روزنامه انگلیسی ایندیپندنت فاش کرد که عربستان با برداشتن گام‌های کوچک به سمت عادی سازی مناسبات با رژیم صهیونیستی پیش می‌رود.

کد خبر: ۷۳۳۳۱
۱۲:۳۴ - ۲۱ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ ایندیپندنت نوشت: پس از اعلام عادی سازی روابط امارات و بحرین با اسراییل پیش بینی می‌شد که عربستان نیز به دنبال آن‌ها اقدام به چنین کاری نماید. این در حالی است که پادشاه سعودی خادم الحرمین و اقتصادش بزرگ‌ترین اقتصاد در جهان عرب به شمار می‌رود.
 
 دونالد ترامپ به عنوان واسطه در این میان بر عادی سازی مناسبات میان ریاض و تل اویو تاکید کرد، اما «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی علنا این امر را بعید دانست مگر آنکه توافق صلح فراگیری مورد توافق فلسطینیان شکل گیرد، اما هم اکنون شرایط و دیدگاه‌ها تغییر یافته و آنچه که در گذشته یک تصور به شمار می‌رفت هم اکنون دیگر یک تصور صرف نیست. 
 
بل ترو، مقاله نویس ایندیپندنت معتقد است که یکی از نشانه‌های روشن شکل گیری چنین تغییر و تحولی مصاحبه‌ای است که شاهزاده بندر بن سلطان رئیس سابق دستگاه اطلاعات سعودی و سفیر سابق عربستان در واشنگتن اخیرا با شبکه تلویزیونی «العربیه» انجام داد و طی آن از رهبران فلسطین به دلیل مخالفت شان با عادی سازی مناسبات از سوی امارات و بحرین با اسراییل به شدت انتقاد کرد.
 
ترو معتقد است که مصاحبه شاهزاده بندر اولین و تنها نشانه این تغییر و تحول به شمار نمی‌رود بلکه امام جمعه مسجد الحرام در شهر مکه در ماه گذشته میلادی نیز در خطبه‌های نماز جمعه که توسط تلویزیون رسمی عربستان پخش شد، خواستار عدم اتخاذ موضع علیه ملت یهود شد.
 
مقاله نویس ایندیپندنت از مصاحبه و خطبه‌های یاد شده به عنوان یک اقدام آزمایشی از سوی مقامات سعودی برای سنجیدن افکار عمومی و زمینه چینی برای شکل گیری یک اندیشه جدید در میان مردم عربستان نام برده و خاطرنشان کرد: عربستان به عنوان قوی‌ترین کشور عرب در حوزه خلیج فارس مایل نیست تا خود را دنباله رو امارات و بحرین نشان دهد، زیرا خود را رهبر جهان اسلام می‌داند و در نتیجه در مقایسه با منامه و ابوظبی تصمیم گیری در این خصوص برای ریاض بسیار سخت‌تر و دشوارتر است.
 
بر اساس این گزارش، شاهزاده بندر در مصاحبه خود با العربیه مدعی شد که شرایط و اوضاع تغییر کرده است و بر همین اساس ممکن است عربستان در آینده نزدیک چنین اقدامی اتخاذ کند.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: