همزمان با دیدار وزرای امور خارجه آذربایجان و ارمنستان با همتای آمریکایی خود در واشنگتن حول محور درگیری‌های دیرینه در قره‌باغ، نیرو‌های این دو کشور به درگیری‌ها در داخل و پیرامون قره‌باغ ادامه دادند.

کد خبر: ۷۴۱۴۵
۰۹:۲۲ - ۰۳ آبان ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از خبرگزاری فرانسه، جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه آذربایجان و زهراب مناتساکانیان، وزیر امور خارجه ارمنستان به طور جداگانه با مایک پامپئو، همتای آمریکایی خود در وزارت امور خارجه آمریکا دیدار کردند. پامپئو هنوز هیچ بیانیه‌ای به دنبال این دیدار‌ها منتشر نکرده است.
 
مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از این مذاکرات در بینیه‌ای گفت: پامپئو بر لزوم پایان خشونت‌ها در قره‌باغ و حفاظت از غیرنظامیان تاکید کرد.
 
وی افزود: پامپئو همچنین بر اهمیت آغاز مذاکرات اساسی میان ارمنستان و آذربایجان تحت چهارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری در اروپا تاکید کرد.
 
آمریکا، فرانسه و روسیه روسای گروه مینسک هستند که به منظور دستیابی به راه‌حلی برای بحران قره‌باغ در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی تشکیل شد.
 
زهراب مناتساکانیان پس از دیدار با پامپئو به خبرنگاران گفت: مذاکرات بسیار خوب بود و تلاش‌ها حول محور یک آتش‌بس ادامه دارد. 
 
جیحون بایراموف نیز گفت: به پامپئو گفتم که "اشغال ارمنستان" بر منطقه قره‌باغ باید پایان یابد.
 
وی پس از این مذاکرات در بیانیه‌ای گفت: ما به دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای بحران قره‌باغ متعهد شده‌ایم و آماده هستیم تا فورا مذاکرات اساسی را از سر بگیریم. ارمنستان باید دست از اجتناب از مذاکرات موثر بردارد و صلح پایدار را انتخاب کند.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در جریان یک کنفرانس خبری در کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره این مذاکرات گفت: پیشرفت بسیار خوبی حاصل شده است. ارامنه بسیاری هستند که در آمریکا زندگی می‌کنند و مردمان فوق‌العاده‌ای هستند و ما به آن‌ها کمک خواهیم کرد.
 
این دیدار در واشنگتن در حالی صورت گرفت که درگیری‌های شدید بر سر منطقه قره‌باغ ادامه دارد. از زمان آغاز این درگیری‌ها در ۲۷ سپتامبر سال جاری میلادی، دست‌کم یک هزار تن کشته شده‌اند و به نگرانی‌ها درباره تبدیل شدن این درگیری‌ها به یک جنگ تمام عیار با حضور ترکیه و روسیه دامن زده است.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: