عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان از تصمیم اخیر رئیس جمهوری این کشور درباره مقرری‌ها و روند صلح افغانستان انتقاد کرد. او افزود که کوشش کرده تاکنون ثبات سیاسی در کشور حفظ شود.

کد خبر: ۴۹۵۵۴
۱۲:۰۷ - ۳۰ دی ۱۳۹۸

دیدارنیوز -  عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان امروز دوشنبه در نشست شورای وزیران افغانستان گفت که حکومت وحدت ملی تا مشخص نشدن نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همچنان بر مبنای توافق‌نامه حکومت وحدت ملی فعالیت خواهد کرد.

عبدالله از تصمیم‌های حکومت افغانستان درباره روند صلح این کشور انتقاد کرد و گفت که صلح منحصر به یک فرد و نظرات یک فرد نیست. خواست مردم افغانستان است و مردم حق دارند درباره صلح بحث و گفتگو کنند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از چندی قبل وزرات دولت در امور صلح را ایجاد کرد تا فعالیت مربوط به صلح را به عهده داشته باشد. همچنین در روزهای گذشته نظر دولت این بود که صلح بدون توافق به آتش‌بس موثر نیست، ولی عبدالله از این تصمیم‌ها انتقاد کرد و گفت که انجام فعالیت صلح در محور یک وزارت سنجیده نیست.

رئیس اجرایی همچنین گفت که تیم مذاکره کننده باید فراگیر باشد و یک وزارت نمی‌تواند کار صلح را پیش ببرد.

علدالله هم‌چنین با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حتما یک برنده خواهد داشت، گفت، ولی توافق حکومت وحدت ملی تا آن زمان معتبر است.

به گزارش بی.بی.سی در سال ۲۰۱۴ بعد از اینکه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به بن بست رسید، دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری به تشکیل حکومت وحدت ملی توافق کردند. هرچند که تمام مفاد این توافقنامه سیاسی تاکنون عملی نشده، ولی نکته‌های کلیدی آن عبارت بود از تعیین مقام‌های بلندپایه براساس "تساوی" و اصل "شایسته سالاری" توسط دو نامزد.

برگزاری لویه جرگه و تعدیل قانون اساسی بخش دیگر این توافقنامه بود که عملی نشد.

اصلاح نظام انتخاباتی و توزیع شناسنامه‌های الکترونیک، ایجاد پست ریاست اجرایی و همچنین تفکیک کابینه و شورای وزیران از بخش‌های دیگر این توافق‌نامه بود.

عبدالله ریاست شورای وزیران را عهده دارد، ولی در نشست‌های اخیر کابینه که توسط محمد اشرف غنی اداره می‌شود، حضور نداشته است.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم