تیتر امروز

ادعای اسرائیل؛ به حمله ایران
انتقام ایران پس از حمله تروریستی به کنسولگری در دمشق

ادعای اسرائیل؛ به حمله ایران "پاسخ" خواهیم داد/ بایدن: آمریکا به امنیت اسرائیل متعهد است

بعد از حمله تروریستی روز ۱۳ فروردین رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، که باعث شهادت چند فرمانده سپاه شد، ایران شب گذشته (شنبه ۲۵ فروردین) حملات پهپادی و موشکی خود را به اسرائیل انجام داد.
گفتمان نظام سلطه جهانی؛ پاسخ بیژن عبدالکریمی به محمدحسن علایی (قسمت چهارم و پایانی)
مناظره متنی محمدحسن علایی، جامعه‌شناس با بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه

گفتمان نظام سلطه جهانی؛ پاسخ بیژن عبدالکریمی به محمدحسن علایی (قسمت چهارم و پایانی)

در ادامه مناظره متنی محمدحسن علایی، جامعه‌شناس با بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه درباره «گفتمان نظام سلطه جهانی» که سه قسمت قبلی را در دیدارنیوز خواندید، در قسمت چهارم و پایانی می‌توانید پاسخ...
جنگ ایران و اسرائیل؛ دور سوم ما را به جا‌های باریکی می‌کشاند/ ژئوپولتیک منطقه به نفع ما نیست
کارشناس روابط خارجی در گفت‌وگو با دیدارنیوز، علل و عواقب جنگ بین ایران و اسرائیل را بررسی کرد

جنگ ایران و اسرائیل؛ دور سوم ما را به جا‌های باریکی می‌کشاند/ ژئوپولتیک منطقه به نفع ما نیست

بر خلاف غالب پیش‌بینی‌ها، ایران به اسرائیل حمله موشکی و پهپادی مستقیم کرد، حمله‌ای که ممکن است پیامد‌هایی برای ایران به همراه داشته باشد. آنچه می‌خوانید نظر سید علی بیگدلی کارشناس روابط خارجی...

از بین رفتن ۱۷۰۰ هکتار از تالاب هورالعظیم با آتش‌سوزی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان: قریب به۱۷۰۰ هکتار آتش‌سوزی از سمت عراق داشتیم که سبب آلودگی هوا در برخی از شهر‌های خوزستان شد.

کد خبر: ۱۵۷۵۷۲
۱۲:۱۴ - ۰۲ آبان ۱۴۰۲

به گزارش خبرگزاری بسیج خوزستان، داو‌د میرشکار با اشاره به ۵ منبع اصلی برای آلودگی هوا در استان خوزستان گفت: وجود منابع متحرک (مانند اتوبوس‌های شهری و بین شهری و خودروها)، منابع خانگی و تجاری، منابع صنعتی (آلاینده‌های ناشی از واحد‌های صنعتی و نیروگاه‌ها و واحد‌های نفتی)، گرد و غبار و منابع متفرقه مانند (آتش زدن مزارع نیشکر و اراضی کشاورزی، سوزاندن زباله‌های شهری و لاستیک‌ها و آتش‌سوزی ناشی از تالاب هورالعظیم) از جمله ۵ عامل موثر در آلودگی هوای استان خوزستان است.

تذکر به شرکت نیشکر برای برداشت سبز

وی با بیان اینکه شرکت نیشکر بخشی از نیشکر‌ها را از طریق برداشت سبز و بخش دیگر را سوزانده و جمع‌آوری می‌کند که باعث آلودگی شدید هوا می‌شود، افزود: طی بازدید‌های اخیر از این واحد نیشکر به آن واحد‌ها اعلام کردیم تا طی یک برنامه زمان‌بندی میزان برداشت سبز را افزایش داده و حد‌المکان از سوزاندن آن پرهیز کنند تا شاهد آلودگی هوای کمتری باشیم.

میرشکار از فعالیت ۳۱ دستگاه پایش سنجش کیفی هوا در سطح استان خبر داد و گفت: مدیریت ۲۶ دستگاه را اداره حفاظت محیط زیست برعهده دارد و ۵ دستگاه سنجش آلودگی دیگر را صنایع مدیریت می‌کنند و داده‌های آن را برخط در اختیار محیط زیست قرار می‌دهند.

طرح جامع کاهش آلودگی هوای اهواز

وی درباره تعطیلی‌های ناشی از میزان آلودگی هوا گفت: اداره کل هواشناسی باید طبق قانون هوای پاک وقوع شرایط اضطرار را اعلام کند و پس از آن تصمیم‌گیری در باره تعطیلی از طریق کارگروه شرایط اضطرار اتخاذ می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان درباره کاهش آلودگی هوا و تدابیر اتخاض شده بیان کرد: در ارتباط با بحث کاهش آلودگی‌ها تدابیر و طرح‌هایی از قبل تدوین شده که نیاز به به‌روزرسانی دارند که بر این اساس طرح جامع کاهش آلودگی هوای اهواز و طرح جامع کاهش آلودگی ماهشهر در حال به‌روز‌رسانی است.

تامین ۱۹۱۵ میلیون متر مکعب آب در تالاب شادگان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از تامین ۱۹۱۵ میلیون متر مکعب آب در تالاب شادگان خبر داد و گفت: از ابتدای سال آبی تا پایان مرداد ماه ۱۹۱۵ میلیون متر مکعب آب برای تالاب شادگان تامین شد. همچنین در تالاب هورالعظیم ۹۳۱ میلیون متر مکعب و در بامدژ هم حدود ۷۲۰ میلیون متر مکعب آب تامین شد.

وی در ادامه با اشاره به مساحت تالاب‌های استان خوزستان افزود: مساحت تالاب‌های استان خوزستان نسبت به کل تالاب‌های کشور قریب به ۱۸ درصد است.

موافقت رئیس جمهور با سند گردشگری تالاب شادگان

میرشکار از تهیه سند گردشگری تالاب شادگان و موافقت رئیس جمهور با آن خبر داد و گفت: طبق دستور رئیس جمهور سند گردشگری تالاب شادگان توسط کارشناسان استان و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی تدوین شد و به تایید رئیس جمهوری رسید. پایه اصلی این سند حفظ محیط زیست تالابی و مشارکت جوامع محلی در معیشت جایگزینی و حفاظت مردمی تالاب شادگان است.

تشریح وضعیت محیط طبیعی استان خوزستان

وی با اشاره به محیط طبیعی استان خوزستان گفت: محیط طبیعی استان دارای ۲ پارک ملی، ۱۰ منطقه حفاظت شده، یک اثر طبیعی ملی، ۲ پناهگاه حیات وحش، ۶ تالاب مهم و ۶ منطقه شکار ممنوع است. همچنین ۱۱.۸ دهم مساحت کل استان خوزستان در قالب مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

این مقامِ مسئول از تنوع گونه‌های کم‌یاب حیوانی در این استان خبر داد و گفت: گونه‌های بسیار مهم پستاندران خشکی مانند گوزن زرد ایرانی، قوچ، میش، کل و بز، آهو، پلنگ و خرس و ۲۸۵ گونه پرندگان و در انواع گونه‌های دریایی نیز تنوع بسیار خوبی از ماهیان و لاکپشتان دریایی داریم.

وی با اشاره به احیای گوزن زرد گفت: ۲۵ رأس گوزن زرد را در حال انتقال به دو پارک ملی دز و کرخه هستیم.

چرا شرکت کربن بلک باید از شهر اهواز خارج شود؟

وی درباره آلودگی هوا شرکت کربن بلک و جابه جایی آن گفت: کارگروه ماده ۱۴ هوای پاک کربن بلک برگزار شده و رأی به خروج این کارخانه از شهر داده است؛ شرکت کربن بلاک یک تعارضی در شهرک صنعتی دارد. در گذشته زمینی در شهرک صنعتی شماره دو داشته که در حال حاضر نمی‌تواند در شهرک صنعتی دو مستقر بشود لذا باید در شهرک صنعتی پنج مستقر شود و زمین تهیه کند به همین دلیل با شهرک‌های صنعتی بحث حقوقی و مالی دارد. همکاران ما خسارت‌هایی که شرکت کربن بلاک به شهر اهواز وارد کرده است را محاسبه می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص جابه جایی شرکت لوله‌سازی اهواز گفت: شکایتی از طرف مردم درباره آلودگی این شرکت نبوده است لذا با توجه به ترافیک سنگینی که به وجود می‌آید موضوع جابه‌جایی و انتقال آن از طرف خود شرکت مطرح بوده است.

تأمین حق‌آبه ۶۷ درصدی تالاب هورالعظیم

میرشکار با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر در استان خوزستان گفت: در ۶ ماه اول سال ۳۰ مورد آتش‌سوزی را داشتیم که متاسفانه ۳۰۰ هکتار از جنگل‌های استان خوزستان آتش گرفته بودند.

وی با اشاره به تامین ۶۷ درصدی تامین آب بخش ایرانی هورالعظیم گفت: امسال با تامین حق‌آبه ۶۷ درصدی تالاب هورالعظیم در بخش ایرانی هیچ آتش‌سوزی نداشتیم، ولی ۱۷۰۰ هکتار در هور الهویزه از سمت کشور عراق در آتش سوخت که اگر باد غالب از شمال غربی به سمت جنوب غربی باشد متاسفانه شهر‌های دشت آزادگان، سوسنگرد، شوش و اهواز تا ماهشهر از آلودگی هوای ناشی از آن را متاثر خواهد کرد..

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان دربا‌ره رایزنی با طرف عراقی گفت: در دو سطح سطح ملی و استانی رایزنی و پیگیری‌های لازم در حال انجام است تا این مشکل حل شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی