تیتر امروز

پیروزی رئیسانه یا سیاست‌ورزی ظریفانه

پیروزی رئیسانه یا سیاست‌ورزی ظریفانه

ظریف کاندیدا می‌شود؟ شورای نگهبان وزیر خارجه را تأیید صلاحیت می‌کند؟ تقابل او و ابراهیم رئیسی فضای سیاسی را دو قطبی می‌کند؟ این‌ها از اصلی‌ترین سؤالات حال حاضر فضای سیاسی است.

سازمان ملل خواستار سه برابر شدت کمک‌ها به کشورهای آسیب‌پذیر برای مقابله با گسترش و تاثیرات بی‌ثبات کننده ناشی از کروناویروس شده و درخواست ۶.۷ میلیارد دلاری برای کمک به ۶۳ کشور به ویژه در آفریقا و آمریکای لاتین کرده است.

کد خبر: ۶۰۸۹۰
۱۱:۲۸ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹

 

دیدارنیوز ـ به نقل از خبرگزاری رویترز، درحالیکه ایالات متحده و اروپا در بحبوحه کروناویروس گرفتار شده‌اند، مارک لوکاک، رئیس کمک رسان سازمان ملل هشدار داد، این ویروس در سه تا شش ماه آتی در فقیرترین کشورهای جهان به پیک نمی‌رسد.

 

وی ادامه داد: در این کشورهای فقیر، ما شاهد از بین رفتن گردشگری، مشکل در پرداخت دستمزدها و سایر رکودهای اقتصادی هستیم. اگر همین الان کاری انجام ندهیم، باید خود را برای رشد عجیب درگیری‌ها، قحطی‌ها و فقر آماده کنیم. همچنین دورنمای قحطی شدید در این کشورها دیده می‌شود.

 

بر اساس آمارهای خبرگزاری رویترز، بیماری کووید-۱۹ مسبب ویروس کرونا تاکنون ۳.۷ میلیون تن را در سراسر جهان آلوده کرده و بیش از ۲۶۳ هزار تن نیز در پی ابتلا جان باختند. این ویروس نخستین بار در ووهان، چین باعث آلودگی و مرگ شد.

 

سازمان ملل در ابتدای امر مبلغ دو میلیارد دلار برای طرح واکنش بشری در سراسر جهان تا پایان مارس درخواست کرده بود. تا پنجم مه اما اعلام کرد که تنها ۹۲۳ میلیون دلار دریافت کرده است.

 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ماه گذشته میلادی درباره پشتیبانی نامناسب برای کشورهای فقیر هشدار داده و فقدان رهبری از سوی قدرت‌های جهان و جامعه بین‌المللی دچار تفرقه را در مبارزه با کروناویروس مورد انتقاد قرار داد.

 

شورای امنیت سازمان ملل بیش از شش هفته را برای مذاکره درباره یک قطعنامه صرف کرده که بر فوریت گسترش همکاری در میان تمامی کشورها در مبارزه با کرونا تاکید داشته و خواستار یک آتش‌بس بشری در کشورهای درگیر جنگ شده است.

 

دیپلمات‌ها می‌گویند، مذاکرات بین آمریکا و چین بر سر چگونگی ارجاع آن به سازمان بهداشت جهانی به بن بست خورده است.

 

واشنگتن نحوه رسیدگی به کروناویروس توسط سازمان بهداشت جهانی را مورد انتقاد قرار داده و آن را به "چین محوری" متهم کرده است اما سازمان مذکور این اتهام را رد می‌کند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: