تیتر امروز

خرابکاری جدید در نطنز؟
اسرائیل در تکاپوی برهم زدن میز مذاکرات وین

خرابکاری جدید در نطنز؟

شب گذشته رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه تلویزیونی نگاه یک از دستاورد‌های هسته‌ای کشور می‌گوید، صبح خبر از وقوع حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی‌سازی نطنز می‌آید. آیا حمله دیگری رخ...
بازگشت به برجام در یک قدم!
گفتگوی دیدار با محسن پاک آیین دیپلمات سابق

بازگشت به برجام در یک قدم!

سومین نشست هجدمین کمیسیون مشترک برجام برگزار شده است و هیات‌های مذاکره کننده به کشور‌های خود برای مشورت بازگشته‌اند. سوال اصلی این است که آینده برجام به کدام سمت می‌رود؟

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با انتقاد از طرح یک فوریتی مجلس مبنی بر تخصیص نیافتن یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی‌ها به سازمان محیط‌زیست گفت: متاسفانه محیط‌زیست و حفاظت از آن حتی بین نهاد‌های قانونگذار نیز جایگاه شایسته‌ای ندارد و مظلوم است.

کد خبر: ۷۲۶۷۱
۱۲:۲۶ - ۱۲ مهر ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری اظهار داشت: متاسفانه آنچه که در خصوص حفاظت از محیط زیست باید گفت این است که به دلایل مختلف، فرهنگ عمومی ما در این امر ارتقاء و رشد چندانی نداشته و پایین است.
 
وی با تاکید بر اینکه حتی بین تصمیم سازان، نهاد‌های قانونگذار و مجریان، مسائل بلند مدت محیط زیستی فدای منافع کوتاه مدت و ناپایدار می‌شود، افزود: رهبر معظم انقلاب، همواره بر حفظ محیط زیست برای نسل‌های بعد تاکید و بیان داشته اند که محیط زیست مربوط به این دولت و آن دولت نیست، بلکه باید برای نسل‌های بعد حفظ شود و باقی بماند، اما متاسفانه به رغم توصیه‌های ایشان در سطوح پایین‌تر شاهد این هستیم که محیط زیست جایگاهی در خور و شایسته در میان مدیران اجرایی و قانون گذار ندارد.
 
معاون رییس جمهوری با اشاره به رتبه بالای ایران در امر تخریب و فرسایش خاک گفت: متاسفانه همان طور که در بخش آب، ایران جزو کشور‌های پر مصرف است، در بحث تخریب و فرسایش خاک هم با کمال تاسف در دنیا مقام بالایی داریم و به احتمال زیاد جزو ۱۰ کشور اول هستیم.
 
کلانتری با تاکید بر اینکه وظیفه همه ما است که محیط زیست را برای نسل‌های بعد حفظ کنیم، گفت: این میسر نیست جز از طریق بالا بردن فرهنگ محیط زیستی مردم، در زمینه تخریب محیط زیست همه ما از مردم تا مسوولان مقصریم و این ناشی از همان پایین بودن فرهنگ عمومی ما در خصوص حفاظت از محیط زیست است.
 
در میدان‌های شهر کمپوست را به جای خاک جنگل می‌فروشند
وی درباره شایعات مربوط به صادرات غیر مجاز خاک از ایران گفت: برداشت خاک از جنگل، خارج کردن و همچنین فروش آن جرم است، همان طور که خرید و فروش مواد مخدر قاچاق محسوب می‌شود.
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص فروش خاک‌هایی به نام خاک جنگل‌های شمال در برخی میدان‌های شهر تهران گفت: این‌ها به احتمال زیاد کمپوست هستند که از پسماند به دست می‌آیند و بافتی شبیه بافت خاک جنگل دارند، فروش کمپوست غیر قانونی نیست، به طور کلی بخشی از پسماند تبدیل به کمپوست می‌شود و اکنون شهرداری تهران حدود نیم میلیون تن کمپوست تولیدی از پسماند در آرادکوه دارد که برخی اوقات منشاء بوی بد جنوب تهران است.
 
کلانتری در خصوص منابع آبی کشور نیز گفت: آب یک منبع تجدید پذیر است، اما مصرف بی رویه آن را تبدیل به یک منبع تجدید ناپذیر می‌کند، ایران هم از جمله کشور‌هایی است که یکی از بالاترین رکورد‌ها را در مصرف آب دارد.
 
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مناسبت نزدیک بودن روز دامپزشک، با تقدیر از دامپزشکان گفت: دامپزشکان همواره بی چشم‌داشت و بی هیچ ادعایی در کنار محیط زیست کشور بوده اند و بخشی از خانواده حافظان طبیعت و محیط زیست کشور محسوب می‌شوند.
 
معاون رئیس جمهوری با اشاره به اقدامات دولت و مجلس قبل در خصوص وضعیت محیط بانان، اظهار داشت: در دولت دوازدهم با دستور رئیس جمهوری و کمک اداره مالی و استخدامی و همچنین سازمان برنامه و بودجه، متوسط دریافتی محیط بانان، بیش از سه برابر افزایش یافته است، همچنین از لحاظ تامین تجهیزات و ادوات برای آنها، سرمایه گذاری خوبی انجام شده است، از لحاظ قانونی نیز با همکاری مجلس گذشته و تصویب قانون حمایتی از محیط بانان، از ابتدای امسال محیط بانان تحت پوشش قانون نیرو‌های انتظامی قرار گرفته تا دیگر شاهد این نباشیم که محیط بانی به جرم انجام وظیفه، به قصاص محکوم شود.
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: محیط زیست متعلق به همیشه تاریخ است و نباید همه آن را در عمر کوتاه خویش صرف کنیم و بر عهده مردم و مسوولان است که در حفاظت و حراست از محیط زیست بکوشند.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: