سفیر چین در ایران در پیامی توییتری اشاره کرد که آمریکا حق استفاده از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را ندارد.

کد خبر: ۷۰۲۷۴
۱۱:۳۳ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۹
سفیر چین در ایران: آمریکا حق استفاده از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران را ندارد
 
دیدارنیوز - چانگ هوآ، سفیر چین در تهران در پی برگزاری دیروز نشست کمیسیون مشترک برجام، با اشاره به واکنش هیات چین در سازمان ملل به برگزاری این نشست، نوشت: این باور مشترک وجود دارد که آمریکا نمی‌تواند روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل تحت قطعنامه ۲۲۳۱ را(علیه ایران) آغاز کند.

 هیات چین در صفحه توییترش نشست دیروز کمیسیون مشترک برجام را "نشستی ثمربخش در یک موقعیت بحرانی مهم" تلقی کرده و نوشته بود: تمام اعضا بر اهمیت حفظ توافق هسته ای و اجرای کامل آن تاکید کردند. این باور مشترک وجود دارد که آمریکا نمی تواند روند بازگردانی تحریم های سازمان ملل (علیه ایران) را تحت قطعنامه ۲۲۳۱ آمریکا انجام دهد.

واکنش مقامات چینی در پی این مطرح می شود که آمریکا با عدم تصویب پیش نویس قطعنامه ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه داده بود، به دنبال بازگردانی تحریم های سازمان ملل علیه ایران با به کارگیری مکانیسمی به نام اسنپ بک در توافق هسته ای است.

آمریکا علیرغم خروجش از توافق هسته‌ای مدعی است که حق استفاده از این مکانیسم تحت توافق هسته‌ای را دارد. استدلال دولت آمریکا این است که قطعنامه ۲۲۳۱ که سند قانونی توافق هسته‌ای است، هنوز این کشور را عضوی از برجام معرفی می کند.

این در حالی است که قطعنامه یاد شده و توافق هسته‌ای دو سند جداگانه نیستند و آمریکا با پایان دادن به مشارکتش در توافق هسته‌ای، نمی‌تواند از حقوق و ابزارهای این توافق و قطعنامه پشتیبان آن در شورای امنیت بهره‌مند شود.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: