مقام‌های بلاروس در حالی دو رهبر اپوزیسیون را برای مدت ۱۰ روز بازداشت کرده‌اند که دولت این کشور سرکوب خود را علیه چند شخصیت مخالف همزمان با برگزاری راهپیمایی جدید هزاران نفری از سوی آموزگاران ادامه می‌دهد.

کد خبر: ۶۹۷۴۴
۰۹:۲۲ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۹

تیتر امروز

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فیروزه صابر: فشار وزارت کشور برای تغییر ساختار جمعیت امام علی (ع) قانونی نیست

فشارهای وارده برای انحلال جمعیت امام علی یکی از مهم‌ترین اخبار اجتماعی روزهای اخیر است. فیروزه صابر از شناخته شده‌ترین فعالان اجتماعی در گفتگو با دیدار از غیرقانونی بودن فشارهای وزارت کشور می‌گوید.
بلاروس دو رهبر اپوزیسیون را دستگیر کرد
 
دیدارنیوز - به نقل از خبرگزاری رویترز، با وجود آنکه اکثر شخصیت‌های اپوزیسیون بلاروس یا در تبعید یا در حبس هستند، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور نتوانسته تاکنون اعتراضات را علیه حکومت ۲۶ ساله خود متوقف کند؛ اعتراضاتی که بیش از دو هفته از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که به گفته مخالفان با تقلب همراه بود، همچنان ادامه دارد.

اولگا کووالکووا و سیارهی دیلوسکی، از رهبران اپوزیسیون هستند که برای ۱۰ روز حبس شده‌اند. کووالکووا همچنان نماینده اصلی سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون در بلاروس است و دیلوسکی هم در کارخانه تراکتورسازی مینسک رهبری اعتصاب‌ها را برعهده دارد.

تیخانوفسکایا از طریق لینک ویدئویی با پارلمان اروپا گفت:‌ ارعاب و تهدید عمل نمی‌کند. ما تسلیم نمی‌شویم. ما خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی هستیم. ما خواستار توقف خشونت و ارعاب از سوی مقام‌ها هستیم.

دیوان عالی بلاروس روز سه شنبه درخواست تیخانوفسکایا را مبنی بر ابطال نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۹ اوت رد کرد.
هر دو این افراد از شورای هماهنگی هستند که هفته گذشته و با هدف مذاکره با مقام‌های بلاروس تشکیل شد. این افراد روز دوشنبه بازداشت شدند.

لوکاشنکو، این شورا را به تلاش برای تصرف قدرت متهم کرده و دادستان‌ها را ملزم دانسته تا علیه آن پرونده کیفری تشکیل دهند.

در جدیدترین اعتراضات، هزاران تن در مقابل وزارت آموزش بلاروس تجمع کرده و علیه تهدید از سوی لوکاشنکو مبنی بر اخراج آموزگاران که از دولتش حمایت نمی‌کنند، دست به اعتراض زدند. راهپیمایی‌های اخیر با حضور هزاران معترض برگزار شده است.

یکی از آموزگاران گفت: به اینجا آمده‌ام تا بگویم که آموزگاران نمی‌ترسند. صدای آنها باید شنیده شود و آنها باید حتی با وجود دیدگاه متفاوت از مقام‌ها بتوانند کار خود را انجام دهند.

لوکاشنکو تقلب در انتخابات را رد کرده، معترضان را "موش" خطاب کرده و گفته که آنها از خارج تامین می‌شوند.
 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: