تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.

عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت چیست؟

سولماز احدی، مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد که آلاینده ازن به عنوان آلاینده‌ای ثانویه، متهم ردیف اول آلودگی هوای پایتخت در ماه خرداد بود.

کد خبر: ۱۶۷۵۸۰
۱۲:۰۵ - ۰۴ تير ۱۴۰۳

عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت چیست؟

دیدارنیوز: مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: فصل بهار امسال در شرایطی به پایان رسید که با وجود بهبود نسبی کیفیت هوای تهران در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، آلاینده ازن به عنوان آلاینده‌ای ثانویه، متهم ردیف اول آلودگی هوای پایتخت در ماه خرداد بود.

سولماز احدی با استناد به اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای پایتخت افزود: در بهار امسال، تنها یک روز هوای تهران برای همه شهروندان و ۱۰ روز برای گروه‌های حساس ناسالم بود.

وی با اعلام اینکه علت آلودگی تمام روز‌های آلوده بهار امسال، افزایش آلاینده ازن بود، گفت: کیفیت هوای دو ماه نخست سال جاری، بدون حتی یک روز آلوده در وضعیت مطلوب قرار داشت.

احدی از ۳۰ خرداد به عنوان آلوده‌ترین روز بهار امسال با شاخص ۱۵۶ نام برد و افزود: علت این موضوع، تداوم موج گرما از چند روز قبل همراه با تجمع و افزایش پیش‌ساز‌های تولید آلاینده ازن بود.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه در بهار سال گذشته کیفیت هوای تهران ۹ روز برای گروه‌های حساس، ناسالم بود که به جز آلاینده ازن، آلاینده‌های ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون و کوچکتر از ۱۰ میکرون نیز در برخی روزها، فراتر از حد مجاز بودند، اظهار کرد: در بهار سال گذشته چهار روز آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون و یک روز آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشتند و دو روز همزمان بیش از یک آلاینده در محدوده نامطلوب قرار داشتند.

وی با اشاره به اینکه همزمانی وقوع شرایط آلوده برای بیش از یک آلاینده در بهار سال جاری وجود نداشته است، اظهار کرد: در این بازه به جز آلاینده ازن، سایر آلاینده‌ها از جمله آلاینده‌های ذره‌ای در وضعیت مطلوب قرار داشته‌اند که این امرنشان‌دهنده آن است که کیفیت هوا از منظر آلاینده‌های ذره‌ای شامل ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون و کوچکتر از ۱۰ میکرون در بهار سال جاری مطلوب‌تر از مدت مشابه سال ۱۴۰۲ بوده است.

احدی از جمله دلایل و عوامل این امر را افزایش نسبی نزولات جوی در کشور و در تهران و به تبع آن، کاهش خشکی زمین در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته اعلام کرد و گفت: این شرایط از وقوع طوفان‌های حامل گرد و خاک و گسیل ریزگرد‌ها با منشأ خارجی و داخلی به پایتخت کاسته است.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه تعداد روز‌های پاک بهار امسال، پنج روز و بهار سال گذشته روز بود، تصریح کرد: شهروندان تهرانی در بهار سال جاری روز‌های پاک کمتری را نسبت به سال گذشته تجربه کردند.

وی در مورد آلاینده ازن به عنوان آلاینده غالب هوای تهران در بهار امسال توضیح داد: ازن، گازی است که در جو بر اثر واکنش‌های پیچیده فتوشیمیایی تولید می‌شود و در صورت افزایش شدت تابش نور خورشید و بالا رفتن دما و البته وجود پیش‌ساز‌های تولید آن شامل اکسید‌های نیتروژن و ترکیبات آلی فرار افزایش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران احدی با اعلام اینکه در روز‌های گرم سال، شاهد افزایش غلظت این گاز هستیم و هر چه از شدت گرمای هوا کاسته شود، از غلظت این گاز نیز کاسته خواهد شد، خاطرنشان کرد: در ماه‌های گرم سال، شرایطی همچون سکون نسبی جو و عدم وزش باد مؤثر نیز می‌تواند در انباشت این آلاینده همچنین پیش‌ساز‌های تولید آن مؤثر باشد که در برخی از روز‌های خرداد امسال نیز این شرایط در پایتخت رخ داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی