در پایان سفر گروسی به تهران منتشر شد:

بعد از سفر دو روزه  رافائل گروسی، مدیر کل آژانس به تهران و مذاکرات بسیار میان دو طرف بیانیه مشترکی منتشر شد.

کد خبر: ۶۹۸۱۸
۱۸:۵۳ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۹

تیتر امروز

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

نامزدی ظریف در ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد حل است!

با وجودی که محمدجواد ظریف تا کنون تمایلی به حضضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نشان نداده، ولی تعداد زیادی از افراد و احزاب اصلاح‌طلب اعلام کرده اند که ظریف می‌تواند گزینه نهایی جبهه اصلاحات...
فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.
بیانیه مشترک ایران و آژانس
دیدارنیوز ـ سرویس جهان: رافائل گروسی، مدیر کل آژانس در دو روز سفر خود به ایران با مقامات ایرانی دیدار کرد و در دیدار آخر که با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران داشت، بیانه مشترکی را ارائه دادند. این بیانیه به صورت هم زمان در تهران و وین منتشر شد. بسیاری این بیانیه مشترک را پیروزی بزرگی برای ایران می‌دانند.

به گزارش آسوشیتدپرس، رافائل گروسی روز دوشنبه با هدف تحت فشار قرار دادن حکومت ایران برای بازرسی از تاسیساتی که ظن آن می‌رود محل نگهداری و یا استفاده از مواد هسته‌ای اعلام نشده هستند، وارد تهران شد. روز سه شنبه با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سپس محمد جواد ظریف دیدار کرد.

مدیرکل آژانس پس از دیدار با علی اکبر صالحی در توئیتر خود نوشت: «در حال کار برای دستیابی به توافقی درباره فعالیت‌های راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس در ایران هستیم.» گروسی سال گذشته و در پی فوت ناگهانی یوکیا آمانو به ریاست آژانس منصوب شد.

در بیانیه مشترک ایران و آژانس که ساعتی پیش منتشر شد، آمده است که ایران به طور داوطلبانه به آژانس برای بازرسی از دو مکان دسترسی داده است و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد. تاریخ‌های مربوط به دسترسی‌های آژانس مورد توافق قرار گرفته است. از طرف دیگر با توافق انجام شده، همکاری‌های دو طرف در حوزه‌های پادمانی رویکرد حقوقی و فنی بیش از پیش تقویت خواهد شد.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که در روزهای اخیر دولت آمریکا در پی استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران بوده است. مکانیسمی که آمریکا مدعی است بر اساس آن امکان بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران وجود دارد. امروز رئیس دوره‌ای شورای امنیت با رد کردن دیدگاه آمریکا تاکید کرده بود که شورای امنیت در موضعی نیست که درباره درخواست آمریکا اقدام نماید. 
 
انتشار این بیانیه در پایان سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی به تهران، یک پیروزی دیپلماتیک آشکار برای دولت ایران در مجادله حقوقی و دیپلماتیک با دولت ترامپ به شمار می‌رود و انتظار می‌رود که با انتشار این بیانیه از اثرگذاری تلاش‌های آمریکا برای استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران باز هم بیشتر کاسته شود. 
 
 
بیشتر بخوانید: دومینوی دهن کجی شورای امنیت به آمریکای ترامپ

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بیانیه مشترک معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی - تهران، ۴ شهریور ١٣٩٩ (٢۶ آگوست ٢٠٢٠)

آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق نمودند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کرده، و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ بصورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

بعد از مشورت‌های فشرده دوجانبه، ایران و آژانس در خصوص حل و فصلِ توأم با حسن نیت موضوعات مشخص شده توسط آژانس در ارتباط با اجرای پادمان به توافق رسیدند. در این ارتباط، ایران به طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده توسط آژانس دسترسی داده و فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس را برای حل و فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد. تاریخ‌های مربوط به دسترسی‌های آژانس و فعالیت‌های راستی آزمایی، مورد توافق قرار گرفته است. فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس مطابق با موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی و رویه استاندارد راستی آزمایی آژانس، همان گونه که برای همه کشور‌های دارای موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اجراء می‌شود، به صورت برابر و بدون تبعیض اجراء خواهد شد.

در چارچوب قطعنامه GOV/۲۰۱۵/۷۲ که در تاریخ ١۵ دسامبر ٢٠١۵ توسط شورای حکام به تصویب رسید، آژانس و ایران تایید می‌کنند که این موضوعاتِ مرتبط با اجرای پادمان، منحصرا مربوط به مواد و فعالیت‌های هسته‌ای تحت پادمان براساس موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی می‌باشند.

در این چارچوب حاضر، براساس تجزیه و تحلیل اطلاعاتِ در اختیار آژانس، آژانس هیچ سؤال دیگری از ایران، و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌هایی فراتر از آنچه که توسط ایران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی اظهار شده اند، ندارد.

دو طرف تصدیق می‌کنند که استقلال، بی طرفی و حرفه‌ای گری آژانس همچنان لازمه اجرای فعالیت‌های راستی‌آزمایی هستند.

آژانس با حفاظت از تمامی اطلاعات محرمانه پادمانی مطابق با اساسنامه آژانس، مفاد مرتبط در موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی، و محرمانگی رژیم، استاندارد‌ها و رویه‌های تثبیت شده‌ی آژانس، نگرانی‌های امنیتی ایران را همچنان مدنظر قرار خواهد داد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: