تیتر امروز

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت
بروز رسانی می‌شود

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت

مرکز لرزه نگاری مدیترانه‌ای اروپا اعلام کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ ریشتر بامداد امروز (دوشنبه) مرکز ترکیه و سوریه را لرزاند. ساعاتی بعد زلزله‌ای با قدرت ۷.۸ ریشتر مناطق مرکزی ترکیه را لرزاند.
افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان
از چشم جهان (۷۳)

افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان

سال گذشته، حکومت طالبان به تدریج مستحکم شد و مانند دهه ۱۹۹۰ به سوی خودکامگی و جزم اندیشی بیشتر رفت. حکومت طالبان نسبت به هر گونه از اشکال مخالفت، رویکردی به شدت سرکوبگرانه به خود گرفته است.

برگزاری کارگروه ملی اجرایی سازی موافقتنامه ترانزیتی چابهار

نشست کارگروه ملی اجرایی سازی موافقتنامه سه جانبه ترانزیتی ایران – هند – افغانستان به میزبانی بندر شهید بهشتی چابهار آغاز به کار کرد.

کد خبر: ۴۸۰۹۰
۱۳:۵۶ - ۱۸ دی ۱۳۹۸

برگزاری کارگروه ملی اجرایی سازی موافقتنامه ترانزیتی چابهار

دیدارنیوز ـ مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در این نشست که با حضور نمایندگان اداره کل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی، وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و گمرک جمهوری اسلامی ایران در بندر چابهار در حال برگزاری است اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست بررسی پروتکل پیشنهادی هند در خصوص موافقتنامه سه جانبه ترانزیتی ایران – هند – افغانستان و نحوه اجرایی سازی این موافقتنامه است.
 
به گفته وی، با توجه به این که در این کارگروه در خصوص موضوع‌های مطرح شده در پروتکل پیشنهادی هند تبادل نظر می‌شود، نظرات تخصصی این کارگروه نیز به کشور‌های هند و افغانستان ارائه خواهد شد.
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: مذاکرات در خصوص نهایی سازی متن موافقتنامه چابهار از سال ۱۳۹۴ و طی دو نشست کارشناسی در تهران و دهلی نو صورت پذیرفت و نهایی شد و در نهایت متن این موافقتنامه ۳ خرداد ماه سال ۹۵ با حضور رؤسای جمهور ایران و افغانستان و نخست وزیر هند، به امضای وزرای حمل و نقل سه کشور رسید.
 
آقایی ادامه داد: اولین نشست موافقتنامه سه جانبه ایران – هند – افغانستان آذرماه سال گذشته در چابهار و دومین نشست نیز آذر امسال به میزبانی هند برگزار شد که درخصوص بخش‌های مختلف این موافقتنامه گفتگو و تصمیم‌های خوبی اتخاذ شد و با ارائه پروتکل پیشنهادی از سوی طرف هندی همراه بود.
 
وی حمل و نقل و ترانزیت کالا و مسافر از طریق بندرچابهار بین ایران، هند و افغانستان، بهینه سازی هزینه‌های حمل و نقل و ترانزیت بین المللی، جذب کالای ترانزیتی و مسافر سایر کشورها، تسهیل دسترسی به بازار‌های بین المللی، تامین امنیت سفر، ایمنی حمل و نقل و حفاظت محیط زیست میان طرف‌های قرارداد و ساده سازی، هماهنگی و استانداردسازی تشریفات حاکم بر حمل و نقل بین المللی میان ۳ کشور را از اهداف این موافقتنامه اعلام کرد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی