تیتر امروز

ادعای اسرائیل؛ به حمله ایران
انتقام ایران پس از حمله تروریستی به کنسولگری در دمشق

ادعای اسرائیل؛ به حمله ایران "پاسخ" خواهیم داد/ بایدن: آمریکا به امنیت اسرائیل متعهد است

بعد از حمله تروریستی روز ۱۳ فروردین رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، که باعث شهادت چند فرمانده سپاه شد، ایران شب گذشته (شنبه ۲۵ فروردین) حملات پهپادی و موشکی خود را به اسرائیل انجام داد.
گفتمان نظام سلطه جهانی؛ پاسخ بیژن عبدالکریمی به محمدحسن علایی (قسمت چهارم و پایانی)
مناظره متنی محمدحسن علایی، جامعه‌شناس با بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه

گفتمان نظام سلطه جهانی؛ پاسخ بیژن عبدالکریمی به محمدحسن علایی (قسمت چهارم و پایانی)

در ادامه مناظره متنی محمدحسن علایی، جامعه‌شناس با بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه درباره «گفتمان نظام سلطه جهانی» که سه قسمت قبلی را در دیدارنیوز خواندید، در قسمت چهارم و پایانی می‌توانید پاسخ...
جنگ ایران و اسرائیل؛ دور سوم ما را به جا‌های باریکی می‌کشاند/ ژئوپولتیک منطقه به نفع ما نیست
کارشناس روابط خارجی در گفت‌وگو با دیدارنیوز، علل و عواقب جنگ بین ایران و اسرائیل را بررسی کرد

جنگ ایران و اسرائیل؛ دور سوم ما را به جا‌های باریکی می‌کشاند/ ژئوپولتیک منطقه به نفع ما نیست

بر خلاف غالب پیش‌بینی‌ها، ایران به اسرائیل حمله موشکی و پهپادی مستقیم کرد، حمله‌ای که ممکن است پیامد‌هایی برای ایران به همراه داشته باشد. آنچه می‌خوانید نظر سید علی بیگدلی کارشناس روابط خارجی...

شیب خروج پول از بورس کاهشی شد

اقتصادآنلاین در گزارشی با عنوان «تاثیرات نرخ بهره بر بازار سرمایه» به کاهش یافتن شیب خروج پول از بورس اشاره کرد و نوشت: تاثیر این نرخ بر بازار سرمایه و حتی در اقتصاد کلان بر کسی پوشیده نیست و تغییرات آن، هرچند کم، می‌تواند بر تورم، رکود، نرخ بهره بانکی و دیگر بازار‌های سرمایه‌گذاری اثرگذار ظاهر شود.

کد خبر: ۱۵۸۸۱۶
۱۱:۱۹ - ۳۰ آبان ۱۴۰۲

شیب خروج پول از بورس کاهشی شد

دیدارنیوز: بعد از ۴ هفته پیاپی، بالاخره نرخ بهره بین بانکی به روند نزولی خود پایان داد و با رشد ۰.۰۷ درصدی به عدد ۲۳.۶۳ درصد رسید. تاثیر این نرخ بر بازار سرمایه و حتی در اقتصاد کلان بر کسی پوشیده نیست و تغییرات آن، هرچند کم، می‌تواند بر تورم، رکود، نرخ بهره بانکی و دیگر بازار‌های سرمایه‌گذاری اثرگذار ظاهر شود.

در همین راستا به بررسی تاثیرات این متغیر بر بازار سرمایه خواهیم پرداخت. نرخ بهره بین بانکی در اوایل مهر ماه ۲۳.۶۹ درصد بود که به مرور به عدد ۲۳.۷۲ در پایان همان ماه رسید. اما همانطور که در تصویر زیر نیز مشخص است، آبان ماه وارد روند نزولی شده و مسیری خلاف ماه گذشته خود را طی کرد.

شیب خروج پول از بورس کاهشی شد

حال از مقایسه ورود و خروج پول حقیقی به بازار و صندوق‌های درآمد ثابت در این دو ماه به نتایج جالبی می‌رسیم.

از آنجایی که روند نرخ بهره بین بانکی در مهرماه صعودی بوده است، انتظار می‌رفت خروج پول از بازار را شاهد باشیم. همین اتفاق نیز افتاد و ۶۰۱۱ میلیارد تومان پول حقیقی طی اولین ماه پاییز از بازار سرمایه خارج شد. در همین مدت، ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت نیز عدد قابل توجهی را ثبت کرد: ۲۳۲۷ میلیارد تومان!

همین اعداد در آبان که نرخ بهره بین بانکی نزولی بود، برعکس شد. به طوری که شیب خروج پول از بازار سرمایه کاهش یافت و به عدد ۴۱۵۱ میلیارد تومان رسید. حتی پول به صندوق‌های درآمد ثابت نیز کمتر از ماه گذشته تزریق شد: ۱۶۰۸ میلیارد تومان!

با مقایسه این دو عدد می‌توان دریافت که تا چه حد نرخ بهره بین بانکی می‌تواند بر بازار سرمایه اثرگذار باشد. واضحا اگر این نرخ از جذابیت کمتری برخوردار باشد، شاهد میل سهامداران اعم از خرد و کلان به بازار سرمایه خواهیم بود؛ در غیر این صورت اقبال به سمت صندوق‌های درآمد ثابت که ریسک کم و سود معقولی دارند همچنان مورد اقبال اهالی بازار خواهد بود.

شیب خروج پول از بورس کاهشی شدشیب خروج پول از بورس کاهشی شد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی