تیتر امروز

پیامبر رحمت منادی وحدت

پیامبر رحمت منادی وحدت

داستان تلخ ابوطالب یزدی هر روز به شکلی بروز و ظهور می‌یابد. اختلافات مذهبی اگر به سمت خشم و نفرت سوق داده شود لامحاله باید منتظر اخبار کشته شدن انسان‌های بیگناهی چون ابوطالب یزدی بود.
بازگشایی مدارس؛ منطقی یا به هر قیمتی؟
وقتی دستور از بالا هم کارساز نیست

بازگشایی مدارس؛ منطقی یا به هر قیمتی؟

با وجود درخواست رئیس جمهوری برای بازگشایی مدارس در آبان ماه، به نظر می‌آید هنوز شرایط برای حضور همه دانش‌آموزان در مدارس فراهم نیست و احتمالا دستور از بالا نیز کارگشا نخواهد بود.
معاون سازمان دامپزشکی:

علت تلف شدن پرندگان میانکاله به‌زودی مشخص می‌شود

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با اعلام اینکه هنوز علت تلف شدن پرندگان تالاب میانکاله در دست بررسی است و شواهد نشان می‌دهد که احتمالا مسمومیت با سم بوتولیسم عامل آن است، از تلف شدن حدود ۷هزار پرنده تاکنون خبر داد.

کد خبر: ۵۰۴۴۴
۱۵:۵۷ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۸

دیدارنیوز - علی‌صفر ماکنعلی با بیان اینکه از روز چهارشنبه هفته گذشته (۲بهمن ماه) تاکنون سیستم‌های رصد و پایش و نیروهای میدانی اقداماتی در رابطه با بررسی محیطی، بررسی تلفات و نمونه‌برداری را انجام داده‌اند، اظهار کرد: اطلاعات جمع آوری شده در بخش‌های محیط، پرندگان موجود در آن منطقه، پرندگان تلف شده و ویژگی‌های آب است.

وی ادامه داد: احتمال تمام بیماری‌های ویروسی، باکتریایی در حیات وحش، قارچی، بایوتوکسین (ماده سمی که به‌وسیله یک موجود زنده تولید یا از آن ناشی می‌شود) و مواد شیمیایی به طور موازی در حال بررسی است، که نتایج دقیق آن به‌زودی مشخص می‌شود، ولی به احتمال زیاد علت تلفات مسمومیت براثر سم بوتولیسم است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی تصریح کرد: قرار است سرم جدا شده از خون پرندگانی که در حال تلفات هستند به موش‌های آزمایشگاهی تزریق شود و بعد از آن فرآیند مانیتور کردن موش‌ها در بازه زمانی یک تا ۷ روز انجام خواهد شد و معلوم نیست که علائم بیماری چه زمانی در این بازه خودش را نشان دهد.

ماکنعلی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است آلودگی یا سم توسط انسان به محیط منتقل شده باشد، گفت: شواهدی که نشان دهد مسمومیت توسط افرادی صورت گرفته است فعلا وجود ندارد، زیرا اگر سمی توسط اهالی در آن منطقه رها می‌شد، این تلفات می بایست در آبزیان هم رخ می‌داد در حالی که این اتفاق نیفتاده است.

به گفته وی، ابتلا به بیماری نیوکاسل و آنفولانزای فوق حاد پرندگان نیز منتفی است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی در ادامه به آمار تلفات پرندگان این تالاب اشاره کرد وگفت: در روز اول پنجشنبه (۳ بهمن) ۵۰۱ قطعه پرنده، روز جمعه (۴ بهمن )۸۰۴ قطعه، روز شنبه (۵ بهمن) ۵۵۰ قطعه، یکشنبه (۶ بهمن) ۴۱۰۰ قطعه، روز دوشنبه (۷ بهمن) ۱۷۸۵ قطعه پرنده تلف شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که اگر علت سم بوتولیسم باشد، مجموع این تلفات به ۸ هزار قطعه نیز برسد.

وی در پایان با بیان اینکه ۲۳ گونه مختلف پرنده شامل فلامینگو، پلیکان، کاکایی، قو، غاز پا خاکستری، انواع مرغابی در این تالاب تلف شده‌اند، اظهارکرد: تلفات با جمعیت تناسب دارد و بیشترین میزان تلفات یعنی ۹۰ درصد تلفات از گونه چنگرها بوده است.
منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر