تیتر امروز

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

وزیر کشور: از نظر تدارکات، مشکلی در مناطق سیل‌زده وجود ندارد

News Image Lead

در نشست ستاد مدیریت بحران که عصر امروز به ریاست دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در سالن مدیریت بحران برگزار شد، آمادگی سازمان‌ها و نهاد‌های عضو این ستاد در آستانه بارش‌های پیش رو مورد بررسی و تاکید قرار گرفت.

کد خبر: ۲۳۱۱۴
۰۸:۲۷ - ۱۱ فروردين ۱۳۹۸
 

دیدارنیوز ـ در این نشست که نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، شهردار تهران، رئیس بنیاد مستضعفان، معاونان وزیر کشور، نمایندگان نیروهای مسلح و اعضای ستاد بحران کشور حضور داشتند، رحمانی فضلی پس از شنیدن گزارش سرپرست استانداری گلستان و استاندار خوزستان درباره آخرین وضعیت مناطق آسیب‌دیده از سیل و آمادگی این استان‌ها برای مقابله و مهار بارش‌های چند روز آینده، از تلاش همه اعضای ستاد مدیریت بحران کشور بویژه در استان گلستان قدردانی کرد.

وزیر کشور با اشاره به فعالیت ۱۴ کارگروه در ستاد مدیریت بحران و تقسیم وظایف بین آنها گفت: مراحل اولیه حادثه سیل استان گلستان خوب مدیریت شد و تلفات انسانی به حداقل ممکن رسید. با این حال همه نهادها و سازمان‌های تلاش کردند و پای کار آمدند، ضمن اینکه همزمان با سیل در گلستان پیگیر چگونگی مقابله با این حادثه در ۲۵ استان دیگر کشور نیز بودیم.

رئیس ستاد مدیریت بحران کشور بر اهمیت توجه به هشدارهای نهادهای ذیربط برای کاهش تلفات و خسارات در مناطق در معرض آسیب سیل تاکید کرد و افزود: رسانه‌های جمعی کشور در شرایط بحران به‌خوبی عمل کردند و از مردم انتظار داریم بدون اعتنا به شایعات و مطالب تفرقه‌انگیز و دوگانه‌سازی‌ها فقط به رسانه‌های رسمی توجه کنند.

رحمانی فضلی آمادگی لازم همه نهادها برای پیشگیری از حوادث احتمالی ناشی از بارش‌های پیش بینی شده در روزهای پیش رو را مورد تاکید مجدد قرار داد و افزود: تهیه یک طرح جامع مقابله با سیل برای هر استان ضروری است؛ بویژه اینکه نگرانی از بروز خسارت در مناطق در معرض سیل از نگرانی‌های اصلی مردم این مناطق است.

وزیر کشور با تاکید بر وحدت فرماندهی در امدادرسانی به مناطق سیل‌زده گفت: در چنین شرایطی پیام‌های اخطار مربوط به حوادث باید از سوی نهادهای ذیربط صادر شود و از اطلاع رسانی به صورت متفرقه به طور جدی پرهیز شود، ضمن اینکه برای افزایش توان مقابله با حوادث غیر مترقبه باید در حوزه‌های هواشناسی و زلزله‌سنجی از تجهیزات جدید و به‌روز بویژه نرم افزارهای شبیه ساز با قابلیت بالا استفاده شود و از ارائه تحلیل‌های روزانه در زمینه حوادث پیش رو بویژه اطلاع دقیق از میزان بارش‌ها از مدت‌ها قبل از وقوع غافل نشویم.

رحمانی فضلی رئیس ستاد بحران کشور پس از جلسه ستاد مدیریت بحران کشور در جمع خبرنگاران نیز گفت: در آستانه موج جدید بارندگی‌ها تدابیر لازم برای همه استان‌ها بویژه استان‌های دارای اولویت خوزستان، گلستان، و لرستان اندیشیده شده است.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: به لطف خداوند متعال و با کمک مردم و همچنین جدیت و فعالیت دستگاه‌های اجرایی، همه پای کار هستند و توانستیم تا الان مدیریت مناسب و مطلوب داشته باشیم. در ستاد مدیریت بحران آقای نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به همراه افرادی از دستگاه‌های ذیربط و تخصصی حضور خواهند داشت و پاسخگوی همه استان‌ها خواهند بود.

وی با بیان اینکه "از مردم عزیز خواهشمندیم خونسردی خودشان را در استان‌های مختلف که بارندگی خواهند داشت، حفظ کنند و حتماً به دستورالعمل‌ها و توصیه‌های دستگاه‌های مرتبط توجه کنند"، افزود: وقتی مسئولان از جمعیت می‌خواهند که منطقه را تخلیه کنند، تقاضای ما این است که مردم به این موضوعات توجه کنند و در جاده‌هایی که اعلام می‌شود تردد نشود، مردم در آن‌ها تردد نکنند و در مکان‌هایی که نباید توقف کنند، توقف نکنند و مشارکت خودشان را با خدمتگزاران خود در استان‌ها، استانداری‌ها و سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان افزایش دهند.

وی با اشاره به جلسه ستاد بحران کشور گفت: در این جلسه آخرین گزارش‌ها را از وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی و همچنین هواشناسی و سایر دستگاه‌هایی که باید در آمادگی کامل باشند، گرفتیم و همچنین با استان‌هایی که به علت میزان بارندگی‌ها و خطرات احتمالی در اولویت هستند، ارتباط مستقیم ویدئویی داشتیم.

رحمانی فضلی افزود: پیش بینی شده است که از امشب تا چهارشنبه که سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می‌شود برنامه‌ریزی و آمادگی لازم وجود داشته باشد و همچنین تدابیر لازم اندیشیده شود.

وی گفت: استان خوزستان به دلیل بارش فراوان و وارد شدن سیلاب‌ها از سایر استان‌ها و همچنین ذوب برف در آن مناطق که می‌تواند شدت جریان آب را زیاد کند در اولویت ماست.

رحمانی فضلی افزود: استان گلستان نیز به دلیل آب گرفتگی‌هایی که وجود دارد و همچنین استان لرستان در اولویت‌های بعدی ما هستند.

وی گفت: به همه استان‌ها آماده‌باش داده شده است و قرار شد در سه تا چهار روز آینده تمام دستگاه‌های اجرایی که مرتبط با مدیریت سیل هستند، مرخصی شأن لغو شود و در استان بمانند تا بتوانیم کارها را انجام دهیم.

رحمانی فضلی افزود: در استان‌هایی که احتیاج داشت به نوعی از نظر امکانات فنی، تجهیزات و لجستیک تقویت شوند قرار شد این کار انجام شود.

وی گفت: یکی از موضوعات مهم در این چند روز مدیریت افکار عمومی و فضای رسانه‌ای است و از رسانه‌هایی که اطلاع رسانی دقیق کردند صمیمانه تشکر می‌کنم، این رسانه‌ها نقدها و همچنین پیشنهادهای کارشناسان را صادقانه و دلسوزانه منتقل کردند. اما برخی از رسانه‌ها نیز بودند که به دلیل غیرحرفه‌ای بودن و نداشتن تخصص و تجربه و ناآشنایی با روحیات، خلقیات و افکار عمومی، برخی از اخبار و اطلاعات که غلط یا ناقص بود یا موجب یاس و ناامیدی می‌شد، منتشر کردند که تلاش شد این موضوع کنترل شود.

رحمانی فضلی افزود: در جلسه امروز تصمیم گرفته شد صداوسیما به عنوان مسئول کمیته اطلاع‌رسانی از امروز جلسات را به صورت مرتب تشکیل دهد و سیاست‌ها را ابلاغ کند و نتایج را برای بنده نیز ارسال کند.

وی با بیان اینکه در این ایام ۲۴ استان ما سیل داشتند و شدت و حدت در آن‌ها متفاوت بود، گفت: همه نیروهای ستاد و دستگاه‌های اجرایی، نظامی، انتظامی واقعاً پای کار بودند و مردم نیز نقش بسیار خوبی در کاهش خسارت‌های جانی و خسارت‌های مالی ایفا کردند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تخریب جاده و ریل در برخی مناطق گفت: در آن منطقه در ۲۴ ساعت اول و حجم زیاد آبی که در منازل بود، مردم به تشخیص خودشان با امکانات و دستگاه‌های مکانیکی که داشتند شروع به ایجاد برش‌هایی در جاده و مسیر راه آهن کردند تا آب را عبور دهند.

رحمانی فضلی افزود: اما چون مردم تصویر فضایی درست و جامعی از منطقه و اطلاعات تخصصی و فنی لازم را نداشتند لذا نمی‌دانند آبی را که با تخریب جاده رها می‌شود به روستای همسایه و یا شهر کناری منتقل می‌شود و موجب تخریب منطقه‌ای دیگر می‌شود و این اقدام منجر به بروز اشتباهات و اعتراضاتی هم شد اما به سرعت با هماهنگی مسئولین ذیربط و همکاری و آگاهی عمومی این نواقص نیز مرتفع شد.

وی گفت: در آن منطقه یک کمیته فنی متشکل از مدیران کل فنی وزارتخانه‌های کشور، نیرو و راه و شهرسازی تشکیل شده است و این کمیته تشخیص می‌دهد که آب از کجا باید رها شود.

رحمانی فضلی افزود: در منطقه گلستان ورودی سد وشمگیر ۵۵۰ متر مکعب در ثانیه بود که این میزان اگر از پشت سد بیرون می‌آمد حتی گرگان را نیز آب فرا می‌گرفت بنابراین در آنجا تدبیر این شد که بخشی از این سیلاب را داخل دشت‌ها بفرستند و برای این موضوع باید کانال‌های جدید ایجاد می‌شد و در برخی نقاط راه آهن مانع بود که باید این کار انجام می‌شد.

وی گفت: هم اکنون مردم بدون کارشناسی این اقدام را انجام نخواهند داد و این موضوع در ساعات اولیه بود و هم اکنون نیز دستگاه‌های مختلف در آنجا حضور دارند و مسیرهایی که در روزهای گذشته باز شده بود مرمت شده است و امشب گزارش جدید برای ما در این باره ارسال می‌شود.

همچنین در این جلسه اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز گزارش کوتاهی از آخرین وضعیت امدادرسانی در حوزه مأموریت این وزارتخانه را ارائه کرد.

در ابتدای نشست ستاد بحران کشور غراوی سرپرست استانداری گلستان و شریعتی استاندار خوزستان آخرین وضعیت حوزه‌های آبریز این استان‌ها و میزان آمادگی ستادهای مقابله با بحران این مناطق در هفته جاری را بیان کردند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی