تیتر امروز

فوری؛ سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور/ حادثه در منطقه جنگلی دیزمار بود/ اعزام ۸ آمبولانس
این گزارش بروزرسانی می‌شود

فوری؛ سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور/ حادثه در منطقه جنگلی دیزمار بود/ اعزام ۸ آمبولانس

برخی خبرها حاکی از آن است که بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است. با این حال برخی همراهان رئیس جمهور در این بالگرد توانسته‌اند تماسی با مرکز برقرار کنند...
«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت
«دیدارنیوز» در گفت‌وگو با آسیب‌شناس اجتماعی بررسی می‌کند:

«جوانی جمعیت ایران» از رویا تا واقعیت

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی معتقد است تا زمانی که چالش‌های درمانی، آموزشی و رفاهی را حل نکنند نمی‌توان انتظار افزایش جمعیت داشت.
سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...
دیدار آنچه در مشهد اتفاق افتاد را بررسی می‌کند

سیل غارتگر اومد، از تو رودخانه گذشت ...

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، مشهد، ساعت حدود دو بعدازظهر؛ باران شروع می‌شود، سیل می‌آید، ۹ نفر جان خود را از دست می‌دهند، اما مدیران شهری می‌گویند: آبگرفتگی بود نه سیل!.
یادداشتی از احمد بخارایی

کدام‌یک: «حماسه‌ مشارکت» یا «حماسه عدم مشارکت» در انتخابات مجلس؟!

دکتر احمد بخارایی در یادداشتی پس از انتخابات ۱۱ اسفندماه در ایران نوشت: بنا بر آن‌چه گذشت، اکثریت بالا یعنی حدود ۶۵ درصد مردم نسبت به نظام سیاسی انتقادات زیربنایی دارند و این رویه را قابل تداوم نمی‌دانند. این مسئله‌ی کوچکی نیست و شاید بتوان گفت: "حماسه‌ی عدم مشارکت!"

کد خبر: ۱۶۲۱۰۲
۱۹:۱۸ - ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

.

دیدارنیوز _ احمد_بخارایی*: قبل از انتخابات گفته بودم نرخ مشارکت حدود ۴۰‌ درصد خواهد بود که مستنداتش در کانال تلگرامی‌ام موجود است و اینک چنان شد که پیش‌بینی شده بود. حال اگر بپذیریم که درصد قابل توجهی از رأی دهنده‌ها در شهرستان‌ها وارد رقابت قومی و قبیلگی شده بودند و لزوماً مشارکت آنان به معنای تأیید روند کنونی نظام حکم‌رانی نیست و نیز اگر بپذیریم که درصد قابل توجهی از رأی‌ها به واسطه‌ی ترس از عدم مشارکت و ثبت نشدن کد ملی است بنابراین خوش‌بینانه حدود ۳۵ درصد واجدان اعطای رأی در انتخابات مجلس مشارکتی داشتند که کم‌و‌بیش روند کنونی را تأیید می‌کنند.

یادمان باشد که این انتخابات کاملاً متمایز از انتخابات گذشته بود، زیرا از همه‌ی اهرم‌های دینی و سیاسی برای جلب مشارکت از سوی عناصر درجه یک نظام سیاسی بهره برده شده بود و گویی یک رأی‌گیری برای تثبیت یا مخالفت با نظام اسلامی است.

بنا بر آن‌چه گذشت، اکثریت بالا یعنی حدود ۶۵ درصد مردم نسبت به نظام سیاسی انتقادات زیربنایی دارند و این رویه را قابل تداوم نمی‌دانند. این مسئله‌ی کوچکی نیست و شاید بتوان گفت: "حماسه‌ی عدم مشارکت!"

آقای خامنه‌ای در سال ۸۰ گفته بودند که مشارکت ۴۰ درصدی در انتخابات "مایه‌ی ننگ" است و نشان‌گر عدم اعتماد مردم به حاکمیت و نداشتن اعتبار نظام سیاسی و نبود امید مردم است، اینک و بر این اساس در مورد مشارکت ۳۵ درصدی در انتخابات مجلس چه می‌توان گفت؟!

توجه: آن‌ها که رأی نداده‌اند لزوما "برانداز" نیستند، اما قطعاً "تحول‌جو" هستند. "تحول‌جویی" با تغییر "ماهیت ساختارها" در کنار افزایش سطح آگاهی مردم، شدنی است. حاکمیت، چشم‌ها و گوش‌هایش را باز کند تا معترضان به سمت "براندازی" متمایل نشوند!

*جامعه شناس

منبع: کانال تلگرامی احمد بخارایی

مطلب مرتبط:

گسست نسلی و دامنه‌هایش + فایل صوتی دکتر احمد بخارایی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی