رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی شدیداللحن خطاب به همتای فرانسوی خود ضمن یادآور شدن جنایات فرانسه در آفریقا، از این کشور خواست به آنکارا درس تاریخ ندهد.

کد خبر: ۷۱۲۲۲
۱۱:۳۷ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، طی سخنانی در برنامه «پیوستن ۱۰۰ هزار عضو جدید به حزب عدالت و توسعه» در استانبول خطاب به شدت امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، هدف انتقاد قرار داد.
 
او خطاب مکرون گفت: ما شما را از الجزایر می‌شناسیم. یک میلیون شهروند الجزایر را کشتید، شما بودید که ۸۰۰ هزار شهروند رواندا را به قتل رساندید. ما شما را از لیبی می‌شناسیم. صد‌ها هزار لیبییایی را شما کشتید.
 
رئیس‌جمهور ترکیه افزود: مکرون، دوره ریاست تو رو به پایان است. رفتنی هستی. من به تو چند سال پیش چه گفته بودم؟ طی یک تماس تلفنی به تو گفته بودم که هیچ اطلاعاتی در مورد تاریخ نداری، گفته بودم اول تاریخ یاد بگیر و به ترکیه درس تاریخ یاد نده.
 
اردوغان تاکید کرد: کسانی که کشورمان را با تروریسم و فشار اقتصادی مورد هدف قرار می‌دهند، قصد دارند ما را از موضع قاطعمان بازدارند.
 
این اظهارات در پی آن مطرح می‌شود که ترکیه بهره‌برداری از میدان‌های سوخت در منطقه دریایی را که آتن معتقد است تحت حاکمیت آن قرار دارد، حق خود می‌داند. در هفته‌های گذشته دو کشور با اظهارات جنگ‌طلبانه، رزمایش‌های نظامی و اعزام ناو به منطقه به یکدیگر زور بازو نشان دادند. در این میان فرانسه با استقرار ناو‌ها و هواپیمای جنگی در منطقه به طور آشکار حمایت خود را از یونان اعلام کرد و مکرون نیز اقدامات ترکیه را مورد انتقاد قرار داد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: