تیتر امروز

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

رئیس‌جمهور از عدم استقراض از بانک مرکزی گفت. ادعایی که با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد، اما در نهایت رئیس‌جمهور نگفت بدون استفاده از منابع بانک مرکزی مشکل کسری بودجه را چگونه حل کرده است.
با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با ادامه پیدا کردن روند ناکامی مهدی طارمی در باشگاه پورتو و رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، به نظر می‌آید او نیاز مبرم به کمک از داخل ایران داشته باشد.

مدیر ستاد دیه، تقاضای حذف حق‌الاجرا در قبال محکومان جرایم غیرعمد را کرد

مدیرعامل ستاد دیه کشور از نامه‌نگاری و تلاش‌ در راستای حذف پرداخت «نیم عشر دولتی» محکومان جرایم غیرعمد خبر داد.

کد خبر: ۵۴۵۱
۱۲:۰۹ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۷

دیدارنیوز - سید اسدالله جولایی با تقدیر از همیاری برخی محاکم در راستای حبس زدایی از زندان‌ها گفت: هرچند قانون معافیت از پرداخت نیم عشر مالیات برای محکومان به پرداخت مهریه  در اسفند سال ۷۹ به تصویب رسید و این موضوع با جدیت مسئولین قضایی و دغدغه شخصی برخی از مسئولین نظام در قانون بودجه‌ سال ‌١٣٨٠ تحت تبصره‌ ‌٣٢ بند«هـ» با عنوان معافیت زنان از پرداخت نیم عشر مالیات بر مهریه مورد تاکید قرار گرفت اما در شرایط فعلی با رعایت احوال محکوم‌له و البته محکوم‌علیه، مسئولین این نهاد حمایتی درصدد هستند به دلیل محرز بودن مشکلات معیشتی برخی مددجویان و بعضا غیرمعوض بودن بسیاری از تعهدات مالی، حذف این مقرری را در قبال تمام بدهکاران معسر به طور یک امر قانونی پیگیری نمایند.

وی افزود: استناد ستاد دیه در مطالبه کتبی این موضوع از جانب رییس قوه قضاییه تکیه به قبولی اعسار آن دسته از محبوسانی است که در ادای حقوق اصلی خود در مانده‌اند تا چه رسد بتوانند مبلغی معادل ۵ درصد اصل محکوم‌به یا حتی درصد بسیار کمتری از این میزان را در قالب نیم عشر پرداخت کنند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور اظهار کرد: در حال حاضر اگرچه اثبات اعسار در نزد قاضی اجرای احکام صرفا با ارائه کارت ملی یا شناسنامه شاهدان، با مماشات بسیاری صورت گرفته و در روند رسیدگی با تشخیص دادگاه از اخذ یک بیستم مبلغ محکومٌ‌به صرف نظر می‌شود یا حتی با اخذ تعهد کتبی مطالبه آن در وقت مقتضی مطرح می‌شود اما در مواردی که میزان محکومیت سنگین است و بالتبع نیم عشر آن هم به جهت ریالی رقم قابل اعتنایی می‌شود، در این وضعیت شاهدیم گذشت از مبلغ برای مجریان قانون چندان سهل و ساده نبوده و بابت مطالبه این حقوق قانونی ضمن طولانی شدن مدت حبس بدهکاران، می‌بینیم که استیفای حقوق طلبکاران نیز با وقفه بلندی همراه است.

جولایی یادآور شد: ناگفته نماند تقویم نیم عشر اجرایی مربوط به زمانی است که صاحبان حقوق در وقت معین قانونی برای اجرای حکم خود اقدام نکرده باشند و الا تقاضای یک چنین سهمی از سوی واحد اجرای احکام محلی از اعراب نداشته و ندارد. موضوعی که با صراحت در قانون آمده و معین می‌کند طرفین دعوی اگر قبل از انقضای ده روز از تاریخ اجرائیه به هر نحو و به هر دلیلی سازش کردند و مراتب را نیز به اعلام دادگاه رسید، در این صورت حق‌الاجراء دیگر قابل وصول نخواهد بود.
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر