل هم در اتخاذ چنین تصمیمی بی‌تأثیر نبوده است.

اتفاق جدیدتری رخ داده است؟
حالا با کنار هم گذاشتن اتفاقاتی که رخ داده، بعید است اتفاق تازه‌ای رخ داده باشد؛ یعنی با استناد به هریک از دلایل بالا، این کمپانی همچنان حاضر به دادن لینک پخش زنده بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا به تلویزیون ایران نیست. علاوه‌بر‌این شنیده می‌شود برای کشور‌هایی که خواهان برگزاری پخش زنده فینال هستند، لاگاردر دوباره رقم را بالاتر برده و این موضوع دردسرساز شده است. حالا مسئولان AFC هم با استناد به همین موضوع که صداوسیمای ایران حق پخش بازی فینال را نخریده، مانع از تهیه گزارش و در رده بالاتر مانع از حق پخش بازی فینال از سوی صداوسیمای ایران شده‌اند. البته اطرافیان باشگاه پرسپولیس موضوع تحریم‌ها در اقدام تازه AFC را رد می‌کنند و می‌گویند، چون صداوسیما حق پخش بازی فینال را نخریده این دردسر‌ها به وجود آمده است. حالا سؤالی که در‌این‌بین مطرح می‌شود این است که با توجه به نامه چندماه پیش لاگاردر به فدراسیون فوتبال ایران و صداوسیما مبنی بر فسخ قرارداد موجود، آیا اگر تلویزیون اقدامی هم برای خریدن حق پخش می‌کرد، راه به جایی می‌برد؟

فینال پخش می‌شود؟
حالا با در‌نظر‌گرفتن موارد بالا می‌توان به این سؤال پاسخ داد؛ اگر قرار باشد تلویزیون ایران مفاد قانونی را رعایت کند، باید گفت نه؛ صداوسیما حق پخش بازی فینال را ندارد. با‌این‌حال، مسئولان صداوسیما هم برای خودشان استدلال دیگری دارند؛ آن‌ها می‌گویند نمی‌شود به بهانه تحریم از سوی یک کشور، قراردادی که از قبل منعقد شده، نادیده گرفته شود، پس همچنان طبق همان قرارداد قبلی بازی‌ها را پخش می‌کند. تلویزیون ایران با همین استدلال بازی‌های نمایندگان ایران در آسیا را تا نیمه‌نهایی پخش کرد؛ البته نه از طریق دریافت قانونی لینک پخش زنده بلکه به طرق دیگر! حالا آن‌ها همچنان بر این استدلال پافشاری می‌کنند و به نظر می‌رسد با توجه به همین موضوع و راهکار‌های منحصر‌به‌فردی که در اختیار دارند، بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا هم پخش زنده شود؛ چه AFC خوشش بیاید و چه نه، تلویزیون ایران مصرانه می‌گوید قرارداد یک‌طرفه و بی‌دلیل فسخ شده و دلیلی ندارد آن‌ها به این موضوع پایبند باشند.
 
منبع: شرق
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: